понеделник, 27 јуни 2022
Македонија 27.06.22 | 23:58

Димитров му одговори на Османи: Вие повторно со БГНЕС спинувања, чија пропаганда терате?

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, му одговори на сегашниот, шеф на дипломатијата, Бујар Османи, кој јавно го прозва дека прифатил  бугарското...

Останати спортови 27.06.22 | 23:55

Значаен ден за Ана Ивановиќ: Српската тенисерка објави порака која ги стоплува срцата

Поранешната српска тенисерка Ана Ивановиќ привлекува големо внимание со секоја објава на социјалните мрежи. Таа денеска имаше убава причина да се огласи бидејќи на...

Македонија 27.06.22 | 23:45

Османи: Димитров потпишал дека ја прифаќа бугарската верзија за Илинденското востание

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку објава на Фејсбук му одговори на неговиот претходник на позицијата, Никола Димитров, кој побара оставки од Османи...

Фудбал 27.06.22 | 23:43

Трансфер на Габриел Хесус од Манчестер сити во Арсенал

Фудбалерот на Манчестер сити, Габриел Хесус (25) од Манчестер сити преминува во Арсенал, а клубот од Лондон за неговиот трансфер ќе плати 50 милиони евра. Како што објавија...

Свет 27.06.22 | 23:31

Анти-НАТО и антивоен протест пред Герника, сликата на Пикасо во музеј во Мадрид

Неколку часа пред почетокот на Самитот на НАТО во Мадрид, околу 30 антивоени активисти протестираа во Музејот на кралицата Софија пред познатата слика на Пабло Пикасо,...

Свет 27.06.22 | 23:19

Од истекување на отровен гас по хаварија во Јордан загинале 10, а повредени се 250 луѓе

При истекување на токсичен гас во јорданското пристаниште Акаба загинале 10 луѓе, а најмалку 250 се повредени. Несреќата се случила кога резервоар полн со токсичен гасовит...

Балкан 27.06.22 | 23:17

Со навивачки факели гореле момче, „играле“ палки и тупаници во масовна тепачка во Белград

Во тепачка што се случила на кејот на Сава во Белград тешко е повреден еден млад човек. Како што јавуваат српските медиуми, група момчиња, наводно, го запалиле нападнатиот...

Свет 27.06.22 | 23:07

Официјална Москва: Јасни се условите за преговори со Украина

Претседателката на Советот на Руската Федерација, Валентина Матвиенко, порача дека преговорите меѓу Русија и Украина може да се водат само доколку Киев ги прифати условите...

Македонија 27.06.22 | 23:00

Власта СДСМ/ДУИ спроведува насилство врз пратеници за да дефокусираат од тајните преговори со Бугарија

Власта СДСМ/ДУИ спроведуваат насилство врз пратеници за да дефокусираат од тајните преговори во Софија со Бугарија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Насилие, физичка пресметка,...

Македонија 27.06.22 | 22:51

Пренџов: „Европејците“ од ДУИ пукаат по сите шавови, #ВакаКрајотМириса

„Европејците“ од ДУИ пукаат по сите шавови! #ВакаКрајотМириса – напиша пратеникот Љупчо Пренџов по насилничкот однесување на неговиот колега од ДУИ, Арбр Адеми.

Македонија 27.06.22 | 22:44

ДУИ за насилството во Собранието: ВМРО-ДПМНЕ и Алијансата за Албанците провоцираат вербално и физичко насилство за да го заштитат криминалот

Демократската Унија за Интеграција најостро го осудува насилството што денеска на седницата на Комисијата за европски прашања во Собранието го извршија пратениците...

Балкан 27.06.22 | 22:38

На „Богородица“ уапсен Србин осомничен за воени злосторства, си одел на одмор во Грција

Грчката полиција соопшти дека уапсила српски државјанин, кого Хрватска го бара за наводни воени злосторства на нејзина територија во 1991 година, јави „Радио Слободна...

Македонија 27.06.22 | 22:32

Азири од Култура со подршка за Адеми: Му се закани на Милошоски, спомнува кршење раце и нозе

По инцидентот во собранието, во кој во главна улога беше пратеникот на ДУИ, Арбр Адеми, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири, јавно и директно...

Свет 27.06.22 | 22:31

Сијарто: Унгарија не помислува ни да разговара за можноста за забрана на рускиот гас

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, пред состанокот на министри за енергетика на Европска Унија, што се одржува во Луксембур, порача дека унгарската Влада...

Економија 27.06.22 | 22:19

Земјоделците бараат до 22 денари за пченицата и да нема нови цени на лебот среде откуп

На прагот на жетвата на лебното зрно, Асоцијацијата на земјоделците на Македонија од откупувачите бара цена од 20 до 22 денари за килограм, а доколку среде откуп сакаат...

Македонија 27.06.22 | 22:13

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина по повод 101 година од смртта на македонскиот ревулуционер и великан Ѓорче Петров

По повод 101-годишнината од смртта на Ѓорче Петров, на 28 јуни, во паркот во скопската населба која го носи името на македонскиот револуционер, ќе одржи трибина посветена...

Останати спортови 27.06.22 | 22:03

Стефан му го украде шоуто на Ноле: Синот на Ѓоковиќ стана хит на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успешно го почна походот кон титулата на Вимблдон, откако во првото коло го совлада Сунва Квон. на пат кон победата, популарниот Ноле...

Балкан 27.06.22 | 21:55

Албанија набавува тестови за мајмунски сипаници поради напливот на туристи во земјата

Поради туристичката сезона, кога е зголемено движењето на граѓаните, а со тоа можноста да се пренесе зараза со мајмунски сипаници и во земјата, Албанија ги набави првите...

Свет 27.06.22 | 21:43

Андерсон: Нема да дозволам Шведска да стане засолниште за терористи, веќе се процесуираат случаи против Курдската работничка партија

Шведската премиерка, Магдалена Андерсон, изјави дека нема да дозволи нејзината земја да стане засолниште за терористи. Нејзината изјава доаѓа по средбата со генералниот...

Македонија 27.06.22 | 21:41

Џафери го одби барањето Собранието да расправа за францускиот предлог

Од опозицијата во собранието обвинуваат дека додека во туѓи парламенти и агенди Македонија измиантиве 10 дена е топ тема, во македонскиот парламент се уште се молчи...