четврток, 22 септември 2022
Останати спортови 22.09.22 | 22:58

Тениските легенди во прошетка низ Лондон – Роџер му бил водич на Мареј!

Светските тениски ѕвезди Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Енди Мареј и остатокот од моќниот тим на „Тим Европа“ се прошетаа низ Лондон пред почетокот на Лејвер купот 2022. правдано...

Свет 22.09.22 | 22:42

Лавров задоцни час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН и откако се обрати си замина

Сергеј Лавров задоцни час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН и веднаш по неговиот говор си замина. Во говорот тој рече дека Украина станала тоталитрна...

Македонија 22.09.22 | 22:28

Лефков откри зошто ВМРО-ДПМНЕ не поднесе кривична пријава против Џафери

Узурпирани ни се институциите целосно. Ликот на Ковачевски е лице на премиер кој што узурпира. Ликот на Талат Џафери кој што го узурпира Собранието. Една граѓанска иницијатива...

Свет 22.09.22 | 22:12

Војната ќе трае и следната година, вели Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја коментираше актуелната ситуација со војната во Украина. На собирот на партијата што тој ја предводи, Орбан одржа говор во кој зборуваше...

Економија 22.09.22 | 22:04

За субвенционирана цена на регулираниот пазар на струја исплатени 240 милиони евра

Владата досега за субвенционираната цена на струја на регулираниот пазар исплати 240 милиони евра. Сите домашни капацитети се ставени во фунцкија за поголемо производство....

Економија 22.09.22 | 22:02

Битиќи очекува просечна годишна инфлација од 10 до 11 отсто

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека доколку се одржиме на проекциите на крај на годината просечната годишна инфлација ќе биде 10 до 11 проценти. Тој...

Македонија 22.09.22 | 21:56

Средба Ковачевски – Гутереш: Соработката со ОН продолжува, стратешките развојни цели се приоритет

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски на маргините на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар...

Кариера 22.09.22 | 21:41

Малеска-Сачмароска: Потребни се родови политики во приватниот сектор за жените да сe економски независни

Жените во земјава се соочуваат со длабоко вкоренета дискриминација, за што сведочат големите и постојани родови јазови во сферата на вработување, унапредување и учество...

Македонија 22.09.22 | 21:27

Атанасов: Ковачевски е делегиран од еден или два центри на моќ и е без легитимитет

Ковачевски е делегиран човек од еден или од два центри на моќ и без никаков легитимитет мисли дека е премиер на оваа држава и влече потези, дали на некого му се допаѓаат...

Култура 22.09.22 | 21:22

Филип Јовановски, Ивана Васева и Биљана Тануровска-Ќулавковски учествуваат на изложбата „Уметноста на работа: На крстопат помеѓу утопијанизмот и (не)зависноста /“

Филип Јовановски, визуелен уметник, Ивана Васева, кураторка и Биљана Тануровска – Ќулавковски, истражувачка, кураторка и продуцентка, учествуваат на изложбата Уметноста...

Македонија 22.09.22 | 21:09

Маричиќ: Договорот со Фронтекс е во завршна фаза, ќе го потпишеме во октомври

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за поглавјето 24-Правда, слобода и безбедност,...

Здравје 22.09.22 | 20:59

Д-р Тренчева: Мрсулаво дете не е болно дете

Растечен нос, мрсулчиња – доаѓа сезона кога децата од градинка или училиште ќе доаѓаат дома со мрсули, родителите ќе реагираат дека се нпсат болни деца… Но дали...

Останати спортови 22.09.22 | 20:50

Ѓоковиќ: Се надевам дека ќе ми дозволат да настапам во Мелбурн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави денеска оти не зависи од него дали ќе настапи на Австралија Опен на почетокот на идната година, откако организаторите во јануари...

Скопје 22.09.22 | 20:38

Битиќи: Владата не е подготвена да ја преземе Топлификација, но греење за скопјани ќе има

Во овој момент владата не е подготвена да ја преземе топлификација, рече вицепремиерот Битиќи, посочувајќи дека има процедури кои мораат да бидат почитувани и дека...

Балкан 22.09.22 | 20:33

Вучиќ од Њујорк: Зеленски е голема ѕвезда, ние сме мали

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави вечерва во Њујорк дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е „голема ѕвезда“ без разлика дали тоа некому му се...

Скопје 22.09.22 | 20:26

Драма во Кисела Вода, групна тепачка во автобус на ЈСП, нападнати новинари

Неколку лица се повредени во автобус на ЈСП со број 51, вечерва во Кисела Вода, објави 24 Инфо. Автобусот во моментов стои, а има и многу полиција. Дел од присутните нападнале...

Свет 22.09.22 | 20:23

Блинкен: Не можеме да дозволиме Путин да помине неказнето

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја повика меѓународната заедница да го принуди рускиот претседател Владимир Путин „да ја плати сметката поради...

Скопје 22.09.22 | 20:00

Значително зголемен бројот на решени барања за легализација во општина Аеродром

Реорганизација на работните процеси и формирање на работни комисии кои ги разгледуваат предметите на граѓаните и правните лица резултираше со поефикасно решавање...

Свет 22.09.22 | 19:54

Германија ќе ги згрижи дезертерите од руската армија

Германија е подготвена да прифати дезертери од руската армија кои се изложени на ризик од сериозни репресии, изјави германската министерка за внатрешни работи Ненси...

Скопје 22.09.22 | 19:49

20 години од изградбата на милениумскиот крст на врвот на Водно

20 години од изградбата на милениумскиот крст на врвот на Водно, денес еден со симболите на Скопје, пишува поранешниот премиер Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук. Кон...