понеделник, 26 септември 2022
Фудбал 26.09.22 | 23:38

Mилевски: Mислам дека сме на вистинскиот пат

Селекторот на репрезентацијата на Македонија, Боби Милевски по мечот вели дека и покрај сите проблеми тој смета дека сме на вистинскиот пат „Тоа што го одигравме...

Балкан 26.09.22 | 23:20

Жесток одговор за Брисел: Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна во рок од 72 часа, пренесува „Новости“. Според...

Македонија 26.09.22 | 23:16

Костадинов: Во време на криза не смее да се затвораат училиштата

Потпретседателот на СДСМ Перо Костадинов во емисијата 24 Анализа на телевизија 24 истакна дека сега се наоѓаме во една општествена фаза, по сите кризи, здравствена, економска,...

Македонија 26.09.22 | 23:11

Силјановска Давкова: Само преплашена власт средe криза турка црна кампања за опозициски лидер

Само преплашена и однародена власт, во сред криза турка црна кампања за опозициски лидер, како да сме среде избори, истакнува пратеничката Гордана Силјановска Давкова...

Фудбал 26.09.22 | 23:07

Мицкоски: Гордо момци и главите горе, заедно до следниот натпревар и победа за нашата Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им честита на фудбалерите на македонската репрезентација за пожртуваноста. Срце кое чука и во порази, и во победи, со...

Македонија 26.09.22 | 22:57

Јорданов: Мора да има промени, луѓето ќе останат на улица, ќе има социјални немири

Објективно во Македонија се потребни промени и на политичката сцена, реформирање на најголем дел од партиите коишто се во владината коалиција затоа што ова што се случува...

Фудбал 26.09.22 | 22:46

Во мечот кој беше повеќе од фудбал пораз на Македонија

Македонија е поразена минимално со 0-1 во натпреварот од Лигата на нации. Македонија создаваше шанси но ни фалеше завршница. Во поголем дел од мечот се прескокнуваше...

Македонија 26.09.22 | 22:42

Костадинов открива: Владата ќе претрпи мини реконструкција

Перо Костадинов градоначалник на Валандово од СДСМ во емисијата 24 анализа смета дека нема проблеми и внатрепатриските работи се решаваат меѓусебно. Костадинов рече...

Македонија 26.09.22 | 22:37

Новите волонтери на Мировниот корпус пристигнаа во Македонија

Денеска во Македонија пристигнaа нова група Американци за да служат како волонтери во Мировен корпус. Тие ќе го споделат своето знаење и искуство волонтирајќи во училишта...

Фудбал 26.09.22 | 21:46

Мицкоски им посака успех на фудбалерите: Нека грми Македониjа за победа!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им посака успех на македонските фудбалери во дуелот со Бугарија. Фудбалот сведочи за нескршливоста на духот и жилавоста...

Фудбал 26.09.22 | 21:38

Бугарската химна исвиркана, македонската испеана сосе Гоце Делчев и Питу Гули

Бугарската химна беше исвиркана од 20.000 гледачи на Градскиот стадион. Атмосферата на трибините е одлична и се виорат македонски знамиња. Нашата химна во еден глас ја...

Фудбал 26.09.22 | 21:37

Повеќе полиција и обезбедување отколку бугарски навивачи

Иако беа најавени околу 250-300, само педесетина навивачи на Бугарија се појавија на Градскиот стадион. Нејасно е зошто е толку мал бројот и дали стравот од можни инциденти...

Свет 26.09.22 | 21:28

Кубанците гласаа „за“ истополови бракови

Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот...

Свет 26.09.22 | 21:16

Макрон кај Бајден на 1 декември

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го пречека францускиот претседател Емануел Макрон во Белата куќа во државна посета на 1 декември. Ова го изјави портпаролката...

Скопје 26.09.22 | 20:53

Герасимовски: Разгледуваме опции за формирање претрпијатие за производство на струја

Општина Центар отпочна со наоѓање решенија за високите цени за електрична енергија. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, вечерва во Топ Тема на Телма...

Свет 26.09.22 | 20:39

На мобилизираните Руси им се забранети паметни телефони

На мобилизираните Руси во Украина забрането им е носење на паметни телефони поради безбедносни ризици, пишуваат дел од руските медиуми. Руската Влада воспостави служба,...

Балкан 26.09.22 | 20:36

Припадник на Шкаљарскиот клан уапсен во Сплит, подготвувал освета за убиството на Вукотиќ

Црногорските медиуми објавија дека на крајот на минатата недела во Сплит е уапсен Владан Мијушковиќ од Никшиќ, кој се бара во татковината под сомнение дека е член на...

Двоглед 26.09.22 | 20:33

Бугарите бараат нашите голови да се бројат на нивно конто

Нов амандман на постојниот француски предлог, со кој се предвидува сите постигнати голови на вечерашниот натпревар помеѓу Македонија и Бугарија да одат на конто на...

Македонија 26.09.22 | 20:18

Јорданов: Го решивме уличното осветлување без да гасиме светилки

Најголем дел од финансиските средства кои што ги прибираме како основ на даноци и такси, кои граѓаните ги плаќаат во општинската каса ќе бидат пренасочени за она кое...

Свет 26.09.22 | 20:14

Погледнете каква штета направи тропската бура во Шпанија

Тропската бура „Ермина“ придружена со обилни дождови погоди неколку региони во Шпанија, при што едно лице загина, а предизвикана е голема материјална штета, соопштија...