петок, 12 август 2022
Мода и убавина 12.08.22 | 23:55

„Портокалов еликсир“ – дознајте зошто е важно да пиете сок од морков

Според нутриционистите, редовно конзумирање на сок од морков го намалува апетитот. Значи, со овој „портокалов еликсир“, секоја исхрана со вообичаени производи ќе изгледа...

Интима 12.08.22 | 23:44

Идеалната поза за двајцата партнери

Се вели дека фантастичната поза „jab-jum“ го ублажува стресот и води до неверојатно задоволство Посебно е ефикасно ако партнерите го координираат дишењето и се гледаат...

Калеидоскоп 12.08.22 | 23:20

Да се подготвиме навреме за тешката зима: Направете еден радијатор да грее за два

Ако сакате да ви биде уште потопло во овие студени денови, а за тоа да не платите повеќе, тогаш погледнете ги овие одлични совети, кои ќе ви понудат евтини, практични и...

Кујнски тефтер 12.08.22 | 23:12

Пилешки пиперкаш на унгарски начин – совршено зачинет и полн со месо

Ручекот е еден од најважните оброци за секој од нас. Поради тоа, потрудете се да приготвите здраво јадење на лажица за себе и за вашето семејство. Приготвување: 2 лажици...

Кујнски тефтер 12.08.22 | 23:01

Кое овошје и зеленчук има најмногу, а кое најмалку остатоци од пестициди?

Непрофитната организација за заштита на животната средина EWG, со седиште во Соединетите Американски Држави, во својот годишен Водич за купувачи, објави листа на конвенционално...

Астро 12.08.22 | 22:47

Три знаци на кои ако им згрешите, веднаш подготвуваат одмазда

Иако хороскопските знаци се разликуваат според карактерот, има и такви со вишок на емпатија, но и такви кои воопшто немаат трпение Риби Рибите немаат толеранција кога...

Калеидоскоп 12.08.22 | 22:40

Глутница диви свињи меѓу ѓубрето во Рим

Позната е изреката „Сите патишта водат во Рим“, а според фотографијата што ја објавува поранешниот италијански вицепремиер Матео Салвини, и за дивите свињи. Салвини...

Психологија 12.08.22 | 22:40

Ова никогаш никому не му го кажувајте aко сакате напредок

Многу луѓе се увериле дека кога многу зборуваат за она што го планираат, секогаш нешто тргнува на лошо… Духовните учители како кинеските мудреци и северноамериканските...

Мода и убавина 12.08.22 | 22:31

Фенк шуи диетата која го полуде светот

Изгубете го вишокот килограми на наједноставен начин! Фенг шуи филозофијата посветува големо внимание на потсвеста. Секој го знае вообичаениот рецепт за топење на...

Психологија 12.08.22 | 22:24

Четири совети и ќе бидете во среќен брак до крајот на животот

Гад Кребс, психотерапевтка и брачна советничка, открива четири работи што се клучни за среќен брак! Доколку се придржувате до нив, ќе бидете во среќен однос со партнерот...

Мода и убавина 12.08.22 | 22:18

Брза диета со лубеница

Диетата со лубеница најдобро е да трае од 9 до 13 дена, но постои и забрзана детоксикација која трае 5 дена. Ако се одлучите за подолгиот план, тој ќе се состои од 2 фази:...

Мода и убавина 12.08.22 | 22:10

Рицинусово масло и сода бикарбона: Mоќна комбинација која смирува 8 здравствени проблеми

Природното негување стана приоритет во 2000-тите. Сода бикарбоната отсекогаш била приоритет, но кога ќе додадете рицинусово масло во неа – имате моќно мешање. Постојат...

Астро 12.08.22 | 21:55

Полната Месечина ноќва носи многу пресврти за овие четири знаци

Ноќва полната Месечина е во знакот Водолија. Според астролозите, нејзината енергија ќе ни помогне да се ослободиме од она што не нè радува во животот. Така, ќе ни биде...

Балкан 12.08.22 | 21:43

Неплатена кирија причина за масакрот во Цетиње

Според извори на Телеграф, убиецот Вук Бориловиќ, масакрот го извршил по расправија со семејство кое живеело кај него како потстанари, откако претходно настанала кавга...

Здравје 12.08.22 | 21:41

Дури и „поблагата“ инфекција на Ковид-19 може да го зголеми ризикот од опасни болести неколку месеци по инфекцијата

Новото истражување објавено во магазинот „Природа“ укажува на опасностите што дури и блага инфекција со коронавирусот може да ни ги донесе и една година по инфекцијата. Студијата...

Мода и убавина 12.08.22 | 21:36

Шорцевите на кралицата Летиција кои сите ги сакаат

Кралицата Летиција е на одмор на Мајорка со семејството, а најновото издание на облека е како што велат модните критичари, многу шик, пренесува „Експрес“. Шпанската...

Сервиси 12.08.22 | 21:29

Ќе имаме продолжено лето, еве до кој месец ќе биде многу топло

Според најновите анализи кои ние ги направивме, и тоа со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, истите укажуваат на тоа дека оваа година зголемени се...

Кариера 12.08.22 | 21:23

Во која европска земја луѓето работат најмалку, а најмногу отсуствуваат од работа?

Во земјите на ЕУ, бројот на работни часови неделно е поголем кај вработените мажи, додека жените во поголема мера отсуствуваат од работа. Ова е заклучокот до кој дојдоа...

Свет 12.08.22 | 21:11

Шведска: Одлуката за влегување во НАТО не е најсреќна, но е неопходна

Шведскиот министер за финансии кажа дека, иако одлуката за влегување на земјата во НАТО не е најсреќна, поради војната во Украина станала нужен чекор. Микаел Дамберг...

Калеидоскоп 12.08.22 | 21:01

Индиец доби судски спор за 25 центи по 22 години

По речиси 22 години, Индиец го добил судскиот спор околу билет за железницата преплатена за 25 центи, пренесe Би-Би-Си. На адвокатот Тунгнат Чатурведи во 1999 година во сојузната...