сабота, 24 септември 2022
Ракомет 24.09.22 | 22:26

Мукаетов, Бобинац и Каписода ја презентираа организацијата за женското ракометно ЕП

Македониј, Црна Гора и Словенија е организатор на Европското женско ракометно првенство кое ќе се одржи од 4 до 20 ноември оваа година во трите држави. Се поблиску сме...

Ракомет 24.09.22 | 22:23

Вардар подобар од Алкалоид

Македонскиот шампион потешко од очекувањата го совлада Алкалоид во 4.коло од ракометната Суперлига. Вардар славеше против градскиот ривал со резултат 28:25, по што „црвено-црните“...

Македонија 24.09.22 | 22:19

Завршена е новата енергетско ефикасна фасада во СОУ „Перо Наков“

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информираше дека e завршена новата енергетско ефикасна фасада на СОУ „Перо Наков“ и извршена е комплетна...

Македонија 24.09.22 | 21:48

Грковска: Балансерот се злоупотребува

„Во еден период, особено по Охридскиот рамковен договор, балансерот, односно принципот на соодветна и правична застапеност одигра важна улога и на многумина им даде...

Македонија 24.09.22 | 21:42

Грковска: Преку електронска лична карта ќе се намали ризикот од корупција

Незамисливо е да се зборува за дигитална трансформација на општеството без воведување на електронска лична карта, која е основна алатка за дигитализација на услугите...

Економија 24.09.22 | 21:34

Ковачевски: Во криза и војна секој мисли на себе, но премиерот мисли на сите во државата

„Светот и Европа освен што се соочуваат со недостаток на електрична енергија, добар дел од светот ќе се соочи со логистика во испорака на храна. По движењата на пазарот...

Фудбал 24.09.22 | 21:25

Деспотов: Во Македонија го сметаат натпреварот за политички, а не за фудбалски дуел

По победата врз Гибралтар со 5:1 во Лигата на нациите Бугарија охрабрена и мотивирана го чека мечот со Македонија. Капитенот Кирил Десподов смета дека во Скопје доаѓаат...

Македонија 24.09.22 | 21:17

Ковачевски ја повика Русија да се повлече од Украина

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува најтешката зима по втората светска војна, а тоа е да се обезбеди достапност до храна и енергија за нашите граѓани. Ова се заеднички...

Ракомет 24.09.22 | 21:06

Вардар и Алкалоид со последен поздрав: Почивај во мир, Доне!

Со минута молк за последен поздрав до ракометниот тренер Андон Бошковски започна дуелот меѓу Вардар и Алкалоид. Животот на младиот стратег згасна во неговата 47 година...

Балкан 24.09.22 | 20:50

Ова е Емирџан Сумер, убиецот на водачот на Шкаљарскиот клан, „драчевецот Георги Андонов“

Емирџан Сумер е убиецот на водачот на Шкаљарскиот клан Јовица Вукотиќ. Го застрелал од мотоцикл во движење на автопат во близина на Истанбул. Во возилото биле уште сопругата...

Македонија 24.09.22 | 20:41

Се запалил автомобилот на генералот Ѓурчиновски на автопатот кај Приштина

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој учествуваше на 25-тата конференција на началници на Генералштабови на армиите...

Ракомет 24.09.22 | 20:28

Филип Лазаров: Многу рано бе Буца, зошто толку рано…

Ненадејната смрт на ракометниот тренер Андон Бошковски го замолча ракометниот свет. Од него се простуваат македонските генерации македонски ракометари кои минале...

Скопје 24.09.22 | 20:15

Додека не се избере нов економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија, вели Битиќи

Се додека не се избере нов економски оператор, БЕГ мора да испорачува топлинска енергија кон граѓаните, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи,...

Свет 24.09.22 | 20:02

Претседателот на Јужна Кореја снимен како пцуе по средбата со Бајден

Јун Сук Јеол бил снимен како пцуе по средбата со американскиот претседател Џо Бајден на конференцијата на Глобалниот фонд во Њујорк во средата. Во видеото кое го објави...

Свет 24.09.22 | 19:36

Германските безбедносни органи очекуваат немири поради инфлацијата и цените на енергијата

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) предвидува дека инфлацијата и порастот на цените на енергијата може да имаат негативно влијание...

Економија 24.09.22 | 19:18

Некои смеат да не плаќаат струја, за партијата да остане на власт, затоа сите плаќаме прескапа мрежарина

На гласачи на одредени политички партии им е дозволено да не плаќаат струја не само во одредени општини, туку и во цели региони за партијата да остане на власт, вели Марјан...

Балкан 24.09.22 | 19:11

Курти: Западот треба да се загрижи поради договорот меѓу Белград и Москва

Косовскиот премиер Албин Курти порача дека блискоста на режимот на српскиот претседател Александар Вучиќ со оној на рускиот лидер Владимир Путин, „треба да ги алармира...

Калеидоскоп 24.09.22 | 19:06

На денешен ден бил извршен неуспешен атентат врз македонскиот револуционер Јане Сандански

Во Солун на 24 септември 1908 година во кафеаната „Бошњак-ан“, платени терористи-врховисти извршиле неуспешен атентат врз големиот македонски револуционер Јане Сандански...

Свет 24.09.22 | 18:54

Герашенко: Мобилизираните се борат со полицијата

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, објави видео за кое вели дека е направено во руската област Омск. „Во областа Омск, селото Болшеречје, група...

Останати спортови 24.09.22 | 18:46

Надал се повлече од Лејвер купот

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се повлече од натамошниот настап на Лејвер купот од лични причини, откако вчера настапи во двојки со својот пријател и ривал Роџер Федерер...