среда, 10 август 2022
Ракомет 10.08.22 | 23:57

Јужна Кореја го освои ракометниот Мундијал за девојки до 18 години одржан во Скопје

Ракометарките на Јужна Кореја ја освоија титулата на Светското првенство за девојки до 18 години што изминатите две недели се играше во Скопје. Во СЦ „Борис Трајковски“,...

Фудбал 10.08.22 | 23:44

Селекторот на Италија ги соопшти своите фаворити за освојување на Серија А

Селекторот на Италија, Роберто Манчини зборуваше за неговите очекувања за сезоната 2022/23 во италијанскиот шампионат. Фудбалскиот стручњак верува дека Милан, Интер и...

Свет 10.08.22 | 23:31

Кина: САД се двигател на војната во Украина, се обидуваат да ја исцрпат и разбијат Русија

Кина ги нарече САД „главниот двигател“ на украинската криза, обвинувајќи го официјален Вашингтон дека преку проширување на НАТО ја потиснува Русија. Кинескиот амбасадор...

Фудбал 10.08.22 | 23:26

Реал Мадрид петти пат освојувач на Суперкупот на УЕФА

Реал Мадрид со трофеј ја почна сезоната 2022/23 откако на „Олимпискиот стадион“ во Хелсинки го победи Ајнтрахт Франкфурт со 2:0 во натпревар за Суперкупот на УЕФА. За актуелниот...

Балкан 10.08.22 | 23:18

Бугари протестираа против можното обновување на испораките од руски „Гаспром“

Вечерва се одржа нов протест пред бугарското претседателство против обновувањето на испораките на природен гас од „Гаспром“, кои еднострано беа прекинати од рускиот...

Фудбал 10.08.22 | 23:06

Ибрахимович покажа во каква состојба му се нозете по операцијата на коленото

Единаесет недели по операцијата на коленото, Златан Ибрахимович, на својот Инстаграм сподели актуелна фотографија од сопстојбата во која се наоѓаат неговите нозе. На...

Свет 10.08.22 | 23:05

Инфлацијата во САД покажува знаци на повлекување

Потрошувачките цени во САД во јули се зголемиле за 8,5 отсто, споредбено со истиот месец лани, помалку од очекуваното, што е знак дека инфлацијата се повлекува, се наведува...

Фудбал 10.08.22 | 22:52

Кристенсен и Кеси може бесплатно да си заминат од Барса доколку клубот не ги регистрира за три дена

Двајцата нови фудбалери на Барселона, Андреас Кристенсен и Френк Кеси би можеле да го напуштат клубот без отштета, без да одиграат ниту еден официјален натпревар. „ЕСПН“...

Балкан 10.08.22 | 22:39

Објавена криптираната комуникација меѓу Звицер и Кашчелан

Црногорските истражни органи ја открија содржината на разговите меѓу Слободан Кашчелан и неговиот шеф Радоје Звицер, предводници за Кавачкиот клан. Тие преку шифрирани...

Црна хроника 10.08.22 | 22:26

Треба да долежи уште скоро шест години затвор: Уапсен бегалец од „Идризово“

Полициски службеници уапсиле бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор над десет години. Денеска (10.08.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен...

Црна хроника 10.08.22 | 22:18

Се превртел камион кај Марвинци, има триесетина повредени

Тешка сообраќајка се случила вечерва на патот Удово-Гевгелија. Според првичните информации на МИА, повредени се мигранти. Добивме повик за повредени поголем број на...

Свет 10.08.22 | 22:13

Русија повторно пушти нафта за Унгарија, Чешка и Словачка

Рускиот државен монопол „Транснефт“ го рестартира протокот на нафта низ јужниот крак на гасоводот „Дружба“, објави новинската агенција РИА, цитирајќи го помошникот...

Естрада 10.08.22 | 22:00

Дара Бубамара прави куќа од половина милион евра

Дара Бубамара гради куќа на Фрушка Гора! Фолк ѕвездата реши да инвестира 500.000 евра во недвижен имот. Пејачката купила парцела од 50 ари каде ќе гради вила со базен, но таму...

Македонија 10.08.22 | 21:47

Карантин за сомнителните случаи: Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести на состанок ја анализирала актуелната состојбата поврзана со појавата на сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјава. На состанокот...

Калеидоскоп 10.08.22 | 21:34

Младоженецот среде свадба пушти секс видео од невестата со сопругот на нејзината бремена сестра

Совршено мирна свадба во Кина брзо се претвори во хаос. Младоженецот планирал гадна одмазда на својата избраничка, покажувајќи ѝ видео на кое има секс со сопругот на...

Црна хроника 10.08.22 | 21:21

Тетовец со марихуана им се заканувал на родителите

Полициски службеници привеле 43-годишен тетовец, кој бил пријавен од неговите родители дека им се заканува. При приведувањето полицијата кај него пронашла марихуана. Синоќа...

Црна хроника 10.08.22 | 21:08

Крај пругата во Зелениково пронајден човечки труп

Кај Железничката станицата Зелениково, во правец кон Велес, во близина на шините, вчера бил пронајден човечки труп. Вчера во 9:42 часот во СВР Скопје, Т.Г., вработен во Македонски...

Македонија 10.08.22 | 20:55

Шаќири: Во тек е постапката за бирање кој ќе ги печати учебниците по новите наставни програми

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, вели дека во тек е постапка за избор на економски оператор за печатење и дистрибуција на учебниците по предметите во...

Македонија 10.08.22 | 20:41

ЦУК: Изгаснати сите пожари

Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека вечерва до 19 часот нема активни пожари. ЦУК информира дека пожарот во селата Вапила и Сирула, охридско, е локализиран...

Свет 10.08.22 | 20:29

Загрозени Бугарија, Романија, Турција: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Бугарија, Романија, Турција и Абхазија (во Грузија) се меѓу земјите што ќе бидат директно загорозени од радијација доколку дојде до сериозна хаварија во нуклеарната...