четврток, 29 септември 2022
Македонија 29.09.22 | 23:35

Ѓурчиновски категорично: Да, има потреба од враќање на воениот рок

Во вечерашното гостување на телевизија 21, началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски рече дека дефинитивно има потреба од враќање на воениот рок во Македонија. –Категорично...

Скопје 29.09.22 | 23:21

Скандал: Директорот на ЈСП со закани кон советникот Јаневски

По завршувањето на денешната седница, в.д. директорот на ЈСП Скопје, Александар Стојковски, лично ми се закани дека физички ќе се пресмета со мене, обелодени советникот...

Балкан 29.09.22 | 23:11

Црна Гора прогласи шест руски дипломати за персона нон грата

Министерството за надворешни работи на Црна Гора денеска прогласи шест дипломати на Амбасадата на Руската Федерација акредитирани во Црна Гора за персона нон грата,...

Црна хроника 29.09.22 | 23:02

Автомобил се движи рикверц на патот Ресен-Битола

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка објавено е видео на коешто се гледа како автомобил се движи наназад на патот Ресен-Битола. Видеото предизвика големо внимание...

Свет 29.09.22 | 22:59

Ердоган: Вечерва ќе разговарам со Путин за Украина

Претседателот на Република Турција Реџеп Тајип Ердоган изјави дека вечерва ќе разговара со својот руски колега Владимир Путин и оти дискусијата ќе биде фокусирана...

Македонија 29.09.22 | 22:47

Милошоски: Премиерот е фатен во лага, поради тоа е неговото однесување и бегање од прашањата на новинарите и пратениците

Сметам дека како прво како претседател на Влада, тој треба да биде најтранспарентен, како претседател на Влада би требало да има и уважување кон институциите во случајов...

Свет 29.09.22 | 22:37

Ѝ подметнаа МДА, ја силуваа па убија: Почна судењето за тројцата авганистански мигранти за злосторот врз 13-годишната Леони

Австрија минатата година беше шокирана од страшното злосторство- убиство и силување на 13-годишно девојче во Виена, а судењето започна пред три дена. Кронен Цајтунг пишува...

Скопје 29.09.22 | 22:25

Ќе се поставуваат фотоволтаици на општинските објекти на Кисела Вода

На 14-та седница советниците од советничката група на Левица повторно побараа на дневен ред да се стави „Иницијативата за поставување на фотоволтаици“, со образложение...

Македонија 29.09.22 | 22:13

Генералот Ѓурчиновски објаснува како се запалило неговото возило во Косово

Пред неколку дена началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски доживеа несреќа откако неговото возило во движење се запали во Косово. Тој вечерва во дебатниот...

Здравје 29.09.22 | 21:57

Aко ноќе ви трнат прстите побарајте помош од доктор што поскоро

Будењето со трнење во рацете или прстите може да биде еден од првите знаци на синдромот на карпален тунел, состојбата што настанува кога ќе се стегне еден од најважните...

Македонија 29.09.22 | 21:45

Проф. Димитров: Владата доцни со сите мерки, мораат да земат заем кој ќе го плаќаме ние

Од лани зборуваме дека доцниме неколку години, а со кризава доцниме секој ден, длабоко сме заглавени и во договори за набавка на електрична енергија, која што ни недостасува...

Свет 29.09.22 | 21:32

Го купил пред една недела: Ураганот Иан му го однесе новото „мекларен“ вредно милион долари

Рон ДеСантис, гувернерот на Флорида, ја опиша како историска штетата која ураганот Иан ја предизвика во јужната американска држава. Тој рече дека ќе бидат потребни години...

Вести 29.09.22 | 21:20

Таткото на момчето кое со возило падна во Вардар апелира да го најдат син му жив или мртов

Трет ден нема ништо ново од потрага по 22-годишниот кумановец Е.Р. кој со возило падна во реката Вардар кај Желино, тетовско. Таткото на момчето, Насер Рамадани ги повика...

Црна хроника 29.09.22 | 21:08

Kилометарски колони поради сообраќајка на автопатот Тетово-Скопје

Попладнево се случила сообраќајна несреќа на автопатот Тетово – Скопје, јавува репортерот на ТВ21. Формирани се и километарски колони. Засега не е познато дали има повредени...

Македонија 29.09.22 | 20:56

Меџити: ДУИ може да функционира и без нас, но и без Груби

Некогашниот градоначалник на Чаир, Изет Меџити по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, истакна дека продолжуваат со нивното барање кое го сметаат за демократско и...

Македонија 29.09.22 | 20:44

Шаќири верува, ама не може да потврди дека учебниците ќе се готови за време на прво полугодие

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири верува дека во текот на првото полугодие ќе бидат готови учебниците кои недостасуваат. Верувам дека во првото полугодие...

Македонија 29.09.22 | 20:34

Ахмети за расколот во ДУИ: Има меѓучовечки односи со одредени луѓе кои не се добри

Има меѓучовечки односи кои не се добри, но не во целина, туку се одредени луѓе. Овие работи треба да се поправат, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со...

Економија 29.09.22 | 20:22

Пешевска бара поголем додаток за минимална помош преку МТСП, зошто илјадници граѓани се соочуваат со енергетска сиромаштија

Вчера бевме сведоци каде премиерот со министрите направи еден спектакл од наводни мерки за директна помош на граѓаните во услови на криза. Граѓаните се свесни дека...

Скопје 29.09.22 | 20:10

Градоначалникот Ѓорѓиевски на жешко столче: Функцијата не ме смени како човек

Во новата епизида на „Жешко Столче“ гостин е градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Тој одговара на „жешките“ прашања за приватниот живот, за она...

Балкан 29.09.22 | 19:57

Тони Цетински меѓу оние кои дале најмалку 100 евра за лажен сертификат за вакцина

Канцеларијата за борба против корупција и организиран криминал денеска покрена истрага против 243 лица поради лажни ковид потврди. Истрагата е покрената против 243 лица...