четврток, 30 јуни 2022
Македонија 30.06.22 | 23:49

Тасевски: Таче немој ни случајно ноќва да го потпишете договорот за наше обезличување

Таче немој ни случајно ноќва да го потпишете договорот за наше обезличување, напиша на фејсбук актерот Сашо Тасевски. Ви доаѓаме пред влада, по папучи ако треба. Ти текнуе?

Македонија 30.06.22 | 23:36

Пратениците не изгласаа недоверба на Џафери

Вечерва во Собранието на Македонија не беше изгласана Интерпелација за работата на претседателот на Собранието, Талат Џафери. Вкупно гласаа 104 пратеника, „За“ гласаа...

Македонија 30.06.22 | 23:32

СДСМ: Владата водеше мудра дипломатија, а кога дојде време, транспарентно излегува во јавноста

СДСМ вечерва излезе со реакција на прес-конференцијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од пред седиштето на партијата. За владеачката партија, Христијан...

Свет 30.06.22 | 23:18

Путин: Подготвен сум на дијалог на овие три теми

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва е отворена за дијалог за „обезбедување стратешка стабилност, зачувување на режимот за неширење на оружје за...

Македонија 30.06.22 | 23:08

Имаше 70 илјади луѓе на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата, тоа е најголем митинг во историјата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата имало 70 илјади...

Македонија 30.06.22 | 23:06

Проблемот со Бугарија не е наивен, и е многу посериозен од тој со Грција

Со сите мани кои ги има Бугарија има јасна национална стратегија, а клучно е прашањето за Македонија. Конзистентната бугарска политика кон Македонија, уште од формирањето...

Култура 30.06.22 | 23:00

Берза на винили: Плочите се вратија на голема врата

На младинскиот арт фестивал Битола Отворен Град, за прв пат се организираше „Берза на винили“. Пред битолското култно кафуле Јагода, десеттина излагачи им понудија...

Македонија 30.06.22 | 22:56

Ако добиеме покана од Владата ќе разговараме, но ќе се обидеме да убедиме да не се прифаќа овој предлог, вели Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека доколку добијат покана од Владата ќе разговараат. Според...

Филм 30.06.22 | 22:50

„Париз: Љубовна приказна“ во кината од 30 jуни

Страст, сомнеж, бегство од љубов. Побарајте ја личноста што ќе ја сакате. Чувства без граници и млади луѓе кои бараат среќа. Францускиот режисер Жак Одијар го претстави...

Економија 30.06.22 | 22:43

Бислимовски: Граѓаните на Македонија ќе мора да се прилагодат на состојбите кои ги наметнува кризата по воениот конфликт во Украина

Директорот на РКЕ, Марко Бислимовски во гостувањето во „Само интервју“ на Канал 5 говореше за состојбата со цените на електричната енергија во земјава и најавеното...

Македонија 30.06.22 | 22:40

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Да имаше добар предлог за Македонија, вечерва на прес-конференција, Ковачевски ќе славеше на плоштад, ќе го објавеше и ќе покажеше што е добро за Македонија и затоа ова...

Македонија 30.06.22 | 22:39

Николоски: Предлогот ќе биде прифатен на крај на јули, почеток на август кога има најмалку народ во земјава

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека според него францускиот предлог би бил прифатен на крај...

Македонија 30.06.22 | 22:36

Само два збора се модифицирани во новиот предлог: Не пишува „протокол“ туку „разгледување годишен извештај“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва побара од Владата веднаш да го објави модифицираниот француски предлог на интернет страницата на Владата. Според...

Култура 30.06.22 | 22:36

Настап на дувачкиот квинтет „Woodwind quintet Phil-harmonic Five“ во Тирана

Македонскиот Културно-информативен центар во Тирана ги претстави „Woodwind quintet Phil-harmonic Five“ од Скопје. Како што информираат од КИЦ, синоќа во несекојдневна и пријатна атмосфера,...

Култура 30.06.22 | 22:32

Изложбата „Сенките на занаетите : инсталација на светлина-сенка-звук“ од Билал Јилмаз и кураторката Лидија Хаѕиоану во КСП Центар- Јадро

Во рамки на програмата на седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, утревевечер (четврток, 30 јуни) во КСП Центар – Јадро, во 20 часот ќе биде отворена изложбата...

Македонија 30.06.22 | 22:22

Николоски: Бугарите бараат да влезат во нормативниот дел на Уставот, а таму ги нема ниту Албанците

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека Бугарија сака да влезе во нормативниот дел на Уставот. Тој...

Култура 30.06.22 | 22:20

Битола четири дена беше во знакот на младинскиот арт фестивал „Битола Отворен Град“

Изминатите четири денови Битола беше во знакот на младинскиот арт фестивал Битола Отворен Град, кој повеќе од две децении обединува, креира и инспирира младинско учество. Во...

Македонија 30.06.22 | 22:13

Николоски: Бугарија ќе си го објави вечерва предлогот затоа што нив им е добар

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека Бугарија ќе го објави новиот француски предлог затоа...

Македонија 30.06.22 | 22:01

Генчовска: Нема нов француски предлог, сè зависи од Скопје

Бугарската министерка за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска за БГНЕС изјави дека нема нов француски предлог што се разликува од веќе одобрениот во бугарскиот...

Македонија 30.06.22 | 22:00

Николоски: Да беше предлогот добар, Ковачевски и целата Влада ќе славеа

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, кoj порача дека доколку бил добар предлогот, тогаш премиерот...