сабота, 13 август 2022
Свет 13.08.22 | 22:24

Турција првпат назначи жена генерал

Турската армија назначи прва жена генерал, објавено е денеска во Службениот весник на оваа земја. Како што пренесува „Anadolu Agency“, Озлем Јилмаз е унапредена во бригаден...

Свет 13.08.22 | 22:16

Општините во Австрија почнаа да ги „исклучуваат“ уличните светилки

Енергетската криза ја погоди Австрија, па општините почнаа да ги „исклучуваат“ уличните светилки. Општината Фукс, во областа Пинцгау, го укина уличното осветлување...

Македонија 13.08.22 | 22:09

Маричиќ: Спорните имиња можно е да се спречат со нов закон за здруженија и фондации

Спорните имиња и називи на граѓански организации можно е да се спречуваат со нов закон за здруженија и фондации, оценува Бојан Маричиќ, поранешен министер за правда,...

Македонија 13.08.22 | 22:08

Кавадарци зафатено од силно невреме

Силно невреме проследено со обилни врнежи од дожд вечерва го зафати Кавадарци. За половина час наврнале 40 литри/м2. Центарот за управување со кризи информира дека од...

Свет 13.08.22 | 22:03

Украина договори 5 милијарди долари заем од ММФ

Обезбедувањето нов заем од пет милијарди долари од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе помогне да се убедат другите украински кредитори дека макроекономската ситуација...

Црна хроника 13.08.22 | 21:55

Голем пожар вечерва кај Прилеп, гори хала за откуп на земјоделски производи

Во 20.15ч. од страна на ТППЕ Прилеп ПОРКОА РЦУК Битола е известен дека во 20.04ч. од ТППЕ Кривогаштани биле известени дека гори хала за откуп на земјоделски производи на патот...

Свет 13.08.22 | 21:54

Пожарникарите постигнаа напредок во борбата со пожарите во Франција и Португалија

Француските пожарникари успеаја да го спречат ширењето на огромниот пожар во југозападна Франција, овозможувајќи им на властите да отворат дел од автопатот за сообраќај,...

Калеидоскоп 13.08.22 | 21:41

„Ти си следна“: Авторката на „Хари Потер“ добила закани по нападот на Салман Ружди

По нападот на писателот Салман Ружди, Џоан Ролинг се огласила на микроблог. -Ужасни вести. Се чувствувам многу лошо. Се надевам дека се ќе биде во ред со него, напиша таа. Авторката...

Македонија 13.08.22 | 21:39

Пендаровски: Потребни се законски измени за недвосмислено правно уредување на називите на здруженијата и фондациите

Потребни се итни измени на Законот за здруженија и фондации во кој недвосмислено правно ќе се уредат нивните називи, вклучувајќи ја и постапката за регистрација на...

Црна хроника 13.08.22 | 21:28

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

На 12.08.2022 во 16.15 часот во СВР Штип е пријавено дека во Итната медицинска помош Пехчево бил донесен повреден Б.М. од Иран. -Според пријавеното, тој околу 15.30 часот, додека...

Култура 13.08.22 | 21:24

Вечер за паметење со Тимоти Ридаут и Франк Дупре

Младите и извонредно талентирани пијанисти, виолистот Тимоти Ридаут и пијанистот Франк Дупре беа вистинско изненадување за публиката на фестивалот „Охридско лето“...

Македонија 13.08.22 | 21:19

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Обезбедуваме посовремени услови за прочистување на водата, поквалитетна и поздрава вода за пиење

СДСМ Охрид откако четири години создаваше хаос низ градот сега конечно сфати колку проблеми не успеа да реши што ги ветуваше пред охриѓани, вели Центар за комуникации...

Балкан 13.08.22 | 21:07

Објавен идентитетот на сите жртви од масакрот во Цетиње: Најстарата има 81, најмладата само осум години

Во масакрот кој вчера се случи во Цетиње, Вук Бориловиќ усмрти 10 лица, по што е убиен. Убиените се членови на пет семејства, а меѓу нив се и две деца. Денеска е објавен идентитетот...

Свет 13.08.22 | 21:00

Демонстрантите и полицијата се судрија на климатскиот протест во Хамбург

Во германскиот пристанишен град Хамбург денеска избија судири меѓу демонстрантите и полицијата на протестот за климата. Според полицијата, учесниците кои го блокирале...

Свет 13.08.22 | 20:54

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“ кои самите ги создале, пренесе...

Здравје 13.08.22 | 20:53

Невролозите укажуваат на „облак“ во меморијата и автоимуни болести како последица на Омикрон

Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки...

Свет 13.08.22 | 20:50

Штрајкуваат машиновозачите во Велика Британија

Патниците низ Велика Британија се предупредени дека денеска повторно ќе се соочат со проблеми со користење на железницата, поради нов штрајк на машиновозачите. Од...

Психологија 13.08.22 | 20:37

Нечиста кујна е знак на депрecиja, а запуштената бања открива стpec

Веројатно сте слушнале за нашата стара изрека „Чиста куќа – чиста глава!“ Дознајте што зборува за вас нередот во вашата куќа Неред во куќата открива дури 8 скриени...

Калеидоскоп 13.08.22 | 20:23

Како ќе изгледа објектот кој ќе се гради на просторот кај поранешниот ресторан и дискотека „Парк“

На оградата на локацијата на поранешниот ресторан и дискотека „Парк“, објавени се рекламни банери со 3D рендерирани слики на кои се гледа како ќе изгледа објектот кој...

Калеидоскоп 13.08.22 | 20:07

13 август е денот на леваците – Зошто леваците се посебни луѓе?!

Порано имало многу предрасуди за луѓето што пишуват со лева рака. Ги врзувале со Сатаната, 25 пати се споменати во Библијата во негативен контекст, а тоа дури и било основа...