среда, 17 август 2022
17.08.22 | 23:55

Утре без струја неколку скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од општините Сопиште, Кисела Вода и Карпош. Како што информираат...

17.08.22 | 23:33

Македонија нема претседател на држава!, реагира Ковачки по веста дека нема пари за Охридски маратон

Добро бе бандо предавничка, а бе до толку ли сте забегани да го уништите и Oхридскиот пливачки маратон?, реагира пратеникот Драган Ковачкипо веста дека годинава нема...

17.08.22 | 23:19

Битиќи: Не можеме во овој момент повеќе да се бориме со инфлацијата зашто е увезена

Продолжуваат преговорите со синдикатите и како што најдовме решение за минималната плата, ќе најдеме решение и за усогласување, односно за растот на платите, рече вечерва...

17.08.22 | 23:03

Мисајловски: Четири години беа сосема доволни граѓаните да видат дека актуелната локална власт на СДСМ нема да го подобрат животот во Маврово Ростуше

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски заедно со сопартијци денека ги посети Сретково, Врбен и Маврово. Четири години беа сосема доволни за граѓаните да видат...

17.08.22 | 23:00

СДСМ: Советничката листа на СДСМ е гарант за интересите на граѓаните

Бројни партиски функционери на СДСМ, потпретседатели на партијата, пратеници, членови на Извршниот и Централниот одбор попладнево беа меѓу граѓаните на Тетово и посетија...

17.08.22 | 22:46

Владо Јовановски: Господине Пендаровски, има идеи колку сакаш, ама не знам дали не ги слушаш оти си пред иселување

Ако нема пари за одржување на Охридскиот пливачки маратон, тогаш под итно дислоцирање на истиот во Преспа. Поевтино е, нема да има прекин на традицијата, а и еве го кај...

17.08.22 | 22:28

Стана угостител: Кристијан Голубовиќ отвори ресторан со домашна кујна

Кристијан Голубовиќ со  родителите на девојката  Кристина да отвори ресторан со локална кујна. Ресторанот се наоѓа во Белград, а Кристијан не крие дека веќе добро заработува. „Ќе...

17.08.22 | 22:16

88-годишната Даринка го преживеа нападот во Цетиње, скокнала од прозор откако Вук ја застрелал

Неверојатната 88-годишна Даринка Челебиќ во петокот го преживеа масакрот на соседот Вук Бориловиќ (34), откако ранета успеала да скокне од прозорецот на својата куќа и...

17.08.22 | 22:03

Колкави биле „платите“ во Земунскиот клан: „Шефовите“ имале по 3.000 марки, тепачите по 500

Пензионираниот полковник Миле Новаковиќ долго време се борел со Земунскиот клан, а сега откри каков живот воделе. Според неговите зборови, кланот користел големи суми...

17.08.22 | 21:50

„Ми пишуваат дека сум стара и непожелна“: Затоа што призна дека е девица никој не сака да е во врска со една од најзгодните атлетичарки

Пред неколку дена американската атлетичарка Лоло Џонс, која важи за една од најзгодните спортистки, наполни 40 години, а неодамна во јавноста откри дека одлучила да остане...

17.08.22 | 21:38

„Не жалам оти ќе умрам, само ми е мака што…“: 120 години од раѓањето на првиот претседател Македонија, Методиjа Андонов Ченто

На денешен ден на 17.8.1902 е роден Методија Андонов – Ченто, македонскиот национален борец, деец и политичар и прв претседател на Президиумот на АСНОМ. Поради неговата...

17.08.22 | 21:26

Зетот е кртот: Џаред го издал Трамп во ФБИ за тајните документи во Флорида

Претресот, кој беше одобрен од државниот обвинител Мерик Гарланд, беше спроведен во понеделникот, а целта беше да се одземат строго доверливи документи кои поранешниот...

17.08.22 | 21:14

Македонија се најде во новиот закон за буџет за одбрана на САД

Во амандман на Законот за национална одбрана, Конгресот побара од Пентагон да предложи повеќе воени вежби со Македонија следната година, се дознава од нацрт-законот...

17.08.22 | 21:02

Шведска со закон ќе им помага на граѓаните околу високите зимски сметки за струја

Шведската Влада денеска објави дека ќе усвои закон со кој ќе го принуди операторот на јавната мрежа за пренос на електрична енергија во земјата да помогне во ублажувањето...

17.08.22 | 20:49

Филмот за Аца Лукас ќе се снима и во Скопје

Наскоро почнува снимањето на филмот и серијата за Аца Лукас. Како што објасни продуцентот на филмот и серијата Саша Мирковиќ „Кафана на Балканот“, оваа серија и филм...

17.08.22 | 20:37

Леб ќе има по „пристојни цени“, ветува вицепремиерот

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека доколку е потребно, можно е да се активираат стоковните резерви. Според Битиќи, леб ќе има и тоа, како што...

17.08.22 | 20:25

Данева за аферата Русковска/Муареми: Малку несоодветен начин за спроведување на идејата „Нема правда, нема мир”!

Формирано Специјално јавно обвинителство чија шефица е осудена за корупција, а обвинителството укинато. Обвинителство за организиран криминал времено го раководи...

17.08.22 | 20:12

Вук беше чуден неколку дена пред масакрот, сведочи неговата сопруга

Истрагата за најголемото злосторство во поновата историја на Црна Гора сè уште трае, но засега нема индиции зошто Вук Бориловиќ (34) од Цетиње во петокот земал ловечка...

17.08.22 | 19:59

Рестрикции на струја засега нема, ама лагодноста ќе ја изгубиме, вели Битиќи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека раководителите на државните институции може да ја изгубат и работата ако не штедат струја. Во вечерашното...

17.08.22 | 19:47

Срамна е одлуката за неодржување на маратонот, вели градоначалникот на Охрид

Изразувам огромно жалење поради информацијата дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон, кој е под покровителство на Претседателот на Македонија,...