четврток, 18 август 2022
Свет 18.08.22 | 23:56

Зеленски: Нема мир со Русија додека не ги повлече војниците

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли можноста за какви било мировни преговори со Москва без претходно повлекување на руските трупи од територијата...

Свет 18.08.22 | 23:38

Напаѓачот на Ружди се изјасни за невин

Хади Матар (24), кој е обвинет за прободување на писателот Салман Ружди во американската сојузна држава Њујорк, се изјасни за невин за обид за убиство и напад од втор степен. Судот...

Свет 18.08.22 | 23:22

Русија тврди дека утре Украина ќе изведе страшен напад и нив ќе им ја префрли вината

Украина утре подготвува големо зло за кое нас ќе не обвинат, тврдат руските власти. Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков вели дека на 19 август,...

Фудбал 18.08.22 | 23:05

Пораз дома: Шкупи на Косово ќе ја води битката за Конференциската лига

Шкупи е поразен на Градски од тимот на Балкани од Косово во плејофот од Конференциската лига со 1-2. Момците на Гоце Седлоски иако беа фаворити тоа не го оправдаа на теренот. Очигледно...

Свет 18.08.22 | 23:02

Гутереш загрижен за ситуацијата со нуклеарката Запорожје

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави во четвртокот дека е многу загрижен поради ситуацијата со најголемата европска нуклеарна централа...

Свет 18.08.22 | 22:56

Цената на гасот во ЕУ е седум пати повисока отколку во САД

Природниот гас во Европа се тргува по цени еквивалентни на околу 70 долари за милион британски термални единици (BTU), приближно седум пати повисоки од цените во САД, објави...

Сервиси 18.08.22 | 22:23

Температурите утре до 42 степени: Македонија во портокалова фаза, не излегувајте од дома доколку немате потреба

Утре ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за изолирана појава...

Балкан 18.08.22 | 22:06

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова е тежок ден за Србија и истакна...

Калеидоскоп 18.08.22 | 21:43

Овие три растенија секоја куќа мора да ги има: Со нивна помош ќе ја снема негативната енергија и ќе се прочисти воздухот

Растенијата го облагородуваат секој простор, разубавуваат, се прекрасна декорација, а воедно и го прочистуваат воздухот. Некои се опасни за домашните миленици, но оние...

Македонија 18.08.22 | 21:37

Османи ги осуди свирежите за македонскиот јазик

Свирежите за македонскиот јазик се за осуда се за осуда, смета министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Овој став го соопшти во гостувањето во емисијата „Жешко...

Балкан 18.08.22 | 21:06

Борел: Денеска без договор, но разговорите Белград- Приштина продолжуваат наредните денови

Високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жосеп Борел изјави дека делегациите на Белград и Приштина денеска не постигнале договор...

Економија 18.08.22 | 20:49

Битиќи откри дали ќе има рестрикции оваа зима

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи е уверен дека до крајот на годинава, но и во текот на целата грејна сезона не би требало да има рестрикции...

Економија 18.08.22 | 20:38

РЕК „Битола“ доделил десетици тендери на свои вработени блиски до СДСМ

Најголемиот македонски производител на струја, термоелектраната РЕК „Битола“ во изминатите години доделила серија тендери на фирмата „Компас МСФ“, чијшто единствен...

Македонија 18.08.22 | 20:26

Костовски: Парите од Еуростандард завршувале во фирми блиски до СДСМ

Бизнисменот Трифун Костовски во интервју за неделникот „Фокус“ открива детали од приватната истрага што ја водеше за стечајот на Еуростандард банка, која ќе ја објави...

Македонија 18.08.22 | 20:11

Државни институции купиле 150 луксузни коли за време на пандемијата

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница меѓу другото расправаше и за злоупотребите на институциите за време на пандемијата, главно...

Свет 18.08.22 | 20:06

Начаев: Русија ќе употреби нуклеарно оружје само како последно средство

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Иван Начаев изјави дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје само како последно средство. Руската воена доктрина...

Македонија 18.08.22 | 19:47

Финансиската полиција привремено ја води „вечниот“ полицаец од ДУИ, Бесир Деари

До избор на нов директор на Управата за финансиска полиција, функцијата привремено ќе ја врши в.д.заменик директорот на финасиската полиција Бесир Деари. Деари од октомври...

Македонија 18.08.22 | 19:35

Пешевски до Ѓоргиев: За 80.000 евра е ку*вински да ја продадеш татковината, за милион е елитен ескорт – Срам да ти е академику!!!

Откако во јавноста се појави информација дека претседателот Драги Ѓоргиев, кој на име хонорар за својата активност во Комисијата добил некаде околу 80 илјади евра, а...

Македонија 18.08.22 | 19:30

Јовески не открива детали од решението за суспензија на Русковска

Јавниот обвинител на РМ, Љубомир Јовески, не открива детали за основите на кои го донел Решението за оддалечување од функцијата на шефицата на Јавното обвинителство...

Музика 18.08.22 | 19:18

Македонската пејачка стана мајка по втор пат – бременоста ја криеше во голема тајност

Поп-пејачката и докторка Симона Поповска вчера се породи со своето второ дете. Убавата Симона роди син, а среќната вест, преку честитки од нејзините блиски, ја сподели...