понеделник, 4 јули 2022
Здравје 04.07.22 | 23:55

Тендер го закочи лекот потребен да ги олесни неподносливите болки на Марко

Болки во стомак и вкочанетост, отоци по прстите, крвави и болни столици – со овие тешки симптоми едногодишниот Марко Ташев од Кавадарци во моментот е хоспитализиран...

Македонија 04.07.22 | 23:52

Николоски: Владата требаше да си даде оставка, три дена по ред доаѓа народ и бара оставка

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш” која се емитува на телевизија Алфа, ги коментираше протестите...

Македонија 04.07.22 | 23:40

Николоски: Уставни измени нема да дозволиме!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш” која се емитува на телевизија Алфа, ги коментираше протестите...

Македонија 04.07.22 | 23:36

Целата игра е Албанија да ги почне преговорите, единствено таа има ќар

Целата игра е Албанија да ги почне преговорите затоа што за Албанија услови нема, за Македонија има улови и овде единствен ќар е Албанија, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Култура 04.07.22 | 23:30

По пауза од седум години филм на Даријан Пејовски повторно на отворање на „Синедејс“

„Мими“, вториот долгометражен филм на Даријан Пејовски, на седми јули, на кровот на ГТЦ ќе го отвори 21. издание на Фестивалот на европски филм, „Синедејс“ кој го организира...

Македонија 04.07.22 | 23:28

Маричиќ тврди дека сме ја рационализирале Бугарија и нема шанси историските прашања да бидат репер

Од 2017 година па досега нашата борба беше да ја оставиме историјата на теренот на историчарите и токму тоа е целта и на билатералниот Протокол, меѓутоа и на целиот процес,...

Македонија 04.07.22 | 23:18

Николоски: На протестите има инфилтрирано провокатори кои треба да прават инциденти

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вчерашното гостување на телевизија Алфа рече дека веќе три дена на протестите против францускиот предлог има...

Македонија 04.07.22 | 23:17

СДСМ: Со европскиот предлог имаме затворање на сите идентитетски прашања

Попладнево се одржа седница на Извршниот одбор на СДСМ на која единствена точна на дневен ред била последниот европски предлог на француското претседателство за кревање...

Македонија 04.07.22 | 23:12

Маричиќ: Mи замерија дека премногу сум форсирал да побрзаме, но ние чекаме веќе 17 години

Разговорите и консултациите за францускиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ ќе продолжат на повеќе нивоа, истакна вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ...

Македонија 04.07.22 | 23:08

Вељановски: Говната кои со највисокото раководство го офарбаа цел град и ја запалија канцеларијата на Претседателот осудуваат за насилство?!

Говната кои со највисокото раководство го офарбаа цел град и ја запалија канцеларијата на Претседателот осудуваат за насилство?!, реагира актерот Роберт Вељановски,...

Македонија 04.07.22 | 23:08

Османи: Ми се допаѓа што се рационализира дебатата, во првите денови беше емотивна

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи вечерва информира дека унитералните изјави постоеја и во португалскиот и во германскиот предлог. -Тогаш не беа проблем....

Македонија 04.07.22 | 23:02

Коровешовска: НЕ за ултиматум, НЕ за бугарски предлог со француски потпис

Ова е македонски народ, европски народ. Да не дозволиме оние кои сакаат да ја изгубиме државата, они ново окупатори и оние кои од внатре работат за тоа сценарио да го...

Македонија 04.07.22 | 22:59

Протестот ќе почне порано – уште напладне за кога е закажана седницата за немакедонскиот предлог

Наместо од 19 часот, протестот против францускиот предлог утре ќе започне порано – од 12 часот пред зградата на Владата, зошто за тогаш е закажана седницата на која...

Македонија 04.07.22 | 22:55

Мицкоски бара формирање работни групи за францускиот предлог во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од денешниот протест пред Владата упати нов предлог. Во рамките на Парламентот да формираме работна група каде ќе си ги кажеме...

Македонија 04.07.22 | 22:46

Коровешовска: Да не дозволиме да ја изгубиме државата од новоокупаторите и оние кои од внатре работат на тоа

Ова е македонски народ, европски народ. Да не дозволиме оние кои сакаат да ја изгубиме државата, оние новоокупатори и оние кои од внатре работат за тоа сценарио, да го...

Македонија 04.07.22 | 22:45

ДУИ го осудува антиевропското насилство во решавачките моменти за државата

Демократската унија за интеграција најостро го осудува насилството и антиевропските инциденти што се случија вечерва на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица...

Македонија 04.07.22 | 22:38

Тачи: Од времето на Киро Глигоров до денес, ова е најлош предлог, наредниот ќе биде уште полош

Од времето на претседателот Киро Глигоров, до денес, ова е најлош предлог, рече во вечерашниот дебатен магазин „Click Plus“ на ТВ21 Мендух Тачи, според кој наредниот предлог...

Македонија 04.07.22 | 22:26

Повторно полноќни игри: Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Додека граѓаните веќе неколку дена со ред масовно протестираат пред Владата против францускиот предлот, тој тој вечерва беше претставен пред Стратешкиот совет на Министерството...

Вести 04.07.22 | 22:17

Таравари: Не треба толку емотивно да се реагира, партиите генерално го прифатија предлогот

Потпретседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во емисијата 24 анализа рече дека со Грција имавме подобро предлози од пред 25 години, а ние прифативме Северна...

Македонија 04.07.22 | 22:09

Mисајловски: И тогаш Бугарија бараше, ама ниедна претходна влада не прифати заедничка историја, само СДСМ многу брзоплето

Таму нема само членови од ВМРО-ДПМНЕ, таму има членови од сите партии и луѓе кои што се аполитични, а можеме да видиме и луѓе од бившото раководство од СДСМ, вели потпретседателот...