сабота, 20 август 2022
Фудбал 20.08.22 | 23:33

Телевизиските права за Лигата на шампионите чинат третина од буџетот на Македонија

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ги продаде телевизиските права за натпреварите во Лигата на шампиони за северноамериканскиот пазар за сума од 1,5 милијарди евра,...

Сервиси 20.08.22 | 23:15

Еве какво ќе биде времето утре

Времето утре ќе биде прoменливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално во попладневните часови ќе има појава на невреме со пообилен дожд...

Македонија 20.08.22 | 22:53

Ѓорчев: СДСМ може да победува само каде што има само еден кандидат

Влатко Ѓорчев пратеник и меѓународен секретар од ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на вонредните избори за Совет на Тетово на завршната прес-конференцијата порача дека неговата...

Фудбал 20.08.22 | 22:40

Tрагедија: Млад фудбалер загина во сообраќајна несреќа

Младиот фудбалер Немања Б.(16) загина, а четворица негови пријатели се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи во местото Совљак, недалеку од Уб, кога нивниот...

Македонија 20.08.22 | 22:19

Беса: Го победивме режимот на тиранијата, им благодариме на тетовчани

Шефот на кабинетот на Движењето Беса, Садат Сулејмани, ја прогласи победата на изборите за општински совет во Тетово. „Уште еднаш го одржавме зборот, сите заедно. Ние...

Технологија 20.08.22 | 22:08

Дали би го купиле?: Oва е новиот Москвич

Кросоверот Moskvich беше произведен во автомобилскиот институт Кам.Како што пишува AutoNavigator, копијата на фотографијата најверојатно е наменета за проучување на инженери....

Македонија 20.08.22 | 21:50

Ахмети призна пораз во Тетово, Беса води пред ДУИ, двојна предност на ВМРО ДПМНЕ во однос на СДСM

Независно од тоа што овие избори беа без волја, сепак законот законот требаше да се почитува. Поради немањето искуство на актуелното раководство на општината, неизбежно...

Фудбал 20.08.22 | 21:34

Африкански фудбал: Дали овие деца личат дека имаат 15 години?

Контроверзност во африканскиот фудбал. Репрезентацијата на Мавританија до 15 години одлучи да се повлече од турнирот ФАУ Регион од истата категорија, кој се одржува...

Македонија 20.08.22 | 21:21

Koвачки: ВМРО-ДПМНЕ води 2:1 пред СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ води 2:1 пред СДСМ. БЕСА убедливо води пред ДУИ, ова преку статус на Фејсбук го истакна Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ. -Криминалната коалиција СДСМ – ДУИ убедливо...

Македонија 20.08.22 | 21:06

Даштевски: Изборниот ден помина мирно, досега пристигнати 127 приговори

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски на денешната прес-конференција информира дека досега пристигнале вкупно 127 приговори за лично избирачко...

Свет 20.08.22 | 20:56

Гранатирана нуклеарката Запорожје?

Вооружените сили на Украина извршија артилериски напад врз нуклеарната централа Запорожје и предградието Енергодар, објавија дел од руските медиуми, повикувајќи се...

Македонија 20.08.22 | 20:39

Ѓорчев е убеден дека ќе добијат предвремени парламетнарни избори

Им ветивме функционална општина Тетово која што ќе ги решава проблемите на луѓето. Им ветивме совет кој што ќе го поддржува градоначалникот и неговите проекти и идеи,...

Скопје 20.08.22 | 20:34

Паднати дрва во Лептокарија и Карпош 1 оштетија автомобили

Денешното невреме предизвика штета во речиси сите скопски општини. Се чини дека најкритично беше во Оштина Карпош. Таму дождот и невремето ошетија и паднаа неколку...

Македонија 20.08.22 | 20:29

Од денес за безбедноста ќе се грижат 590 полицајци повеќе

Од денес во ваши раце ќе биде сигурноста и безбедноста на целата заедница, во ваши раце ќе биде зачувувањето на мирот во земјата и спокојниот живот на граѓаните. Без...

Македонија 20.08.22 | 20:16

СДСМ победи во Општина каде имаше само еден кандидат-нивен

Го повикуваме Ковачевски да каже кого победил во Центар Жупа, кога имаше само еден кандидат?!Изборите успеаја само затоа што сограѓаните од дијаспората се во Македонија...

Македонија 20.08.22 | 20:10

Koвачевски ја прослави победата во Центар Жупа

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски попладневно е во Центар Жупа, по затворање на избирачките места, каде што е извесна победата на Аријан Ибраим од владејачката...

Македонија 20.08.22 | 19:59

Влатко Ѓорчев објави победа во Тетово

Влатко Ѓорчев на својот фејсбук профил објавува дека ВМРО-ДПМНЕ во досега преброени 5 избирачки места го победува СДСМ на сите 5. -Тетово ИМ 1974 ОУ Лирија ВМРО 116 СДСМ 62 -Фалише...

Скопје 20.08.22 | 19:55

Оштетени три автомобили: Во Козле се откорна покрив

Невремето кое попладнево го зафати Скопје направи голема материјална штета во Козле.На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од откорнат лимен кров на улицата...

Македонија 20.08.22 | 19:42

Заврши гласањето во Тетово, Жупа и Маврово-Ростуште, се чекаат резултатите

Заврши гласањето за градоначалници во Центар Жупа, во Маврово-Ростуше како и за Советот во Општина Тетово. Партиите нормално со очекување дека ќе ја добијат поддршката...

Сервиси 20.08.22 | 19:25

Навреме во централна Македонија: Ветер со брзина од 150 км/час носеше се пред себе во Пелагонија

Невреме со грмотевици и поројни дождови попладнево е регистрирано во Пелагонија, Велес, Градско и Росоман, информираат од Центар за управување со кризи. – Силна нестабилност...