вторник, 28 јуни 2022
Свет 28.06.22 | 23:54

Зеленски се сретна со Шон Пен кој снима филм за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот официјален Фејсбук профил сподели видео од средбата со Шон Пен. Актерот и режисер Шон Пен снима документарен филм...

Свет 28.06.22 | 23:39

Во ЕУ започна испорака на вакцини против мајмунски сипаници

Во ЕУ денеска почна првата испорака на вакцини против мајмунски сипаници, со испорака на 5.300 дози во Шпанија од вкупно 109.090 набавени дози. Во Брисел најавуваат дека ова...

Здравје 28.06.22 | 23:20

Д-р Беќаровски: Бројките на дневната ковид-статисика рапидно ќе растат како резултат на доаѓањето на Омикрон-БА 4 и 5

Докторот од Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски објави дека бројките на новозаразени со Ковид-19 ќе се зголемуваат во наредниот период. Бројките на дневната...

Балкан 28.06.22 | 23:00

Албанија регистрира највисок број ковид-позитивни случаи во последните три месеци

Во последното деноноќие во Албанија потврдени се 550 нови случаи со Ковид-19 што е двојно повисока бројка од оние во изминатите денови и е највисока бројка во последните...

Останати спортови 28.06.22 | 22:44

Борачот Нуров ѝ го донесе првото злато на Македонија на Медитеранските игри

Магомегаџи Нуров го донесе првиот златен медал за Македонија на Медитеранските игри што се одржуваат во Алжир, откако во драматично финале успеа да слави над турскиот...

Економија 28.06.22 | 22:34

Талевски: Луѓето што ќе трошат во првите три тарифни блокови, ќе имаат до 12% помала сметка за струја

Универзитетскиот професор Рубин Талевски кој учествуваше во креирањето на тарифните блокови за струја, вечерва информира дека првобитната идеја била со три блока,...

Ракомет 28.06.22 | 22:20

Македонските ракометари промашија пенал за победа над домаќинот Алжир на Медитеранските Игри

Македонската машка ракометна репрезентација одигра нерешено 24:24 со Алжир, домаќин на Медитеранските игри 2022. Избраниците на селекторот Кирил Лазаров добро го почнаа...

Македонија 28.06.22 | 22:00

Разрешен директорот на затворот Идризово, именуван нов директор

На денешната седница Владата го разреши досегашниот директор на затворот Идризово. Реџеп Реџепи беше на функција како кадар на партијата Алтернатива откако таа му...

Култура 28.06.22 | 21:53

Утре почнува Скопје синема сити 2022

Со изложбата на фотографии од Ник Кејв на белградскиот фотограф Немања Ѓорѓевиќ утре, во галеријата на Културно информативниот центар (КИЦ), со почеток во 20 часот ќе...

Македонија 28.06.22 | 21:46

Мицкоски: Власта на дивјачки начин се обидува да прави дефокус од тешкиот живот, инфлацијата и предавството со Бугарија кое го спремаат

Срам за демократијата, очигледно дека некој и охрабрува вака да се однесуваат, ова е чин на дивјаштво што можеше да се види вчера во комисијата за европски прашања. Мислам...

Македонија 28.06.22 | 21:38

Мицкоски: Власта веднаш да престане да преговара за македонскиот идентитет, јазик и историја

Власта да престане со преговори за македонскиот идентитет, јазик историја, да се вратат од Софија и да кажат дека преговори ќе продолжат само кога ќе има услови да се...

Македонија 28.06.22 | 21:36

Заврши расправата за измените на Законот за работни односи на Комисијата за европски прашања

Заврши расправата за предлог-измените на Законот за работни односи на Комисијата за европски прашања. Потпретседателката на комисијата Арта Биљали Зендели вели дека...

Македонија 28.06.22 | 21:33

Лефков: Однесувањето на Адеми е невидено насилие кое нанесе срам на целата институција

Со Законот за работни односи за продолжување мандат на судиите што се пред пензија ние имаме два проблеми, едниот е материјалниот проблем а другиот е процедуранлиот...

Македонија 28.06.22 | 21:25

Лефков до Шкријељ: Да поддржувате фрлање со филџан и лажно да сведочите дека имало настани од таков тип тогаш вие сте дел од проблемот

Најпрвин секои кои не гледа проблем во однесувањето на Арбр Адеми во ваквиот начин на работењето на Собранието и секои кои не гледа проблем во начинот на завршувањето...

Свет 28.06.22 | 21:22

Ердоган попушти, Турција ги пушти Финска и Шведска во НАТО

Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Ниинисто, а во меѓувреме истата изјава дојде и од НАТО. Министрите...

Македонија 28.06.22 | 20:55

Сашо Тасевски: Сите да се помочаме на нашите дипломи и на професии и на кариери, Адеми на 25 години докторирал на шкљ факултети во Тетово

Адеми, на 25 години докторирал на шкљ факултети во Тетово, на тие години станал и професор на истиот шкљ факултет кој е 20000-то место на свет. Сите да се помочаме и на нашите...

Семејство 28.06.22 | 20:52

Едноставни трикови кои ќе ви помогнат да го разладите домот ако немате клима-уред

Пред нас се летните горештини, многумина од нас посегнуваат по далечинското за клима-уредот и ја спуштаат температурата на максимално дозволено. Високите температури...

Балкан 28.06.22 | 20:48

Завршија консултациите, Радев треба да го врачи мандатот за формирање Влада

Во Бугарија завршија консултациите на претседателот Румен Радев со политичките партии за формирање влада, по вчерашната оставка на премиерот Кирил Петков, откако неговата...

Свет 28.06.22 | 20:31

Бројот на починати мигранти во камион во Тексас се искачи на 50

Сиромаштија и очај доведоа до смртта на најмалку 50 мигранти кои беа пронајдени оставени во камион близу Сан Антонио, Тексас, изјави мексиканскиот претседател Андрес...

Македонија 28.06.22 | 20:19

Дафина Стојаноска: Заменичката на Адеми дивее со Комисијата за европски прашња

Потпретседателката Арта Биљали-Зендели дивее со Комисијата за европски прашања. Ова е ставот на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, а кој доаѓа откако Биљали-Зендели...