недела, 2 октомври 2022
Македонија 02.10.22 | 23:07

Оброк за студенти ќе има, уверува Зајкова

Оброк за студенти ќе има, порача пратеничката Моника Зајкова во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Таа вели дека на нејзина лична иницијатива, во соработка со министерот...

Балкан 02.10.22 | 22:53

Петков и Василев го признаа поразот: Им ветивме на гласачите нема да коалицираме со ГЕРБ

Продолжуваме со промените на Кирил Петков и Асен Василев го призна поразот на парламентарните избори во Бугарија. „Ги загубивме изборите. ГЕРБ И ДПС имаат јасен мандат...

Економија 02.10.22 | 21:57

Граѓаните сами ќе можат да ја проверат документацијата на превозниците преку апликација

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска во „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во министерството е отворена постапка за нова апликација. -Веќе имаме една постапка...

Балкан 02.10.22 | 21:48

Убиениот во Панама не e Звицер

Српската полициска управа преку своите партнерски служби добила потврда дека убиеното лице во Панама не е Радоје Звицер, лидерот на озлогласениот „Кавачки клан“. -Полициските...

Балкан 02.10.22 | 21:43

Во изборната ноќ, Шмит наметна измени во изборниот закон во корист на Хрватите

Високиот претставник на меѓународната заедница во БиХ Кристијан Шмит вечерва, на изборната ноќ, наметна ненајавени измени на изборниот закон поврзани со структурата...

Балкан 02.10.22 | 21:41

Додик фаворит во Република Српска, за Претседателството се борат Изетбеговиќ, Комшиќ и Ковачевиќ

Според неофицијалните резултати што ги објави вечерва СДА, Бакир Изетбеговиќ моментно води во трката за бошњачки член на Претседателството на БиХ со 48,5 отсто (преброени...

Економија 02.10.22 | 21:24

Бочварски: Во наредните пет години целиот Коридор 8 од Скопје до Ќафасан ќе биде готов

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за ТВ21 посочи дека во наредните пет години се очекува да биде завршен не само автопатот Скопје – Охрид, туку целиот...

Балкан 02.10.22 | 21:19

Околу полноќ ќе се знаат прелиминарните резултати од изборите во БиХ

Избирачките места во Босна и Херцеговина, со неколку исклучоци, беа затворени во 19 часот, со што и официјално заврши гласачкиот процес на овогодинешните општи избори...

Балкан 02.10.22 | 21:17

Закана од Иран: Имаме дрон што може да го погоди кампот на муџахедините кај Драч

Заканувачката реторика на Иран кон Албанија, прогласена за непријателска земја поради режимот во Техеран, не престанува, јави Топ чанел. „Иранските железни беспилотни...

Останати спортови 02.10.22 | 20:56

Злато за Дејан Георгиевски, сребро за Филип Додевски

Теквондистите Дејан Георгиевски и Филип Додевски од теквондо клубот „Бутел“ од Г2 турнирот во Тирсана се враќаат со злато и сребро. Дејан Георгиевски со две убедливи...

Балкан 02.10.22 | 20:47

ГЕРБ на Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Според излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“, коалицијата ГЕРБ-СДС предводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, јавува...

Останати спортови 02.10.22 | 20:41

Ѓоковиќ го освои турнирот во Тел Авив

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на турнирот во Тел Авив. Тој во финалето го победи хрватскиот претставник Марин Чилиќ со 2:0, по сетови 6:3 и 6:4. Тенисерите на...

Македонија 02.10.22 | 20:37

Пиксел груп: ВМРО-ДПМНЕ го злоупотреби нашето име

Во време на светска енергетска криза кога на нашата Македонија, но и на целиот свет, му е насушно потребен секој произведен мегават електрична енергија, сметаме дека...

Свет 02.10.22 | 20:30

Русите го нападнаа родниот град на Зеленски со беспилотни летала камикази

Руски сили го нападнаа Криви Рих со беспилотни летала камикази, пренесува АП. Тоа е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Нападот на јужниот украински...

Патувања 02.10.22 | 20:22

Почина рускот алпинист Александар Кленов, кој живееше во Демир Капија и ја промовираше во светот

Почина рускиот алпинист Александар Кленов, кој изминативе години живееше во Демир Капија и ја промовираше Демиркаписката Клисура во светот. Негови блиски и пријатели...

Македонија 02.10.22 | 20:05

Јовановски: Непрокопсани, чувајте се од верниот пес скитник, тој може да ви дојде во сонот и крвта да ви ја заледи

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори новиот бугарски културен центар што го носи името на Цар Борис III. Најава за отворањето на бугарски културен клуб со името Цар Борис...

Македонија 02.10.22 | 19:43

Зајкова за Пенов: Успешно го водеше градот Скопје, успешно ќе раководи и со Министерството за локална самоуправа

Пратеничката од ЛДП Моника Зајкова појаснува за партискиот предлог Ристо Пенов да ја преземе министерската функција од нивниот сопартиец Горан Милевски, кој си поднесе...

Балкан 02.10.22 | 19:30

Рама и натаму најпопуларен политичар во Албанија

Лидерот на албанската владејачка социјалистичка партија Еди Рама и понатаму е најпопуларен политичар во земјата. Тој зад себе ги остави демократот Сали Бериша и лидерот...

Свет 02.10.22 | 19:27

Членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори 

Земјите од Европската унија почнаа да ги повикуваат на разговор руските амбасадори во нивните престолнини како координиран одговор на руската нелегална анексија на...

Свет 02.10.22 | 19:24

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Францускиот и украинскиот претседател Емануел Макрон и Володимир Зеленски телефонски разговараа за ситуацијата поврзана со нуклеарната централа. Елисејската палата...