четврток, 30 јуни 2022
Македонија 30.06.22 | 21:57

Венко Глигоров: Убеден сум дека предлогот не чини за Македонија, се крие од опозицијата и даден е рок за одлучување до полноќ

УБЕДЕН СУМ ДЕКА ПРЕДЛОГОТ НЕ ЧИНИ ЗА МК. СЕ КРИЕ ОД ОПОЗИЦИЈАТА И Е ДАДЕН РОК ЗА ОДЛУЧУВАЊЕ ДО ПОЛНОЌ, пишува Венко Глигоров на свјот фејсбук профил. Прв пат да се согласам...

Македонија 30.06.22 | 21:54

Црвените линии на ВМРО-ДПМНЕ се јасни: Mакедонскиот јазик да биде прифатен без никакви фусноти

ВМРО-ДПМНЕ не остапува од црвените линии и тврди дека ниту членовите на владата не го виделе најновиот Француски предлог. Мицкоски вели дека не прифаќа промена на Уставот...

Македонија 30.06.22 | 21:46

Сите да бидат будни, се подготвува асимилација: Владата веднаш да го објави предлогот на vlada.mk!

Најавените протести ги одложуваме и во наредниот период ќе се фокусираме на потенцијалното предавство на државните и националните интереси и целосно ќе се фокусираме...

Македонија 30.06.22 | 21:45

Станува збор за семантика, прифатени се сите бугарски барања, да не се лажеме, ова е дебакл, изјави Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва соопшти дека опозицијата се уште не го добила предлогот на Макрон, но од информациите со кои располага во него...

Македонија 30.06.22 | 21:37

Мицкоски ги откажа најавените протести за да се фокусира на францускиот предлог

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната прес конференција рече дека партијата ја сменила одлуката и од утре нема да протестира поради зголемените...

Економија 30.06.22 | 21:34

Папандреу на Форум за енергетика во Охрид: Оваа криза е геополитичка игра

Поскапувањето на храната како последица на економската и енергетската криза, сето тоа е геополитичка игра, рече поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу на Форумот...

Македонија 30.06.22 | 21:30

Влада: Ковачевски ги информира министрите дека во МНР простигнал францускиот предлог

На денешната 57 седница на Владата на Република Македонија претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги информираше членовите на Владата дека во Министерството...

Македонија 30.06.22 | 21:22

Во Владата никој не го видел францускиот предлог, Ковачевски им кажал дека е добар

Во Владата никој не го видел францускиот предлог, велат владини извори за Република. Според нашиот извор, на 57 седница, која беше закажана во 20.15 часот, само 15 минути пред...

Македонија 30.06.22 | 21:20

Ковачевски: Сите политички актери веќе изјавија дека ќе го поддржат внесувањето на Бугарите во Уставот

Толку колку што е потребно време ќе траат консултациите за францускиот предлог, вклучувајќи ги партиите, владата, претседателот, јавноста, експертите, изјави претседателот...

Македонија 30.06.22 | 21:17

Ковачевски: Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во новиот предлог

Премиерот Димитар Ковачевски на вечерашната прес концереција по повод пристигнувањето на модифицираниот предлог од Франција за кревање на ветото од Бугарија рече...

Свет 30.06.22 | 21:11

Нов гаф на Бајден: Швајцарија ја најави како нова членка на НАТО, наместо Шведска

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по завршувањето на самитот на НАТО во Мадрид денеска повторно направи гаф, погрешно велејќи дека неутралната...

Македонија 30.06.22 | 21:09

Протоколот од Договорот за добрососедтсво не е дел од преговарачката рамка, рече премиерот

Пристигнат е предлог од француското претседателство за спорот со Бугарија, по нашата интервенција во Брисел. Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот...

Македонија 30.06.22 | 21:03

Ковачевски најави јавна дебата за францускиот предлог: Консултациите ќе траат онолку колку што треба за да бидат вклучени сите страни

Официјалните ставови ќе бида соопштени откако ќе завршат сите консултации со широката јавност, рече премиерот Димитар Ковачевски за конечниот текст на францускиот...

Свет 30.06.22 | 20:59

Светската здравствена организација очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во Европа ова лето

Светската здравствена организација очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во Европа ова лето и повика на внимателно следење на вирусот, бидејќи бројот на новозаразени...

Македонија 30.06.22 | 20:50

Османи: Доколку го прифатиме францускиот предлог, во прашање се денови кога ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

Ако го прифатиме модификуваниот предлог на француското претседателство, во прашање се денови за отпочнување на преговорите со ЕУ, порача министерот за надворешни...

Македонија 30.06.22 | 20:47

Грчева: Модификуваниот француски предлог сигурно не може да е „толку“ добар штом…

Солза Грчева од Глас за Македонија не верува дека модификуваниот француски предлог е толку добар колку што го пофали претседателот Стево Пендаровски. Иако Пендаровски...

Свет 30.06.22 | 20:43

Лавров: Нова „железна завеса“ се спушта меѓу Русија и Западот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се спушта нова „железна завеса“ меѓу Русија и Западот по офанзивата на Москва во Украина. – Што се...

Македонија 30.06.22 | 20:35

Апасиев: Бугари у Устав – ама само како „окупатори“!

БУГАРИ у Устав – ама само како „окупатори“!, напиша на својот фејсбук профил Димитар Апасиев од Левица.

Македонија 30.06.22 | 20:31

Пендаровски: Ако со избори се решаваат бугарската блокада, тепачките, тензиите и штрајковите, јас би бил прв „за“

Не мислам дека лидерските средби се лек за секоја болка, ако некогаш и биле, штом има потреба и некој бара средба на лидерите на политичките партии, тоа е јасен и чист...

Калеидоскоп 30.06.22 | 20:28

Наум стана дедо по втор пат

Анастасија Петреска, ќерката на Наум стана мајка по втор пат и добија машко дете, објави ММС. „Ти благодарам љубов моја, Џиџе си доби братле“, напишал Владимир Поповски,...