вторник, 27 септември 2022
Македонија 27.09.22 | 23:18

Груевски: Не може Македонците да се виновни бидејќи не се чувствуваат како Бугари

Поранешиот премиер Никола Груевски, на Фејсбук сподели објава на македонското здружение во Бугарија “ОМО Илинден-Пирин”, коментирајќи дека секој паметен (бугарски)...

Астро 27.09.22 | 23:14

По сексот: Јарците палат цигара, а Скорпиите сакаат уште

Водевте љубов: ќе заспиете и двата веднаш или едниот останува буден и несреќен? Или пак се вбројувате во оние среќни парови кои после водењето на љубов уште долго заљубено...

Свет 27.09.22 | 23:05

Каталонија сака нов референдум, но со согласност на Мадрид

Каталонија ќе иницира нов договор со шпанската влада за одржување правно обврзувачки референдум за потенцијална независност на регионот што би бил признаен и од Шпанија...

Астро 27.09.22 | 22:59

Што ги мачи хороскопските знаци пред спиење?

Многумина страдаат од несоница, а оние кои ја искусиле знаат колку е непријатна. Несоницата делува погубно не само по сонот и физичкото, туку и менталното здравје. Сепак,...

Скопје 27.09.22 | 22:56

Мицкоски: Започнувам со акција на посета на општинските комитети, ќе го чујам гласот на секој член, ќе разговараме за секоја тема и ќе бидам меѓу членството и народот

Вечерва заедно со Бобан Стефковски бев во посета на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Гази Баба. Од вечерва почнувам со акција на посета на општинските комитети кои...

Балкан 27.09.22 | 22:19

Гром ја оштети пистата на белградскиот аеродром и привремено ги стопира полетувањата и слетувањата

По брзата интервенција на надлежните служби, штетата е санирана, а авиосообраќајот на аеродромот е нормализиран од 17:00 часот попладнево Полетувањата и слетувањата...

Скопје 27.09.22 | 22:17

И на Данела рачињата изгледа ѝ се во медот

Зоран Глигоров, секретарот на Град Скопје, е заменик член на Комисијата за оценување на тендерот за пречистителна станица, објави порталот #Следиме. Притоа, коментира:...

Свет 27.09.22 | 22:05

Ураганот Јан се приближува до Флорида

Ураганот Јан денеска го зафати западниот дел на Куба и се придвижи на север кон Флорида. Ураганот е од трета категорија со максимална брзина на ветерот од околу 200 километри...

Свет 27.09.22 | 22:00

Каталонија сака нов референдум, но со согласност на Мадрид

Каталонија ќе иницира нов договор со шпанската влада за одржување правно обврзувачки референдум за потенцијална независност на регионот што би бил признаен и од Шпанија...

Скопје 27.09.22 | 21:54

Костовски: Наставата во Бутел ќе се одвива со физичко присуство

🏫 ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА БУТЕЛ НАСТАВАТА ЌЕ СЕ ОДВИВА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО‼️ Деновиве повторно се актуелизира темата за затварање на училиштата и воведување...

Свет 27.09.22 | 21:52

Данската премиерка: Истекувањето гас од „Северен тек“ предизвикано од „намерен чин“

Данската премиерка Мете Фредериксен изјави во вторникот дека истекувањата откриени во гасоводите „Северен тек“ се очигледно предизвикани од намерни дејствија и...

Македонија 27.09.22 | 21:51

СДС и дезертерот Ковачевски признаа дека стојат зад партискиот повик за ангажирање на професионални војници, единиците на АРМ ги направија штабови на СДС

СДС призна дека стои зад партискиот повик за ангажирање на професионални војници, единиците на АРМ ги направија штабови на СДС. Од вечерашново соопштение на СДС видовме...

Свет 27.09.22 | 21:46

Ирански пратеник ги нарече „проститутки“ демонстрантките кои ги симнаа шамиите

Ирански пратеник денеска ги осуди демонстрантките кои ги тргнаа своите задолжителни шамии и ги нарече „проститутки“, заострувајќи го ставот на владата за време на...

Македонија 27.09.22 | 21:32

На празнувањето на Крстовден во Ерусалим архиереј на МПЦ-ОА првпат беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст

На сеправославното празнување на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен...

Свет 27.09.22 | 21:29

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

Вашингтон е подготвен да им помогне на своите европски партнери во истрагата за истекувањето на гасоводите Северен поток еден и два, изјави портпаролот на Советот за...

Свет 27.09.22 | 21:27

Жан-Пјер: Русите кои бараат азил се добредојдени во САД

Во САД се добродојдени Русите кои бараат азил од „непопуларната“ војна на претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин...

Свет 27.09.22 | 21:26

Во Полска свечено е отворен Балтичкиот гасовод

Во Полска свечено беше отворен стратешкиот балтички гасовод преку кој од 1 октомври гасот ќе тече од Норвешка до Полска и соседните земји, соопшти Европската комисија. Балтичкиот...

Македонија 27.09.22 | 21:19

Стоилковски: Дебакл за СДС и срам за АРМ и НАТО, дезертерот Ковачевски вработува професионални војници преку партиските штаб

Каков дебакл за СДС, партија која што ја води дезертер, повикува граѓани да се вработат како професионални војници, преку партиски штабови, со пријава кај партиски функционери....

Македонија 27.09.22 | 21:13

Ковачевски: Со Бошњаците како рамноправен народ заеднички ја развиваме државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски вечерва присуствуваше и говореше на настан по повод одбележувањето на Меѓународниот...

Македонија 27.09.22 | 21:12

СДСМ се оградува од објавата на Фејсбук страницата на локалната организација во Арачиново

СДСМ целосно се оградува од објавата на Фејсбук страницата на локалната организација во Арачиново. Станува збор за злоупотребата на страницата спротивна со вредностите...