недела, 25 септември 2022
Свет 25.09.22 | 22:15

Поглаварот Кирил до мобилизираните Руси: Не се плашете да загинете

Поглаварот на Руската православна црква Кирил во денешната проповед им се обрати на граѓаните опфатени со делумната мобилизација, порачувајќи им да не се плашат за...

Свет 25.09.22 | 22:02

Британската премиерка Лиз Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас во своето прво интервју за американска телевизија ја коментираше најавата за руската делумна мобилизација и нападот на Украина. (Рускиот...

Свет 25.09.22 | 21:42

Два дена по враќањето од Њујорк, шпанскиот премиер е позитивен на ковид-19

Шпанскиот премиер Педро Санчез е позитивен на коронавирусот и ги откажа настаните од неговата програма. Ова се случи два дена откако Санчез се врати од Њујорк, каде...

Фудбал 25.09.22 | 21:30

За мечот Македонија – Бугарија посебни мерки на безбедност и режим на движење околу Арената „Тодор Проески“

За утрешниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија се предвидени посебни мерки на безбедност и режим на движење на потесниот и поширокиот периметар околу...

Свет 25.09.22 | 21:19

Во Уганда 16 лица заразени со ебола од почетокот на епидемијата

Министерството за здравство на Уганда денеска соопшти дека од вторникот, кога во земјата беше прогласена епидемијата на ебола, 16 лица се заразени со вирусот на хеморагична...

Фудбал 25.09.22 | 21:01

Милевски со порака до навивачите: Бугарите нè пречекаа одлично, да им вратиме со иста мерка

Благоја Милевски се надева дека натпреварот меѓу Македонија и Бугарија ќе биде тема на разговор само поради фудбалски случувња, бидејќи политичките страни воопшто...

Македонија 25.09.22 | 20:43

ВМРО ДПМНЕ: Електрични автобуси ќе има кога криминалната влада на Ковачевски ќе замине

Што се однесува до проектите за Скопје, ќе има фабрика и електрични автобуси кога оваа криминална влада ќе замине и кога ќе се создадат услови за инвестирање. Се додека...

Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Фудбал 25.09.22 | 20:25

Барди: Сметам дека сме добра генерација и ќе направиме големи работи

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Барди се надева дека македонските напаѓачи утре ќе имаат свој ден, на мечот со Бугарија, но вели дека тие се нови, млади...

Македонија 25.09.22 | 20:11

ТВ21: Бујар Османи предложен да оди „курбан“ за крај на внатрешните кавги во ДУИ

Незадоволниците во ДУИ, кои вчера и писмено се произнесоа наведувајќи го Артан Груби како една од клучните причини што ДУИ губи гласови, истакнувајќи го за пример поразот...

Македонија 25.09.22 | 20:08

Мицкоски денеска до крстот во Кучково

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДМПНЕ беше во посета на општината Ѓорче Петров каде што беше до крстот во Кучково. Заедно, до крстот во Кучково. Прекрасна глетка...

Економија 25.09.22 | 19:57

Ковачевски: Да не се државните субвенции, граѓаните би плаќале петпати поголеми сметки за струја

„600.000 домаќинства и 70.000 компании кои се на регулираниот пазар во државава се снабдуваат со субвенционирана струја. Ако Владата не субвенционира 80 проценти од цената...

Здравје 25.09.22 | 19:38

Како спиењето со чорапи во студените денови влијае на телото?

За некого претстојните студени денови значат и отворање на сезоната на спиење во чорапи. Има спротивставени мислења – некои сметаат дека овој потег е лош за циркулацијата,...

Македонија 25.09.22 | 19:26

Влатко Ѓорчев во Њујорк се сретна со Баросо, Азнар, Шмит и Китаровиќ

Членот на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев учествуваше на Конкордија самитот во Њујорк, информираат од партијата. Во рамките на самитот Ѓорчев во Њујорк...

Балкан 25.09.22 | 19:18

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за одговорна влада

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ смета дека е време за нови избори и дека Црна Гора „доби политички...

Македонија 25.09.22 | 19:06

Ковачевски за судирот меѓу Арсовска и Мицкоски: Не можеле да се договорат за провизиите, па сега се караат

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, во интервју за Националната телевизија (НТВ) вели дека кавгите во ВМРО-ДПМНЕ во Скопје за се тендери и ги повикува...

Скопје 25.09.22 | 18:58

Повторно отворена дупка на плоштад „Македонија“

Попладнево на плоштадот „Македонија“ повторно може да се забележи отворена дупка во дел на површинската фонтана. Засега не е познато како пропаднала плочката. Инаку,...

Македонија 25.09.22 | 18:52

Ковачевски: Борбата со корупцијата мора да е приоритет на сите институции

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски во интервју за НРТВ истакна дека од Македонија ќе зависи колку брзо земјата ќе се движи по европскиот пат,...

Свет 25.09.22 | 18:47

Швајцарија гласа „nein“ за пензионирање на жените на 65 години

Швајцарците денеска гласаат за контроверзната пензиска реформа за која владата вели дека е клучна за спас на системот и вклучува предлог за зголемување на старосната...

Свет 25.09.22 | 18:41

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид вторпат за два месеци

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60) соопшти дека е позитивен на тестот за ковид по вторпат. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми, рече Бурла. Во август...