петок, 30 септември 2022
Економија 30.09.22 | 22:49

Бектеши за високите цени на храната: Сериозен сум во намерата да ги укинеме увозните давачки

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека е повеќе од сериозен во намерата против нереално високите цени на одредени прехранбени производи да се бори и со укинување...

Економија 30.09.22 | 22:46

Бектеши: Струјата за домаќинствата можеби нема да поскапи од Нова година

Министерот за економија, Крешник Бектеши гостуваше во „360 степени“ на „ТВ Алсат“ при што кажа дека ако се реализира планот на ЕСМ во последната четвртина од годината,...

Свет 30.09.22 | 22:33

Рускиот конзулат во Њујорк ичкртан со црвена боја

Непознати сторители ја исчкртале фасадата на рускиот конзулат лоциран на Менхетен, Њујорк. Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на анексија...

Македонија 30.09.22 | 22:25

Бектеши не се согласува со „огнената група“, вели дека поддршката за ДУИ се зголемува

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој доаѓа од редовите на ДУИ, не се согласува со таканаречената „Огнена група“ бидејќи, според него, поддршката за Демократската...

Свет 30.09.22 | 22:14

ОБСЕ: Руската анексија води кон ескалација на конфликтот и доведува во опасност милиони луѓе

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ја осуди илегалната анексија на Украина од страна на Русија, јавува Анадолија. Наведувајќи дека одлуката...

Ракомет 30.09.22 | 22:08

Почна продажбата на билетите за Европското ракометно првенство

Македонската ракометна женска репрезентација после десет години пауза одново ќе биде дел од европскиот „крем“ благодарение на раководството на РФМ кое го прифати...

Ракомет 30.09.22 | 22:03

Кире Лазаров го објави поширокиот список за октомвриските натпревари

Селекторот на ракометната репрезентација, Кире Лазаров објави список од 35 имиња кои ќе конкурираат за настап на квалификациските мечеви за Европското првенство 2024...

Македонија 30.09.22 | 21:59

Мицкоски: Никогаш помотивирани за крај на криминалот и договорите во четири очи

Претешки времиња за Македонија, но никогаш помотивирани да ги промениме работите. Вечерва на состанок во Општинскиот Комитет Карпош. За крај на криминалот, договорите...

Македонија 30.09.22 | 21:54

Тупанчески: Meѓународните договори треба да се почитуваат

Министерот за правда, Никола Тупанчески смета дека меѓународните договори треба да се почитуваат затоа што произведуваат обврски, права и задолженија. Во вечерашното...

Црна хроника 30.09.22 | 21:47

Се запали автомобил на патот Охрид – Кичево

Вечерва околу 19.00 часот се запалил автомобил на патниот правец Охрид – Кичево, објави „Охридњуз“. Според информациите, возачот успеал навреме да избега од возилото...

Балкан 30.09.22 | 21:39

Убиен водачот на Кавачкиот клан, Звицер, кој имаше македонски пасош

Вечерва нешто по 20 часот во Панама бил убиен водачот на „Кавачкиот клан, Радоје Звицер, пишуваат медиумите. Според информациите, кои беа потврдени во српското МВР за...

Свет 30.09.22 | 21:25

Од САД 12,3 милијарди долари како воена помош за Украина

Американскиот Конгрес денеска одобри помош од 12,3 милијарди долари наменети за Украина за да се бори против руската инвазија. Пакетот вклучува три милијарди долари...

Економија 30.09.22 | 21:04

Граѓаните сѐ повеќе користат онлајн плаќање

Плаќањата од страна на граѓаните во трговијата во земјата со платежни картички издадени од издавачи во земјата, во вториот квартал од 2022 година, забележаа годишен...

Македонија 30.09.22 | 21:02

„Македонија-Бојкотира“ одбележа четири години од референдумот за промена на името

Четири години поминаа од референдумот за промена на името, при што само 36 отсто од граѓаните излегоа да дадат поддршка за Преспанскиот договор. Координативното тело...

Свет 30.09.22 | 20:59

Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања и застана на страна на Западот

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова ја коментираше изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дадена како резултат...

Свет 30.09.22 | 20:52

Бајден: Путин нема да нè заплаши, ќе ја браниме секоја педа од Алијансата

Претседателот на САД Џо Бајден изјави денеска дека САД и НАТО нема да бидат „заплашени“ од рускиот претседател Владимир Путин и предупреди дека западната алијанса...

Македонија 30.09.22 | 20:44

Тупанчевски: Состојбите во судството се поместуваат во позитивна смисла

Состојбите во судството, можеби бавно, но се поместуваат во позитивна смисла. Сведоци сме дека постои одговорност кај судиите и кај јавните обвинители, а регулаторните...

Економија 30.09.22 | 20:24

Заев ја „утнал“ локацијата: Гугл ќе инвестира 2,2 милијарди евра и ќе отвори 20.000 работни места, но не во Македонија!

Компанијата Гугл објави дека ќе воспостави своја инфраструктура за услуги во облак (cloud services) во Грција, давајќи ѝ поттик на оваа земја во обидите да стане светски технолошки...

Економија 30.09.22 | 20:10

Од полноќ значително поскапување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија 30.09.22 | 19:48

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на партијата, Али Ахмети, посочи дека можат...