четврток, 7 јули 2022
Македонија 07.07.22 | 20:57

Не гледаа во очи и не лажеа дека не преговарале, не лажеа дека не го виделе документот, а го знаат од точка до запирка

Веќе 6-ти ден протестираме во главниот град на Република Македонија, 6-ти ден го браниме нашиот идентитет, држава и култура. 6-ти ден ги браниме од овие кои што преговарале...

Македонија 07.07.22 | 20:54

Мицкоски: Нема предавници во овој состав на ВМРО-ДПМНЕ, нема да поддржиме уставни измени

Силно ве уверувам дека ВМРО ДПМНЕ нема да поддржи какви било уставни измени, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред почетокот на протестот за...

Македонија 07.07.22 | 20:47

Утре Македонија ќе биде блокирана – граѓаните го искажуваат револтот поради францускиот предлог

Утре Македонија ќе биде блокирана еден час како знак на протест поради францускиот предлог. На вечерашниот протест пред Собранието беше најавено дека утре ќе има промена...

Македонија 07.07.22 | 20:47

Да им покажеме дека сме револтиран, но мирен народ: Ние не сме насилни, порача Сергеј Попов пред Собранието

Со клекнување и мети на грбот мирниот македонски народ му покажа на светот, им покажа на провокаторите дека е мирен, дека не сака и не прифаќа насилство и дека оние кои...

Македонија 07.07.22 | 20:34

Тасевски: Од Македонец Бугар не бива!

Со клекнување и мети на грбот мирниот македонски народ му покажа на светот, им покажа на провокаторите дека е мирен, дека не сака и не прифаќа насилство и дека оние кои...

Свет 07.07.22 | 20:18

Путин: Уште не сме ни почнале

„Неодамна на Запад се слушнаа изјави дека Русија треба да биде поразена на бојното поле во Донбас – нека се обидат“, рече рускиот претседател Владимир Путин на средбата...

Балкан 07.07.22 | 20:12

Мицотакис: Ништо од предвремените избори

За помалку од 24 часа, во два наврати, во интервјуто за радиото „Скај“ и во Парламентот, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис порача дека изборите ќе бидат на крајот од...

Македонија 07.07.22 | 20:04

Мицкоски со порака: Силата е во масовноста, а не во насилството, продолжуваме со протести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека нема да се откажат од чисти и мирни протести ниту ќе го прифатат предлогот кој владата веќе го испрати во Собранието. Задоволство...

Македонија 07.07.22 | 20:04

Со мета на гради граѓаните вечерва порачаа: Пукајте, тука сме!

Со мета на гради граѓаните вечерва порачаа Тука сме! По вчерашното пукање во толпата која излезе на протест, денеска илјадници граѓани повторно излегоа на улица и порачаа...

Македонија 07.07.22 | 19:51

И вечерва илјадници граѓани велат НЕ за францускиот предлог

И вечерва илјадници граѓани излегоа на улица да кажат НЕ за францускиот предлог! Седми ден по ред Македонците излегуваат на улица под мотото „Ултиматум не, благодарам“...

Фудбал 07.07.22 | 19:39

За половина час Шкендија игра на Градски против Арарат

Македонскиот фудбалски клуб Шкендија вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје го пречекува ерменскиот тим Арарат во првиот меч од воведното коло во...

Македонија 07.07.22 | 19:37

ОЈО со нова верзија за пиштолџијата кај Скендербег – видел фрлаат со камења па пукал во воздух

Откако претходно беше објавено дека пукачот кај Скендербек бил револтиран зошто претходната вечер демонстранти му го искршиле хотелот и автомобилите на гостите, Обвинителството...

Македонија 07.07.22 | 19:27

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски


Македонија 07.07.22 | 19:27

Алијанса на Албанците ја прекинува соработката со ВМРО ДПМНЕ

Алијансата за Албанците најави дека ќе ја прекине соработката што досега ја имаа со ВМРО-ДПМЕ, откако од градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, доцна синоќа беше...

Македонија 07.07.22 | 19:21

Димитров: Не гледам опција пратеник од опозицијата да гради дветретинско мнозинство за овој предлог

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров потенцира дека Бугарија сега сака да го внесеме делот од бугарскиот народ што живее во земјава во нашиот...

Црна хроника 07.07.22 | 19:19

Држел пиштол на „Скендербег“, ама не пукал: МВР приведе пиштолџија од вчера

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје денеска во полициска станица извршија службен разговор со С.Р.(34)...

Македонија 07.07.22 | 19:16

Пиштолџијата од 27 април за пукањето вчера: Имаше полицајци, од лош агол гледате

Новинарот на Алфа телевизија на искористи прес-конференцијата на министерот за внафрешни работи Оливер Спасовски и на директорот на БЈБ Сашо Тасевски за да ги праша...

Македонија 07.07.22 | 19:06

Собранието објави само еден лист информација од предлог преговарачката рамка која стигнала во законодавниот дом!

До Собранието на Република Македонија е доставена предлог преговарачката рамка, материјалот ќе биде доставен до пратениците, а седница за оваа точка не е закажана за...

Македонија 07.07.22 | 19:00

ВО ЖИВО: Уставот не е Википедија, не го отвораме за да влезат Бугарите!

Нема враќање чекор назад. Нема отстапување од Македонија. Денес продолжуваме, масовно, мирно и гордо во 19:00 часот пред влада, преку Министерство за правда каде ќе порачаме...

Македонија 07.07.22 | 18:58

Димитров: Размислував за протест пред ЕУ делегацијата со македонското знаме

Ни недостига едно смирување на топката, има по некој такви повици од различни места. Ова со насилството при слободното собирање и протестирање треба да не загрижува...