сабота, 6 август 2022
Сервиси 06.08.22 | 23:24

Утре сончево, попладне дожд

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Во попладневните и вечерните часови ќе има услови...

Фудбал 06.08.22 | 23:21

Пропадна трансферот на Кимпембе во Челзи!

Иако имаше разговори и преговори, иако Челзи го посакуваше во своите редови и понуди добра цена, сепак Преснел Кимпембе, дефанзивецот на ПСЖ ќе остане на “Паркот на...

Здравје 06.08.22 | 23:15

Спиете помалку од 5 часа? Еве што може да му се случи на организмот

Новите истражувања доаѓаат до заклучок дека од неодамна сонот може да го загрози здравјето. Биоритамот на луѓето денес е во голема мера нарушен. Сѐ поголем број луѓе...

Фудбал 06.08.22 | 23:06

Гол и три асистенции на Нејмар, два погодока на Меси, ПСЖ со „петарда“ во мрежата на Клермон

ПСЖ ја отвори новата сезона во Лига 1 со убедлива победа од 0-5 на гостувањето кај Клермон, Нејмар постигна гол и забележа три асистенции, Лео Меси два пати ја тресеше противничката...

Култура 06.08.22 | 22:57

Горанчо и Елеонора се младенците на Пијанечко-малешевската свадба

Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев” од Делчево денеска ги промовираше младенците Горанчо Костадинов од делчевски Нов Истевник и Елеонора Мичковска од село...

Свет 06.08.22 | 22:54

Москва тврди дека убила 600 украински војници и уништила системи ХИМАРС

Руската војска соопшти дека убила околу 600 украински војници и припадници на нивните платенички одреди за време на неодамнешните воздушни и артилериски напади во јужниот...

Балкан 06.08.22 | 22:51

Срби во последните неколку месеци купиле 15.000 недвижнини на Халкидики

Во страв од тоа што може да се случи со еврото, српските граѓани кои имаа заштеди побрзаа да купат недвижен имот. Во последните неколку месеци купиле 15.000 станови на грчки...

Свет 06.08.22 | 22:49

Русите предупредија: Последиците oд Запорожје ќе бидат поголеми отколку во Чернобил

Во случај да се случи несреќа во нуклеарната централа Запорожје, последиците ќе бидат драстично поголеми отколку во Чернобил, рече Михаил Мизинцев. Како што објасни...

Балкан 06.08.22 | 22:41

Полицаец во Албанија со глисер убил 7-годишно девојче, а потоа се степал со нејзиниот татко

Арјан Тасе, поранешен полициски началник во албанскиот град Химара, осомничен е за убиство на 7-годишното девојче Јонада Авдиа. Постои сомнение дека Тасе го убил девојчето...

Балкан 06.08.22 | 22:33

Бугарија: Службената влада расчистува со кадрите на Петков – за три дена сменети 60 лица

Службената влада на Бугарија ја презеде функцијата во средата (3 август) и за три дена досега отпушти 60 високи функционери во администрацијата. Повеќето од новите функционерите...

Фудбал 06.08.22 | 22:29

Даниела прозборе за сексот со Роналдо

Даниела Чавез, познат чилеански модел ја опиша интимната врска со Кристијано Роналдо во 2015 година. Таа призна дека фудбалерот имал животна желба да има секс со неа. –...

Здравје 06.08.22 | 22:27

Нервозни и под стрес? Овој чај ја враќа позитивната енергија!

Ако сте напнати или имате лош ден, смирете го организмот на природен начин. Чајот од маточина помага да го намалиме стресот – оваа напивка е природен еликсир против...

Здравје 06.08.22 | 22:20

Ако ви се случува ова додека спиете, телото ви праќа сериозно предупредување

Постојат голем број фактори кои влијаат на здравјето на срцето, од кои најважни се исхраната и физичката активност. Но, што се случува кога сме во мирување? Според медицинските...

Свет 06.08.22 | 22:14

Украина од 1 септември започнува со приватизација

Од 1 септември во Украина по скратена постапка ќе се објавуваат тендери за купување на напуштени државни магацини и погони. Приватизацијата во Украина беше планирана...

Балкан 06.08.22 | 22:09

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, за РСЕ потврди дека безбедносните органи ја уапсиле Русинката Дарија Асламова на северот на земјата. Во објава...

Македонија 06.08.22 | 22:05

Спасовски: Напад на полициски службеник значи напад врз државата

Напад на полициски службеник значи напад врз државата, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. – Не сакам да коментирам судски одлуки, но мора да има...

Свет 06.08.22 | 22:01

Ердоган ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по враќањето од Сочи, изјави дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи. – Позитивен аспект од нашата посета на...

Фудбал 06.08.22 | 21:38

Полицаец истрча на теренот и го прекина мечот помеѓу Евертон и Челси

Евертон и Челси вечерва играа дури 110 минути поради бројни прекни. Еден настана во финишот од мечот кога полицаец истрча на теренот на „Гудисон Парк“. Полицаецот реагираше...

Мода и убавина 06.08.22 | 21:35

Смути кое ги топи целулитот и масните наслаги

Ретко кој успева да им одолее на газираните сокови, слатките и грицките. Сепак, неодоливиот вкус на овие намирници не ѝ е најсоодветен сојузник на витата линија, но и...

Свет 06.08.22 | 21:17

„Фајненшл Тајмс“: Западот загрижен поради сè поблискиот однос меѓу Русија и Турција

Западните влади се вознемирени поради продлабочувањето на економските врски меѓу Турција и Русија, предупредувајќи на зголемениот ризик Турција да биде погодена од...