понеделник, 15 август 2022
Вести 15.08.22 | 23:57

Русија ќе дозволи посета на експерти во нуклеарката Запорожје

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Русија ќе направи сè што е потребно експертите од Меѓународната агенција...

Фудбал 15.08.22 | 23:49

Американецот Пулишиќ го напушта Челзи

Американскиот фудбалски репрезентативец Кристијан Пулишиќ би можел да ги напушти редовите на премиерлигашот Челзи до крајот на летниот преоден рок, пренесуваат денеска...

Македонија 15.08.22 | 23:26

Било која институција финасирана со буџетски средства нема право да го користи името „Македонија“, но министер има право да ја негира придавката “македонски”

Ивор Мицковски коментира за однесувањето на власта кон името „Македонија и негирњето на придавката „македонски“ од страна на одредени министри.  

Македонија 15.08.22 | 23:18

Ќулафкова: Препораките на експертска комисија се повеќекратно сомнителни и штетни

Професорката Катица Ќулафкова на Фејсбук се осврнува на денешните одлуки на комисијата за историски прашања околу содржината за неколку историски личности. Таа смета...

Патувања 15.08.22 | 23:03

Грчки таксист со Мерцедесот поминал четири милиони километри, возилото го подарил во музејот во Штутгарт

Грчкиот таксист Грегориус Сашинидис ќе влезе во историјата. Тој со своето такси Мерцедес поминал 4.600000 километри.Да добро прочитавте четири милиони и шестотини илјади...

Балкан 15.08.22 | 22:44

Бугарските патишта кобни за автобуси

Шест амбулантни возила, со деца кои  беа повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија, пристигнаа на Универзитетската детска клиника во Тиршов  во Белград. Децата со...

Останати спортови 15.08.22 | 22:32

Без грам целулит: Ивана Шпановиќ рамна како даска

Српската атлетичкарка Ивана Шпановиќ Вулета не престанува да ја воодушевува јавноста со својот изглед. Таа уште еднаш успеа да остави без здив голем број обожаватели...

Балкан 15.08.22 | 22:17

Mонструмот од Цетиње погребан на тајна локација, семејството стравува од крвна одмазда

Вук Бориловиќ кој изврши масакр на Цетиње е погребан на тајна локација. Никој, па дури ни семејството не знае каде тој почива.Неговото семејство го чува полиција поради...

Свет 15.08.22 | 22:05

На пратениците од ЕП не им се патува од Брисел до Стразбур

Германски европратеник повика да престане практиката на патување меѓу Стразбур и Брисел, поврзана со работата на Европскиот Парламент, јави ДПА. ЕП се состанува во...

Балкан 15.08.22 | 21:46

„Кучиња на војната“: Хрватот Векослав Пребег меѓу платениците кои се бореле на страната на Украина

Судот во самопрогласената Народна република Доњецк (ДНР) денеска обвини петмина странци, кои се бореле од страна на Украина, дека се платеници и соопшти дека тројца...

Фудбал 15.08.22 | 21:37

Нашите Ристовски и Адеми пред пласман во ЛШ

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и член на загрепски Динамо, Стефан Ристовски, вечерва изрази уверување дека хрватскиот првак ќе биде поуспешен...

Македонија 15.08.22 | 21:17

Проф. Велев со порака до историската комисија: Растурате бугарска хегемонистика магла и до вулгарен степен ја омаловажувате македонската наука

Проф. д-р Илија Велев во текст за „Пресинг ТВ“ по денес објавените препораки на Комисијата за историја за светите Кирил и Методиј, светите Климент и Наум и за цар Самоил...

Балкан 15.08.22 | 21:07

Бугарското МНР е многу задоволно што ги добиле Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ја поттикнува комисијата да продолжи со работа

Министерството за надворешни работи на Бугарија во соопштение ја охрабри мешовитата Комисија за историски и образовни прашања  да продолжи поинтензивно со своите...

Балкан 15.08.22 | 20:56

Aлбанија ќе му дава струја на Косово

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со електрична енергија, благодарение на Албанија која одлучи да му помогне во овие тешки денови, јавија албанските медиуми. Министерството...

Македонија 15.08.22 | 20:39

Министерката Костадиновска-Стојчевска: Бугарија може се да посакува, но додека СДСМ е на власт тие ќе удрат во ѕид

Според мининстерката Стојчевска  денешниот случај кога членови на Здружение на Бугари во земјава го чистело споменикот на Гоце Делчев во Скопје и притоа на него поставиле...

Македонија 15.08.22 | 20:25

Ѓоргиев објасни зошто сме ги дале Самоил, Климент и Наум на Бугарите: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Средновековните империи и држави се сосема различни државни творби, идентитети и контексти од современите држави и нации. Затоа настојуваме да избегнеме да се гледаат...

Македонија 15.08.22 | 20:16

Важеше за умерен политичар: Десет години од смртта на Арбен Џафери

Лидерот на најголемата косовска парламентарна опозициска партија, Демократска партија на Косово (ПДК), Мемли Красниќи, по повод 10-годишнина од смртта на Арбен Џафери,...

Македонија 15.08.22 | 20:00

СДСМ и Ковачевски работат под диктат на Бугарија, сега треба да ги менуваме учебниците

  Не е ова од комисијата денес, тоа е од претходните состаноци колку што јас знам и јас предупредував дека ние наместо да зборуваме за 21от век, за 22от век, за иднината,...

Македонија 15.08.22 | 19:48

Мицкоски од Тетово: Покажавме дека не сме сите исти, работиме чесно и посветено за да обезбедиме иднина за сите граѓани, ги повикувам тетовчани во сабота масовно да гласаат за ВМРО-ДПМНЕ

Денес сум тука во Тетово, ќе имаме неколку состаноци ќе разговараме со граѓаните со неколку целни групи. Многу ни се важни овие избори овде во Тетово, очекуваме да освоиме...

Сервиси 15.08.22 | 19:37

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека еден час

На Граничниот премин „Богородица“ времето на чекање за излез од државата е околу 30 минути, додека на Граничниот премин „Табановце“ се чека околу 1 час за влез и излез...