четврток, 7 јули 2022
Свет 07.07.22 | 23:23

Верски фанатици од Австралија и ускратиле инсулин на 8-годишната ќерка – таа починала

Австралиската полиција во сојузната држава Квинсленд уапсила 12 членови на религиозна група поради смртта на осумгодишното девојче Елизабет Роуз Струхс. Како што пишува Гардијан,...

Македонија 07.07.22 | 23:09

Османи: Тие ги најавија меѓуетничките тензии, ја спинуваат мојата изјава за хармонијата

Тензиите ги најавија од почеток. Прво велеа не може министер од оваа етничка заедница да решава за вакви прашања. Цело време се обидуваше да се внесе прашањето во делот...

Македонија 07.07.22 | 23:06

„За Наше Куманово” го отфрли францускиот предлог и не прфаќа отворање на Уставот

Актуелниот градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски најави формирање граѓанско движење кое задолжително ќе учествува на следните парламентарни избори. Денеска...

Македонија 07.07.22 | 22:55

Османи: Протоколот не задира во никакви идентитетски прашања

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи вечерва информира дека нема никаков срам околу Протоколот со Бугарија. -Тој е записник од седница, која што се уште не...

Ракомет 07.07.22 | 22:49

Савевски го објави списокот на ракометарки за Светското кадетско првенство

Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за собир и подготовки за претстојното Светско...

Македонија 07.07.22 | 22:41

САД повикаа на воздржаност од насилство на протестите во Скопје

САД го почитуваат правото на македонските граѓани на мирно изразување мислења и гледишта и повикаа на воздржаност од секакво насилство на протестите во Скопје, изјавија...

Фудбал 07.07.22 | 22:38

Конференциска лига: Шкендија го победи Арарат, Академија Пандев пред висок пораз во Полска

Половичен успех на македонските екипи вечерва во Конференциската лига на УЕФА. Шкендија на „Тодор Проески“ во Скопје забележа победа над Арарат од Ерменија со 2:0, резултат...

Македонија 07.07.22 | 22:32

Мицкоски им се поклони на овие луѓе: На исценираното насилство од власта народот одговори со мудрост

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски сподели фотографија од денешниот протест, на која постар човек мирно седнува на земјата во знак на протест и револт....

Свет 07.07.22 | 22:19

Орбан: Има само едно решение за воената инфлација, мир!

Има војна на границите на Унгарија и Европа. Како резултат на војната, воената инфлација повторно се појави по Втората светска војна. Цените на електричната енергија...

Балкан 07.07.22 | 21:58

Грчкиот мнистер за одбрана: Мега грешка беше безусловното доделување на македонски јазик и идентитет на соседите

Министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос смета дека „безусловното доделување на македонски идентитет и македонски јазик на соседите, беше мега грешка“,...

Скопје 07.07.22 | 21:52

Не мавајте по полицајците, сигурен сум дека ќе победиме

Прекрасна фотографија од Виктор Настески се споделува на Фејсбук. На фотографијата се прикажани деца кои играат фудбал на мали голчиња на Илинденска пред Владата, која...

Македонија 07.07.22 | 21:47

Мендух Тачи реизбран за претседател на ДПА на конгрес во Тетово

Демократската партија на Албанците (ДПА) информираше дека денеска на конгрес на партијата го реизбрала Мендух Тачи за претседател. Осмиот конгрес беше одржан во Тетово. –Воедно,...

Здравје 07.07.22 | 21:45

СЗО: Никој во Европа не починал по инфекција со мајмунски сипаници

Никој во Европа не починал откако бил заразен со мајмунски сипаници, покажуваат податоците со кои располага Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ)...

Балкан 07.07.22 | 21:40

Албанскиот парламент ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Албанскиот парламент со 113 гласа „за“ и ниту еден против денеска ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, со која се осудува злосторството извршено од српските...

Останати спортови 07.07.22 | 21:38

Надал се повлече од Вимблон поради повреда, Кирјиос автоматски се пласира во финалето

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одлучи да се повлече од Вимблдон поради повреда. Во текот на денешниот ден Шпанецот имаше лесен тренинг од 45 минути, по што одлучи дека...

Македонија 07.07.22 | 21:33

Утре НЕ со блокада пред Владата и на магистралните патишта Штип – Велес, Струмица – Радовиш и Плетвар – Прилеп

Утре Македонија ќе биде блокирана еден час како знак на протест поради францускиот предлог. На вечерашниот протест пред Собранието беше најавено дека утре ќе има промена...

Македонија 07.07.22 | 21:19

Ќурко, гледаш ли што е народ, пушти му го видеово на Радев да види, порача Пандов

Со видеопорака Александар Пандов го повика премиерот Димитар Ковачевски да види што е народ кој не прифаќа да се побугарчи по француски рецепт. На видеото е поворката...

Македонија 07.07.22 | 21:15

АA за инцидентот кај Скендербег: Јавноста беше сведок на сценарио за напад врз Албанците од Скопје

Целата јавност синоќа беше сведок на сценарио за напад врз Албанците од Скопје и нивните имоти, слично како во минатите сценарија каде Албанците се жртвуваа за политички...

Кариера 07.07.22 | 21:14

Почина американскиот актер Џејмс Кан

Познатиот американски актер Џејмс Кан почина синоќа на 82-годишна возраст. Веста за смртта на Кан денеска ја соопшти неговото семејство. „Со голема тага ве известуваме...

Здравје 07.07.22 | 20:59

ЕМА: Нов бран на Ковид-19 во Европа

Висок функционер на Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска изјави дека во многу земји во ЕУ има нов бран на инфекции со Ковид-19 поттикнат од високо преносливи мутации...