вторник, 5 јули 2022
Македонија 05.07.22 | 23:53

Весна Бејби: Македонскот јазик е тврдина, идентитетот е нешто за кое не се преговара

Вечерва излегов на протест за да ви кажам дека македонскот јазик е тврдина,идентитетот е нешто за кое не се преговара. Ова е наша работа за сите нас. Цел живот ни помина...

Македонија 05.07.22 | 23:46

Пендаровски: Насилството како метод во политиката не би требало да има место во современите демократии

Претседателот Стево Пендаровски вечерва преку „Фејсбук“ ги осуди денешните насилни протести против францускиот предлог. Вечерашното интервју на ТВ21 го одложивме...

Црна хроника 05.07.22 | 23:33

Четирисет и седум полицајци повредени во судирите на протестите

Четириесет и седум полицајци се повредени вечерва во судирите со дел од учесниците на протестите против францускиот предлог, потврдија за МИА од МВР. Дел од демонстрантите...

Македонија 05.07.22 | 23:13

Дабиќ: Исфрлените дипломати кои се изолирани и исфрлени од сите процеси Османи ги злоупотребува со невидена леснотија

Нашиот македонски дипломатски синдикат е последната институција која се грижи за македонската дипломатија и која се бори за професионална способна и автентична македонска...

Црна хроника 05.07.22 | 23:08

Болница Св. Наум Охридски: Примени се тројца припадници на МВР со полесни повреди

На Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“ примени се тројца полесно повредени полицајци од протестите против францускиот предлог што вечерва...

Македонија 05.07.22 | 23:04

Поради безбедносни причини: Одложено телевизиско интервју на Пендаровски

ТВ 21 го одложи закажаното интервју со претседателот Стево Пендаровски. Како што објави телевизијата, одложувањето е поради безбедносни причини. -Имено, ТВ21 се наоѓа...

Македонија 05.07.22 | 22:59

МВР тврди дека се повредени над 30 полицајци

Над 30 повредени полицајци и неколкумина приведени демонстранти е билансот од вечерашните протести пред Собранието. Демонстрантите се потиснати, а на местото остаа...

Македонија 05.07.22 | 22:54

Заев се сретна со Мајк Помпео

На конференцијата на Економист во Атина имав средба со нашиот пријател Мајк Помпео, поранешниот државен секретар на САД, напиша на Фејсбук, екс премиерот на Македонија,...

Македонија 05.07.22 | 22:53

Полицајци газат демонстрант – тој вика од болка

Полицијата ги растури протестите пред Собранието. Откако кордонот полицајци тргна напред почна и да ги удира демонстрантите. Еден полициски службеник од зад грб удри...

Македонија 05.07.22 | 22:45

Најмалку тројца полицајци повредени во демонстрациите, оштетено едно полициско возило

Тројца полицајци се повредени, а едно полициско возило е оштетено, потврдија за МИА полицајци од терен, во немирите што се случија пред зградата на Собранието. Од МВР...

Македонија 05.07.22 | 22:44

Власта ги уништи протестите со провокатори: Полицијата не удри по насилниците, туку по народот

Толпата мирен народ кој четврти ден протестира против францускиот предлог ја растераа димни бомби од полицијата и насилството на провокаторите инфилтрирани на протестот. Како...

Црна хроника 05.07.22 | 22:41

Трагедија во Струмица: 22-годишно момче убиено во крвава пресметка меѓу две семејства

22-годишно момче вечерва е убиено во Струмица во тепачка меѓу две семејства, во која има и повредени две жени и шеснаесетгодишно дете. Веста за медиумите ја потврди директорката...

Македонија 05.07.22 | 22:38

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници – наместо силна држава во ЕУ, ќе имаме раскарана, поделена, нестабилна држава

За било какво насилство нема оправдување. Протестите треба да бидат европска критика, а не да се киднапираат од деструктивни центри. Истовремено, владата мора да забави...

Македонија 05.07.22 | 22:17

Секуловски: На овие собири заеднички именител е гневот кон ненародната власт

На вечерашниот протест против францускиот предлог кој се одржа на неколку локации во Скопје, пред Собранието на присутните се обрати и Бранко Секуловски, поранешен...

Македонија 05.07.22 | 22:15

„Пуштете ги децата“ извикуваа сите додека полицијата апсеше демонстранти

Полицијата ги истурка демонстрантите од пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Жена парк, при што огромна бројка на луѓе почнаа да бегаат. Полицијата приведе неколку...

Македонија 05.07.22 | 22:12

Саливан: Ги охрабруваме пријателите од Македонија да ги отпочнат преговорите со ЕУ

Ги охрбаруваме нашите пријатели од Македонија да ја искористат можноста и да го отпочнат пристапниот процес со Европската Унија, напиша денеска на Твитер Џејк Саливан,...

Македонија 05.07.22 | 22:10

Петрушевска: Никој нема право да преговара за нашиот идентитет и јазик, овој протест е борба за нас Македонците

Дојдов со една цел, да ви кажам неколку работи. Прво општествена одговорност е секој културен работник, актери, музичар да дојде и да говори дека имаме само еден јазик,...

Македонија 05.07.22 | 22:00

Книги од Мисирков оставени пред МНР, младите им порачаа на властите да научат историја!

„За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков и книги по историја денеска беа оставени пред зградата на Министерството за надворешни работи. Младите демонстранти...

Црна хроника 05.07.22 | 22:00

Апсење на демонстранти во Жена парк

Демонстрантите фрлаа со предмети кон зградата на Соранието и кон полицискиот кордон. Потоа ситуацијата ексалираше и полицијата ја рази групата демонстранти. Приведени...

Македонија 05.07.22 | 21:57

Полицијата апси демонстранти

Специјалната полиција ги растера демонстрантите кои се најдоа пред Собрание и почна да апси дел од нив. Според објавените видеа на социјалните мрежи, приведен беше...