петок, 23 септември 2022
Македонија 23.09.22 | 22:46

Отворена 14 Штипска пастрмајлијада, евроамбасадорот Гир сака да ја пренесе традицијата и во ЕУ

Со традиционалното сечење на најголемата штипска пастрмајлија, по две години пауза, вечерва во Штип започна четиринаесеттата Штипска пастрмајлијада. Настанот ќе трае...

Балкан 23.09.22 | 22:35

Од Косово во ЕУ без визи од почетокот на следната година

Амбасадорот на Германија во Косово, Јорн Роде изрази уверување дека укинувањето на Шенген-визите за косовските граѓани може да се случи на почетокот на 2013 година, јави...

Фудбал 23.09.22 | 22:24

Милевски: Доминиравме 90 минути, а загубивме на наши грешки

Резултатот 2:0 во корист на Грузија ги реши дилемите за првото место во групата. Грузијците одат понатаму и преку бараж ќе бркаат шанса за Европското првенство 2024. Селектрот...

Црна хроника 23.09.22 | 22:16

Одземени над 10 килограми нежигосано злато од златарници во Скопје, Тетово, Гостивар и Кичево

На 22.09.2022, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат...

Фудбал 23.09.22 | 22:11

Македонските фудбалери поразени од Грузија во Лигата на нациите

Македонската фудбалска репрезентација ги загуби шансите за промоција во повисок ранг во Лигата на нации и место во баражот за пласман на ЕУРО 2024, откако вечерва претрпе...

Македонија 23.09.22 | 21:39

Бектеши ветува настава со физичко присуство

Се прават напори за да им се излезе во пресрет на основните и на средните училишта и наставата во зимскиот период да се одржува со физичко присуство, изјави вечерва министерот...

Свет 23.09.22 | 21:27

Првата голема грешка на Путин

Руската надворешна политика кон Украина е диктирана од каприците на претседателот Владимир Путин, а не од рационалното размислување, тврди неговиот француски колега...

Економија 23.09.22 | 21:10

Бектеши: Соработуваме со сите соседни земји за обезбедување поевтина електрична енергија за стопанството

Преговараме со сите соседни земји кои имаат вишок на производство на електрична енергија. Сакаме да соработуваме со сите соседи, а со некои веќе имаме договорени соработки....

Свет 23.09.22 | 20:57

Вашингтон и Москва имале приватна комуникација со месеци за употребата на нуклеарното оружје на Русите

САД веќе неколку месеци вршеле приватна комуникација со Москва со предупредување до руските лидери за тешките последици што следуваат доколку таа употреби нуклеарно...

Економија 23.09.22 | 20:46

Економска криза има за вработените во Kултура, но не и во Финансии

Барањето на вработените во Министерството за култура за зголемување на платата по разни основи, како дополнителна работа, неискористени денови за годишен одмор, како...

Црна хроника 23.09.22 | 20:32

Братот пријавил дека неговата 17-годишна сестра исчезнала

Во четвртокот утрото околу 9,45 часот во Полициското одделение Петровец, 24-годишниот С.Р. од скопското село Огњанци, пријавил дека од домот се оддалечила неговата малолетна...

Балкан 23.09.22 | 20:23

Радев: Бугарија нема да ги признае референдумите во украинските региони под руска контрола

Бугарија нема да ги признае референдумите што почнаа денеска во украинските региони кои се под руска контрола, изјави бугарскиот претседател Румен Радев. Како што јави...

Македонија 23.09.22 | 20:15

Ковачевски на средба со Американскиот еврејски комитет

На маргините на 77. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со делегација на Американскиот еврејски комитет предводена...

Фудбал 23.09.22 | 20:07

Македонија поразена, Грузија оди во бараж

Македонската фудбалска репрезентаицја загуби од Грузија со 0-2 на гостувањето во решавачкиот меч од борбата за пласман во повисок ранг во фудбалската Лига на нации....

Економија 23.09.22 | 19:51

Ако власта продолжи со валканите игри, граѓаните на Македонија ќе излезат на улици, најави првиот синдикалец

„Ова што се штрајкуваше, тоа ќе се нотира во Годишниот извештај на Меѓународната организација на труд, ова ќе се нотира пред Европскиот Парламент бидејќи ние таму имаме...

Балкан 23.09.22 | 19:40

Бериша обвини дека зад кибер- нападите освен ирански вмешани се и домашни како и српски и руски хакери

Лидерот на побројното крило на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, на денешната редовна неделна средба со новинарите обвини дека зад кибер- нападите...

Свет 23.09.22 | 19:29

Финска ќе го ограничи влезот на руски државјани

Финските власти соопштија дека „значително ќе го ограничат влезот на руски државјани“, на границата со Русија, откако бројот на премини од руска страна кон Финска...

Фудбал 23.09.22 | 19:16

Македонија губи со 0-1 од Грузија по првото полувреме

Фудбалската репрезентација на Македонија гостува кај Грузија во Тбилиси во натпревар од претпоследното коло на третото издание на Лигата на нациите. Иако македонската...

Македонија 23.09.22 | 19:06

Енергетската криза се трансформира во економска и финансиска криза

Во понеделник ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која на дневен ред се предлог-одлуките за одобрување на продолжување на рокот...

Сервиси 23.09.22 | 18:53

Пржино и Тафталиџе во понеделник без вода

Од ЈП Водовод и канализација-Скопје известуваат дека во понеделник (26.09.2022) поради изведување на водоводен приклучок на Ф-150мм на ул.Востаничка бр.88 во населба Пржино,...