сабота, 2 јули 2022
Ракомет 02.07.22 | 23:40

Македонските ракометари ќе играат во полуфиналето на Медитеранските игри

Македонската ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир. Ова е епилогот по вечерашниот последен натпревар од Б-групата во...

Македонија 02.07.22 | 23:37

Левица: Oставка од домашните квислинзи од СДС и ДУИ поради новото национално предавство

РЕКА НАРОД КАЖА НЕ НА БУГАРИЗАЦИЈА! Река народ на денешниот протест го изрази своето незадоволство против понижувачкиот предлог на Европската унија. Народот пред Владата...

Македонија 02.07.22 | 23:30

Сабриоски: Тој што пробал да го прекине процесот на пирејот веројатно ќе се соочи со бодликава жица

Новинарот Сунаи Сабриоски верува дека оној што се обидел да му го прегази достоинството на еден народ, ќе се боцне на бодликава жица или кактус. Народот си ја знае вредноста...

Балкан 02.07.22 | 23:23

Деветгодишно момче загинало од гром додека собирало сено

Во селото Краденик, недалеку од Бијело Поље, во саботата околу 18:00 часот од удар на гром во големо невреме загина момчето А.Ф. (9), а едно женско лице е повредено, но не побарало...

Двоглед 02.07.22 | 23:20

И Заев вели НЕ за францускиот предлог

Секако дека НЕ.

Македонија 02.07.22 | 23:17

Андовска: Македонија ќе биде дел од ЕУ само со својата историја, култура, идентитет и никако поинаку

Македонија секогаш била тука за вас, бидете и вие тука за Македонија и за вашите браќа и сестри Македонци. Многу е тешко да се зборува кога сме онемени од бес , од немоќ...

Македонија 02.07.22 | 23:16

Утре во 15 часот лидерска средба Ковачевски – Мицкоски

По барање на премиерот Димитар Ковачевски утре во 15 часот ќе се одржи лидерска средба со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Ковачевски и Мицкоски ќе се сретнат...

Македонија 02.07.22 | 23:07

И новинарот Ландов виде народ пред Владата, само СДСМ убедува дека немало

Новинарот Кристијан Ландов пишува дека политиката што ја води СДСМ мириса на залезот на мандатот кога преку платенички страни на социјалните медиуми се обидува да...

Македонија 02.07.22 | 23:01

Лукаревска: Знаеме да кажеме НЕ и кажавме, луѓето што преговараат нема да дозволат разнебитување

Заменик-претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска на својот Фејсбук профил посочи дека знаат да кажат НЕ и кажале. Според неа, сега продолжуваме по најтешкиот пат, но...

Црна хроника 02.07.22 | 22:59

Тринаесет лица повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово

Тринаесет лица се повредени во директен судир на две патнички возила со струмички регистарски ознаки, што се случил попладнето во 16:20 часот на патот Струмица-Валандово,...

Македонија 02.07.22 | 22:50

Мицкоски: Со човек кој се заканува со меѓуетнички тензии немам намера повеќе во животот ни да се поздравам, а камо ли да разговарам

Христијан Мицкоски не планира во животот ниту да се поздрави со актуелниот министер за надворешни работи Бујар Османи а камо ли да седне на иста маса со него. Ваквата...

Македонија 02.07.22 | 22:28

Перо Камиказа: Не даваме ни педа од тоа што е наше и со крв спечалено

Пред присутните граѓани на протестот насловен „Ултиматум НЕ, благодарам!“ се обрати познатиот уметник Петар Ѓорѓиевски Камиказа облечен во неговиот дрес со натпис...

Македонија 02.07.22 | 22:24

Чашуле: Ќе го искористиме сиот демократски арсенал за да се одбраниме од оваа невидена агресија

На денешниот протест пред Владата на Република Македонија против прифаќањето на францускиот предлог под мотото „Ултиматум-Не благодарам“, се обрати и новинарот Коле...

Ракомет 02.07.22 | 22:03

Лазаров верува во „невозможни мисии“, групата е тешка и интересна

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, ја коментира ждрепката за Светското првенство кое ќе се одржи од 12-ти до 29-ти  јануари во Полска...

Македонија 02.07.22 | 21:25

Котлар: Македонија НЕ можете да ја продавате, таа е на народот

Ова овде е улицата Илинденска, а се вика Илинденска заради насловот на Вапцаров. Пишуваше за Илинденска, таму пишува дека вината не е наша, туку на некој друг и тоа некому...

Ракомет 02.07.22 | 21:21

Прв противник на Македонија на СП во ракомет ќе ѝ биде Норвешка

Македонија на Светското првенство во Полска и Шедска ќе се натпреварува во Ф-групата, во Краков, против Норвешка, Холандија и Аргентина. Ракометниот мундијал ќе се игра...

Македонија 02.07.22 | 20:58

Ѓорчева: Невозможно е да се премолчи дека соседна држава го негира постоењето на македонскиот народ

Повеќе од две децении сум во вашите домови на фреквенцијата на македонската телевизија, пренесувајќи ви ги случувањата од Македонија и од светот. Јас како Гордана Ѓорчева,...

Свет 02.07.22 | 20:51

Ердоган: Ќе ја имаме најмоќната војска во светот, не ги забораваме оние кои ни го свртеа грбот

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во последните...

Балкан 02.07.22 | 20:46

Грција ќе биде првата од петте земји на ЕУ што ќе го признаат Косово

Шефицата на косовската дипломатија Доника Гервала Шварц кажа дека Грција би можела да биде првата земја од петте од Европската Унија која ќе го признае Косово. Таа додаде...

Македонија 02.07.22 | 20:42

„Македонската нација е против капитулација“, „Партизаните не преговараат со фашисти“, „Не за бугаризација“- дел од транспарентите на граѓаните

„Македонската нација е против капитулација“, Колкаво бугарско маче е Таче“, „Партизаните не преговараат со фашисти“, „Не за бугаризација“, се дел од транспарентите...