среда, 28 септември 2022
Македонија 28.09.22 | 23:15

Во рестораните на СОЗР ќе се забрани јадење морска храна, бадеми и лешници

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва соопшти дека одлучил да се забрани набавката и користењето на морска храна, бадеми и лешници во рестораните и бифеата на СОЗР....

Економија 28.09.22 | 23:12

Ковачевски: Европските држави имаат инфлација како кај нас

Ако погледнете во која било европска држава, инфлацијата е на исто ниво како што е кај нас. Над 20 проценти стапка на инфлација има Естонија, а таа е европска држава. Па...

Економија 28.09.22 | 23:10

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Економско-енергетскиот совет на Владата вечерва одлучи на регулиран пазар да бидат и основните и средните училишта на територијата на цела држава, без разлика што обврската...

Економија 28.09.22 | 23:03

Доколку не е субвенцијата на државата, сметката за струја ќе биде петпати поголема,тврди Ковачевски

Доколку не е субвенцијата на државата, сметката за струја ќе биде петпати поголема, а над 70 илјади компании во земјава со годишен промет до два милиони евра, имаат субвенционирана...

Македонија 28.09.22 | 23:01

Ковачевски: Сигурен сум дека имаме владино мнозинство

Сигурен сум дека имаме владино мнозинство, рече вечерва премиерот Димитар Ковачевски. Одговорајќи на новинарско прашање на вонредната прес-конференција, тој истакна...

Економија 28.09.22 | 22:59

Ковачевски: Топланите ќе бидат во функција за загревање на градот

Се одвиваат преговори помеѓу „Адора“ и ЕСМ, кој треба да го преземе затоплувањето на Скопје, и согласно Законот за енергетика топланите ќе бидат ставени во функција...

Македонија 28.09.22 | 22:34

Бизнис интереси, клучни за привлекување на соработниците на Арсовска

Скопската градоначалничка, Данела Арсовска, освен внатрешни, има и надворешни соработници, кои се ангажирани на одредени проекти. Според документите со кои располага...

Економија 28.09.22 | 21:53

Ковачевски: Скопјани ќе имаат парно греење, субвенции на сметките за струја на граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва на вонредна прес-конференција обелодени дека граѓаните на град Скопје ќе имаат парно греење од 15-ти октомври. Економско-енергетскиот...

Свет 28.09.22 | 21:49

Намалено руското производство на природен гас, производството на нафта зголемено

Руското производство на природен гас од јануари до август е намалено за 10,4 отсто во однос на истиот период лани, додека производството на нафта е зголемено за 3,1 отсто,...

Македонија 28.09.22 | 21:02

ВО ЖИВО: Вонредна прес-конференција на Ковачевски

Премиерот на Република Македонија, Димитар Ковачевски вечерва ќе одржи вонредна прес-конференција. Следете ја во живо

Економија 28.09.22 | 20:55

На 15 октомври ќе бидат објавени институциите кои не склучиле договор за снабдување со електрична енергија

Сите општини и јавни претпријатија во рамки на општините, но и во рамки на централната власт кои не склучиле договор за снабдување со електрична енергија, прават 20 отсто...

Економија 28.09.22 | 20:32

Бектеши: И приватните компании имаат обврска да бидат општествено одговорни, посебно енергетските

И приватните компании имаат обврска да бидат општествено одговорни, посебно енергетските, зашто приходите и профитите ги прават тука, во Македонија, од овие граѓани,...

Македонија 28.09.22 | 20:23

Мицкоски: Жртва сум на црна кампања и лаги од СДС за Град Скопје затоа што им гори под нозе, за проектот пречистителна станица Европската банка потврди дека сѐ е чисто

Вие во услови на ваква криза и инфлација кога граѓаните едвај крај со крај врзуваат, да плаќате стотици илјади евра народни пари или без разлика дали се крадени од тендерите...

Свет 28.09.22 | 20:12

Русија го истражува оштетувањето на гасоводите Северен поток како „меѓународен тероризам“

Руската безбедносна служба ФСБ ја истражува штетата врз гасоводите „Северен поток“ под Балтичкото Море како „меѓународен тероризам“, јавија руските медиуми повикувајќи...

Економија 28.09.22 | 20:09

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија, ќе набавиме гас по најмалку три – четири пати пониски од берзанските

Ако се потпише договор со Србија, ќе набавиме гас по најмалку три до четири пати пониски цени од берзанските, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Во...

Македонија 28.09.22 | 20:05

Мицкоски: Енергенсите што ги ставаме на располагање се два пати поевтини од тоа што владата сега го набавува и ќе се спасат многу работни места

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во централниот дневник на телевизија Сител во „Тема на денот“ нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ ги нуди...

Македонија 28.09.22 | 19:57

Ахмети не го дава ни Груби, ни другите министри

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе ги повика „огнените“ на средба за да го смири незадоволството на групата, предводена од Изет Меџити, Муса Џафери, Невзат Бејта, Блерим Беџети...

Балкан 28.09.22 | 19:49

Француската амбасадорка во Софија: Без Бугари во Уставот, Македонија нема да влезе во ЕУ

Флоренс Робин, француската амбасадорка во Софија во изјава за весникот „Сега“ даде своја анализа околу состојбата со бугарските државјани во Македонија. Како што...

Свет 28.09.22 | 19:45

Норвешка со војска ќе ги штити своите платформи за гас и нафта

Норвешка ќе распореди војска за да ги заштити своите нафтени и гасни капацитети од можна саботажа, откако беа нападнати два руски гасоводи кои носат гас во Европа, изјави...

Свет 28.09.22 | 19:35

Шпанија размислува за намалување на работната недела и за зголемување на платите

Министерството за финансии на Шпанија разгледува предлози за зголемување на платите за 3,5 отсто на јавните службеници, како и за намалување на работната недела на 35...