недела, 3 јули 2022
Македонија 03.07.22 | 23:10

Поставени шатори, граѓаните вечерва остануваат пред Влада

Дел од граѓаните кои протестираа против францускиот предлог остануваат вечерва пред зградата на Владата, и поставија и шатори, а други дојдоа со своите возила. Како...

Македонија 03.07.22 | 23:07

Ексгенералниот секретар на СДСМ: Претседателот и премиерот да кажат одлучно НЕ за овој предлог, да го заштитат својот народ и македонската држава

Ги повикувам претседателот на државата г-дин Пендаровски, премиерот на државата г-дин Ковачевски да кажат одлучно НЕ за овој предлог, да го заштитат својот народ и македонската...

Македонија 03.07.22 | 22:23

Димитриевски до владините коалициони партнери: Јасно и гласно да се произнесат дали со останување во владата даваат поддршка на предлог којшто де факто е веќе поминат

– Сакам да го видам мажот кој ќе го прифати ваквиот предлог и којшто всушност уште од самиот почеток ја губи борбата. Ќе ги има на една страна граѓаните, а на другата...

Македонија 03.07.22 | 22:03

Ковачевски утре на средба со Села за францускиот предлог

Во рамките на таканаречената широка консултација за францускиот предлог за почеток на пристапните преговори на Република Македонија со Европската Унија за...

Црна хроника 03.07.22 | 22:00

На радар фатен со брзина од 205 километри на час на автопатот Куманово – Скопје – Велес

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска спроведе засилена акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на...

Економија 03.07.22 | 21:59

Утре одлука за новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за цените на горивата. Според последната одлука, цените на бензините и мазутот не се променија. Дизел горивото...

Македонија 03.07.22 | 21:56

Димитриевски: На власта ќе и се случи народот!

Во вечерашното гостување на дневникот на телевизија Сител, актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски беше запрашан какви ќе бидат според него последиците,...

Останати спортови 03.07.22 | 21:52

Ивановски со нов македонски рекорд на 5.000 метри до осмо место на МИ!

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски имаше многу добар настап на Медитеранските игри (МИ) во Оран, каде што го освои осмото место на трката на 5.000 метри. Ивановски...

Свет 03.07.22 | 21:45

Пукање во трговски центар во Копенхаген, убиени неколку лица

Неколку луѓе се убиени во денешното пукање во трговски центар во Копенхаген. Шефот на полицијата Серен Томасен изјави дека 22-годишен Данец е уапсен во врска со пукањето. „Мотивот...

Македонија 03.07.22 | 21:39

Апасиев: Од утре ќе биде пожестоко, а вторник е клучниот ден

Пратеникот и првиот човек на Левица, Димитар Апасиев од протестот пред Влада ЗА „Инфомакс“ посочи дека од утре ќе има пожестоки протести. Според него, комплетно ќе...

Македонија 03.07.22 | 21:32

Божиновски за Филипче: Ах и Венко се појавил… Шо би рекло копитото – game changer е ова

Откако поранешниот министер за здравство и близок пријател на експремиерот Зоран Заев, Венко Филипче, повика да се поддржи францускиот предлог, се огласи и еден од највлијателните...

Македонија 03.07.22 | 21:24

Николоски: Ќе протестираме се додека не го одбијат предлогот

Можам да кажам дека е јасно дека имаме исклучително штетен предлог кој директно задира во македонската самобитност, во македонската култура, нација, јазик и историја,...

Македонија 03.07.22 | 21:19

Николоски: Продолжуваме вечерва со целосна блокада пред Влада!

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, преку фејсбук статус за вечерва најави целосна блокада пред Владата, а за утре повторно голем собир. -Втор...

Македонија 03.07.22 | 21:14

Гир на Твитер: Нема „дообјаснувања“ за македонскиот јазик

Aмбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир , испрати поддршка за Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори. Во објава на „Твитер“...

Македонија 03.07.22 | 21:09

Куновска: Колку ли е загубена на својот пат ЕУ ако Бугарија може да си игра со ветото со сите останати членки на унијата

Апсурди Колку ли е “висока” довербата во системот и вредностите на ЕУ од нејзините членки ако Бугарија бара дополнителни гаранции за правата на своето малцинство...

Македонија 03.07.22 | 21:01

Филипче: Емоциите не се добар сојузник, да ги извагаме можностите кои се на маса

Ги живееме најемотивните моменти на поновата македонска историја, време во кое се носат историски одлуки за иднината на државата, напиша на својот Фејсбук профил поранешниот...

Македонија 03.07.22 | 20:57

Рама: Прифатете го предлогот, зашто друг ќе нема

Скопје треба да го прифати предлогот за деблокада на евроинтеграциите, да ја искористи шансата и не смее да дозволи да остане прд вратата на ЕУ уште 17 години, смета албанскиот...

Македонија 03.07.22 | 20:57

Милосавлевиќ: Нашиот јазик, идентитетот и историјата ќе ги браниме, нема да дозволиме да се изживуваат со нас

На денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог под мотото „Ултиматум-Не благодарам“ пред Владата на Република Македонија се обрати новинарот Драган...

Македонија 03.07.22 | 20:53

Граѓаните вечерва остануваат пред Влада, протестот продолжува утре во 19 часот

Дел од граѓаните кои излегоа на вечерашниот протест пред Владата остануваат пред владината зграда. Како што беше кажано, вечерва дел од граѓаните ќе останат пред Владата,...

Балкан 03.07.22 | 20:48

Руските дипломати, нивните семејства и техничкиот персонал ја напуштија Бугарија

Седумдесет вработени во дипломатските претставништва на Русија ја напуштија Бугарија поради обвинувања за шпионажа. Со нив заминаа и нивните семејства, а вкупниот...