недела, 14 август 2022
Македонија 14.08.22 | 22:50

Проф. д-р Јаневска: Министре Шаќири, свидителства уште нема, се надевам по организацијата на вчерашната прослава „Арберија“ ќе се позабави и со нив

Проф д-р Весна Јаневска јавно му се обрати на министерот Јетон Шаќири за состојбата во образованието. Министре Шаќири,   1. Свидителства уште нема. Се надевам по организацијата...

Балкан 14.08.22 | 22:42

На едно од децата ќе му биде потребна ампутација на ногата: Страшни сцени од автобуската несреќа во Бугарија

Дванаесет лица, од кои осум се деца и четворица возрасни, се повредени при превртување на автобус со српски регистарски таблички во Бугарија. Според првите неофицијални...

Ракомет 14.08.22 | 22:39

Вака се пее химната: Македонските ракометни надежи освоија злато, па ги пуштија грлата на најјако

На завршувањето на ЕХФ Шампионатот, на кој македонските ракометни надежи го освоија златото, на свечената церемонија организаторот ја пушти можеби најкратката верзија...

Македонија 14.08.22 | 22:34

Улчар: Божем, едно опшеСВо за сите… а оно – иссвиркувања на зборови македонски! Скопско великограЏансво – се слушаме ли? Мукла а?

Професорката Елка Јачева Улчар го прашува „скопското граѓанство“ дали имаат намера да реагираат на скандалот на „мировен фестивал“ кај Скендербег: Божем, едно опшеСВо...

Балкан 14.08.22 | 22:26

Хорор во Чачак: Во шумата до градските гробишта пронајдено изгорено тело на маж

Во шумата до градските гробишта во Чачак пронајдено е изгорено тело на маж. Телото го пронашол човек кој го шетал своето куче, а според неофицијални информации се работи...

Балкан 14.08.22 | 22:13

Ново сведоштво од масакрот во Цетиње: Човекот одеше од куќа во куќа и убиваше секого кој ќе сретне, се слушаше лелекање…

Црногорските медиуми објавија нови детали за извршителот на незапаметениот масакр во Цетиње, којшто се случи во петокот попладне, кога 34-годишнот Вук Бориловиќ уби...

Балкан 14.08.22 | 22:07

Бугарско министерство за здравство: На осум деца и на четворица возрасни им е потребна хоспитализација по автобуската несреќа

Министерството за здравство на Бугарија соопшти дека на осум деца и на четворица возрасни им е потребна хоспитализација по несреќата во која автобус со срски регистерски...

Македонија 14.08.22 | 22:00

Димовски: До 17 август историската комисија има обврска да објави што договорила со Бугарија

Илија Димовски на неговиот профил на Фејсбук објави дека комисијата има обврска да објави што договорила со Бугарија до 17 август. До 17 август Заедничката мултидисциплинарна...

Балкан 14.08.22 | 22:00

Црна точка: Пред два дена бремена жена и дете загинаа на местото во Бугарија каде што сега се преврте српскиот автобус полн со деца

На делот од магистралата Тракија, на каде што се преврте автобус со српски регистарски таблички во кој се превезувале 48 деца, пред два дена се случи друга тешка сообраќајна...

Македонија 14.08.22 | 21:47

Нови тендери за набавка на скапа храна, прослава на Рамковниот договор: Штеди ли владата поради економската криза?

Инфлацијата го јаде стандардот на граѓаните, цените се повеќе растат, платите не го следат трендот на рстење на ценита, а трошоците за живот стануваат се поголеми. Прашање...

Балкан 14.08.22 | 21:33

Најмладото има шест, најстарото 17 години: Седумнаесет повредени деца се примени во Универзитетската болница во Стара Загора

Директорото на Универзитетската болница во Стара Загора, Јовчо Јовчев, сооопшти дека вечерва се примени 17 деца повредени во несреќата на автопатот Тракија. Најмладиот...

Балкан 14.08.22 | 21:21

Автобус со деца се преврте во Бугарија: Повредени се 12 лица – двајца возрасни и осум деца

Автобус со регистерски таблички од Шабац, Србија во кој се превезувале 48 деца,излетал од автопатот Тракија во Бугарија. Сите патници се државјани на Србија. Несреќата...

Свет 14.08.22 | 21:08

Полицијата бара возач кој со „формула“ возел на автопат во Чешка

Возачите на автопат во Чешка биле изненадени кога забележале „формула“ зад, до, но и пред нив. Чешката полиција соопшти дека трага по возачот на „формула“, кој со голема...

Фудбал 14.08.22 | 20:55

Конте и Тухел за малку ќе се степаа на мечот Челзи – Тотенхем

Тренерите на Челзи и Тотенхем, Антонио Конте и Томас Тухел за малку ќе се степаа на натпреварот од 2. коло на Премиер лигата. Првиот судир меѓу тренерите дојде откако...

Македонија 14.08.22 | 20:42

Анкета на ТВ Алсат на концертотпо на ДУИ за Рамковниот: Дојдов од Тетово, но ова не ни треба, ова е џабе трошење 100.000 евра во криза

Телевизија Алсат направи анкета со граѓаните кои беа присутни на концертот по повод 21-годишнината од Рамковниот договор. Некои првпат слушаат за ваквото случување,...

Кошарка 14.08.22 | 20:29

Претседателот на KK Партизан: Ние сме единствениот клуб во светот каде кошаркарскиот тим е попопуларен од фудбалскиот

Претседателот на Партизан, Остоја Михајловиќ очекува зголемено внимание за тимот во првата сезона во Евролигата по 2014 година. Мислам дека сме единствената кошаркарска...

Македонија 14.08.22 | 20:16

Водителката исвиркана кога прозборе на македонски на прославата за Рамковен

Наместо да се слави мултиетничкиот карактер, што треба да биде еден од главните столбови на Рамковниот договор, синоќешната прослава на 21-годишнината од неговото потпишување...

Фудбал 14.08.22 | 20:16

Лош ден за домаќините во македонскиот фудбал, на четири средби освоија само еден бод

Три победи на гостинските екипи и еден нерешен резултат е епилогот по четирите денешни натпревари од 2.коло во Првата македонска фудбалска лига. Академија Пандев му...

Економија 14.08.22 | 20:03

​Деспотовски: Не даваме пари однапред, компанијата за електрични автомобили има рокови и обврски кои треба да ги исполни

Со новиот концепт на ТИРЗ воведовме механизми за заштита на јавниот интерес. Апсолутно сите клиенти, и потенцијални и актуелни, поминуваат низ процес на детална проверка....

Црна хроника 14.08.22 | 19:55

Интервентата полиција уапсила дилер баран со потерница

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје синоќа во 22.30 часот на подрачјето на Карпош го лишиле од слобода С.И. (30) од Скопје. Како што соопштија...