сабота, 1 октомври 2022
Економија 01.10.22 | 23:18

Битиќи ја одби поканата на Мицкоски

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја одби поканаа на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за посета во ,,Белата палата” В среда е закажан Економски...

Сервиси 01.10.22 | 22:02

Ноќва поројни дождови, УХМР објави кога да очекуваме стабилизирање на времето

Времето до крајот на денот ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремен локален дожд и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Врнежите на места ќе бидат поројни...

Свет 01.10.22 | 21:45

Миленичката на Путин избега од Русија

Петкратниот олимписки шампион во синхронизирано пливање и генерален секретар на рускиот олимписки комитет Анастасија Давидова побегна од земјата, објавија руските...

Економија 01.10.22 | 21:20

ФЕНИ, Бучим, Макстил… – Струјата ги затвора компаниите една по една, државната помош доцни

Гигантот за производство на фероникел, Еуроникел Индустри или некогашен Фени ги гаси печките. Високите сметки за струја го принудија на ваков чекор. Од септември почнале...

Свет 01.10.22 | 21:09

Престана истекувањето гас од „Северен тек 2“

Од гасоводот „Северен тек 2“ во Балтичкото Море се чини престана да истекува гас, соопштги данската енергетска агенција „Енергистирелсен“. Агенцијата на Твитер објави...

Македонија 01.10.22 | 20:51

Кумот на премиерот примил два милиони евра во тендери и државна помош – засега!

Договори за финансиска поддршка од Владата, проекти добиени преку Фондот за иновации како и новоформирана компанија за производство на соларни панели, која од неодамна...

Фудбал 01.10.22 | 20:41

Уапсен навивачот кој со бокс го удри Ступиќ сред натпреварот во Тетово

Пред самиот крај на натпреварот  Тетекс – Каменица Саса во Втората македонска фудбалска лига, навивач од трибините влезе на теренот му удри бокс на гостинскиот фудбалер...

Свет 01.10.22 | 20:24

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Италија – проблем наводно е транспортот низ Австрија

Руски „Газпром“ ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени“, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија, соопшти денеска италијанскиот...

Црна хроника 01.10.22 | 20:12

Aлбанец фатен со 90 кг охридска пастрмка

По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Франгово, на магистралниот пат Ќафасан-Струга, кај место...

Здравје 01.10.22 | 20:01

Семејство ќе треба да плати 300 евра казна оти побарало одложување на вакцината за нивното тригодишно анемично дете

Родители на тригодишно дете кое е со нежно здравје уште од самото раѓање треба да платат казна од 300 евра затоа што побарале одлагање на вакцина, бидејќи детето имало...

Македонија 01.10.22 | 19:42

Ванковска: Имаме две влади со функционално неписмени, но арогантни министри

Имаме две влади со функционално неписмени, но арогантни министри, вели професорката Билјана Ванковска за интервјуто на Крешник Бектеши во кое министерот за економија...

Македонија 01.10.22 | 19:36

По две КОВИД-години, првиот академски час на УКИМ со физичко присуство

Почетокот на новата студиска 2022/2023 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје вечерва беше одбележан на Машинскиот факултет со прв академски час кој, првпат...

Свет 01.10.22 | 19:24

Борел: Пристапувањето на Украина во НАТО во моментов не е фундаментално прашање

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска оцени дека приемот на Украина во НАТО „во овој момент не е фундаментално прашање“. Во интервју објавено за шпанската...

Црна хроника 01.10.22 | 19:20

Тепачка пред приватна болница во Скопје поради ред за влегување, еден носел и нож

Вчера во СВР Скопје, Д. Ј. (22) од Скопје, пријавил дека околу 17:45 часот во приватна здравствена установа на подрачје на Чаир по претходна расправија околу ред за влегување,...

Балкан 01.10.22 | 18:55

„Не знам ни дали е жив, ни дали е мртов“, вели адвокатот на Звицер

Српските медиуми синоќа, повикувајќи се на информации од повеќе извори, споделија дека во Панама бил убиен водачот на кавачкиот клан, Радоје Звицер, кој важи за еден...

Балкан 01.10.22 | 18:36

Не ја истепав, само ја фатив за врат и ја турнав зошто ме провоцираше, вели насилникот кој ја претепа сопругата

Покрај протестите пред седиштето на „Информер“ за објавување на интервју со сериски силувач, во српската јавност деновиве е актуелна уште една од низата вести со насилство...

Свет 01.10.22 | 18:23

Кадиров: Русија треба во Украина да употреби нуклеарно оружје со мала сила

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска изјави дека Москва треба да размисли во Украина да употреби нуклеарно оружје со мала моќност, по новиот голем пораз на бојното...

Македонија 01.10.22 | 18:07

Да ме викавте за да разговараме за Цар Самоил немаше да дојдам, му рекол Пендаровски на Радев

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во изјава за медиумите по средбата со својот бугарски колега, претседателот Румен Радев оцени дека во изминатите неколку...

Економија 01.10.22 | 18:01

Пендаровски: При извоз на струја во земјава Бугарија мора да ги почитува европските правила

Работните групи меѓу Македонија и Бугарија продолжуваат да разговараат околу извоз на струја за земјава и мислам дека досега ќе најдеа решение, но проблем се процедурите,...

Свет 01.10.22 | 17:51

Се урна преполната трибина на стадионот „Монументал“, десетина повредени

Дел од трибината на стадионот на Коло Коло  се урна под тежина на навивачите на најтрофејниот чилеански фудбалски клуб. Локалните медиуми јавија дека инцидентот на...