среда, 29 јуни 2022
Балкан 29.06.22 | 23:46

Милановиќ: Во документите на ЕУ никаде не пишува дека Србија треба да го признае Косово

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ изјави дека во документите на Европската Унија никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово. На прашањето да го...

Свет 29.06.22 | 23:41

Светска банка: Светот тешко ќе ја избегне рецесијата

На САД и на другите економии во светот ќе им биде тешко да ја избегнат рецесијата, со оглед на зголемената инфлација, зголемувањето на каматните стапки и забавувањето...

Свет 29.06.22 | 23:33

Зеленски замоли за помош и откри колку пари се трошат за одбрана од руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика НАТО да испрати повеќе оружје и пари во Украина за да ја запрат Русија. Претседателот на Украина кажа дека месечните...

Македонија 29.06.22 | 23:26

Милошоски: На владата ѝ беше поважно да добие датум, отколку содржината на преговарачката рамка

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски за „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија кажа дека Европа има правила кои ги почитува, но тоа не значи дека...

Астро 29.06.22 | 23:23

Четири хороскопски знаци кои се во константна потрага по внимание

Астролозите се согласни дека следниве четири знаци на Зодијакот постојано бараат внимание и не разбираат дека светот не се врти околу нив. Лав Сигурно не ве изненадува...

Здравје 29.06.22 | 23:16

СЗО: Пренесувањетo мајмунски сипаници сега ги загрозува и високоризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека „трајното пренесување“ на вирусот на мајмунски сипаници ширум светот може да доведе до негово ширење на високоризични...

Естрада 29.06.22 | 23:11

Популарниот пејач Ар Кели осуден на 30 години затвор за сексуална злоупотреба на девојки

Американската музичка везда, пејачот, текстописец и продуцент Ар Кели (Роберт Силвестер Кели) денеска беше осуден на 30 години затвор во њујоршкиот суд затоа што ја искористил...

Свет 29.06.22 | 22:58

СЗО за забраната за абортус во САД: Ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД со која се укинува правото на абортус на федерално ниво...

Останати спортови 29.06.22 | 22:56

Ѓоковиќ: Забрана за настап на УС Опен? Можеби е замешана политиката

Новак Ѓоковиќ повторно зборуваше чудните правила кои важат за влез во САД поради кои не може да настапи на последниот годинешен гренд слем турнир, УС Опен. Ѓоковиќ нема...

Останати спортови 29.06.22 | 22:52

Кирјос го критикува Вимблдон: Мислам дека е најглупавата работа, нема смисла

Контроверзниот тенисер Ник Кирјос не е задоволен од одлуката дубл мечевите на Вимблдон да се играат во три добиени сета. Тој во Лондон ќе игра заедно со Танаси Кокинакис,...

Психологија 29.06.22 | 22:45

Најчести причини поради кои мажите раскинуваат

Кои се најчестите причини зошто мажот одлучува да ја прекине врската и да замине? Прекумерни забелешки Замерките не се невообичаени од време на време, но тие можат да...

Останати спортови 29.06.22 | 22:41

Вимблдон: Ѓоковиќ убедлив, испадна Руд

Првиот носител и бранител на титулата во Вимблдон, моментално третопласиран на АТП листата, Србинот Новак Ѓоковиќ чесно стаса до третото коло на третиот Грен слем турнир...

Македонија 29.06.22 | 22:34

Џафери ја прекина собраниската седница за продолжување на ангажманот на судиите и обвинителите

Со задоцнување од околу половина час вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот...

Свет 29.06.22 | 22:17

Зеленски објави видео: Ова е моментот кога проектили од ракетата „H-22“ удраат во трговскиот центар во Кременчук

„Вкупниот број на руски ракети кои до оваа вечер ги погодија нашите градови е веќе 2.811“, напишал на својот Фејсбук профил претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Ги...

Здравје 29.06.22 | 22:11

СЗО: Случаите со Ковид-19 се зголемуваат во 110 земји, епидемијата сè уште не е завршена

Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека случаите на Ковид-19 се зголемени во 110 земји, предупреди дека епидемијата не е завршена. Говорејќи на прес-конференцијата...

Балкан 29.06.22 | 22:06

Рама објави што разговарал со Бајден, на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

Албанскиот премиер Еди Рама на социјалните мрежи објави што денес разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, наведувајќи дека американскиот лидер ги кажал...

Балкан 29.06.22 | 22:04

Не е проблемот што мислат дека сме глупави, туку тоа што сметаат дека тие се паметни

Александар Вучиќ имаше средба со европретставникот Мирослав Лајчак, по која се обрати пред новинарите. Вучиќ кажа дека албанското раководство на Косово добило поддршка...

Сервиси 29.06.22 | 21:58

УХМР: Следува многу топло време со пороен дожд, грмежи и ветер

Следува период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе има чувство дека температурата...

Балкан 29.06.22 | 21:54

Вучиќ: Приштина планира генерален напад на северот на Косово до 1 октомври

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Белград, по средбата со специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, изјави дека властите во Приштина планираат...

Ракомет 29.06.22 | 21:49

Лазаров: Ракометот и спортот се мојот живот

Во интервју за хрватскиот веб портал Germanijak нашата голема ракометна легенда Кирил Лазаров говореше на повеќе теми. „Ракометот и спортот се мојот живот. Воопшто не ги...