четврток, 11 август 2022
Македонија 11.08.22 | 23:40

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалници на Маврово и Ростуше и на Центар Жупа и за Советот на Тетово

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за болни и немоќни лица и оние кои се во изолација за изборите за градоначалници на општините Маврово...

Фудбал 11.08.22 | 23:08

Шкендија по пенали елиминирана од АИК во квалификациите за Конференциската лига

Екипата на Шкендија не успеа да се пласира во плејофот на УЕФА Конференциската лига, откако во третото квалификациско коло е елиминирана од АИК Стокхолм. Тетовци вечерва...

Балкан 11.08.22 | 23:03

Татко си ја зел ќерката бидејќи зетот ја малтретирал – овој дошол и го убил

Трагично завршил обидот на 80-годишен старец од Грција да ја земе ќерката од нејзиниот сопруг насилник. Како што објавуваат грчките медиуми, според информациите, приказната...

Македонија 11.08.22 | 22:29

Јаневска: Царовска и Шаќири нè враќате децении наназд, ама ич да не се секирате, ние во ЕУ одиме

Претседателката на Комисијата за образование при ВМРО-ДПМНЕ Весна Јаневска го потсетува министерот за обрасование Јетон Шаќири на законската обврска учениците на...

Балкан 11.08.22 | 22:24

Воз прегази мигранти кои спиеле на шини во Грција

Рано утринава тројца мигранти кои спиеле на шини, биле прегазени од воз кој сообраќал од Драма кон Солун, во близина на градот Кавала, пренесуваат медиумите од соседството. Надлежните...

Економија 11.08.22 | 22:00

Најскапиот леб во регионот го јадат Македонците

Статистиката на „Радио Слободна Европа“ покажува дека цената на лебот (во период од јули 2021 и 2022 година) најмногу се зголемила во Црна Гора, и тоа за 50 отсто. Косово е...

Македонија 11.08.22 | 21:51

Роднина на цар Борис од Бугарија дал согласност да се регистрира здружението во Охрид

Родинина на бугарскиот Цар Борис Трети дал согласност под негово име да се основа здружението во Охрид. Ова може да се протолкува од одговорт кој на барање на Канал 5...

Кариера 11.08.22 | 21:42

Следниот неработен ден ни „пропаѓа“ во недела, продолжен викенд дури во октомври

Големиот православен празник Успение на Пресвета Богородица, секоја година се слави на ист ден – 28 август, кој е неработен за граѓаните од православна вероисповед....

Македонија 11.08.22 | 21:36

Наместо урбана џунгла со згради, кај ШИК Јелак во Тетово да се направи убав градски парк

Наместо урбана џунгла со високи згради, на местото кај „Шик Јелак“ да се направи убав градски парк кој што ќе го користат сите жители на Тетово, вели потпретседателот...

Свет 11.08.22 | 21:34

Двете страни за нападите на нуклеарната централа, една вистина – сите сме во опасност

Руски извори: Повторно бомбардирање на областа околу електраната Запорожје во Украина Областа околу нуклеарната централа Запорожје денеска повторно беше цел на артилериски...

Економија 11.08.22 | 21:26

Николоски: Зголемувањето на даноците е катастрофална мерка на Владата

Зголемувањето на даноците е катастрофална мерка на Владата Откако ова го најавија ние сме во комуникација со реалниот сектор и тој во моментов, во тешката ситуација...

Македонија 11.08.22 | 21:22

Евреите од Македонија прашуваат: До кога Владата ќе го толерира бугарскиот фашизам, што е следно, здружение „Адолф Хитлер“?!

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на Здружението Цар Борис III Охрид и од леснотијата со...

Балкан 11.08.22 | 21:15

На денешен ден 11 август 1945 година жените во Југославија се изборија за право на глас

На денешен ден 11 август 1945 година жените во Југославија се изборија за право на глас. Југославија во војната изгуби 1.700.000 жители од кои 600.000 жени, Во Народно ослободителната...

Македонија 11.08.22 | 21:12

Активен пожарот кај Раштански Лозја

Центар за управување со кризи информира за состојба со пожарите до 19:00 часот. Активни пожари. 1. РЦУК – Скопје од 18:05 часот интервенирано е на пожар на сува трева и лозје,...

Економија 11.08.22 | 21:07

„Ги повикуваме сите работници на улица“: ССМ ќе се радикализира од септември ако нема покачување на платите

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Дарко Димовски најави радикализирање на штрајкот од септември, доколку Владата не ги исполни нивните барања,...

Балкан 11.08.22 | 20:59

Пријавите завршувале во фиока: Директор на центар за социјална работа сексуално уценувал мајки за детски додаток

На социјалните мрежи е објавено компромитирачко видео на кое се гледа поранешниот директор на Центарот за социјална работа Бановиќи Невзет Туфекчиќ обвинет за сексуална...

Црна хроника 11.08.22 | 20:57

39-годишен насилник од Волково си ја претепал сопругата

На 10.08.2022 во 01.50 часот 42-годишна жена од скопско пријавила дека во с.Волково, по претходна расправија, била физички нападната од нејзиниот сопруг Р.Р.(39). По целосно расчистување...

Црна хроника 11.08.22 | 20:10

Не успеал да ја силува, па ѝ го зел накитот: Странска државјанка пријавила стружанец

На 10.08.2022 околу 09.30 часот во СВР Охрид, 45-годишна странска државјанка со престој во струшко село пријавила дека на патот од с.Ложани до с.Биџево, струшко, била физички нападната...

Естрада 11.08.22 | 20:07

Ѕирнете во јахтата на Лепа Брена од шест милиони евра

Пејачката Лепа Брена и нејзиниот сопруг Слободан Боба Живојиновиќ имаат своја јахта, која според медиумите чини околу 6.000.000 евра и на која пејачката може убаво и квалитетно...

Македонија 11.08.22 | 20:07

Петровска: Напредок на европско Тетово преку доверба за советниците на СДСМ и коалицијата

Напредокот на европско Тетово може да биде реалност само доколку советниците на СДСМ и коалицијата ја добијат вашата доверба и можноста да бидат вашиот глас во Советот, ...