недела, 26 јуни 2022
Балкан 26.06.22 | 23:13

Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција денеска насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул и уапси над 150 луѓе, вклучително и фоторепортерот на агенцијата Франс прес, јавија...

Твитови 26.06.22 | 22:57

Капетан лаѓе из Подржи коњ

Државата гори, неговите пајташи БуГар Османи и Таче Ќурка ја продаваат Македонија – он си го лади у Паљури. Капетан лаѓе из Подржи коњ. Фејсбук објава на Миленко Неделковски

Свет 26.06.22 | 22:10

Врховната рада тврди дека Русија украла 500.000 тони жито од Украина

Врховната рада ја обвини Русија дека украла повеќе од 500.000 тони жито од два окупирани украински региони. Според украинскиот Парламент, руските сили ги присвоиле резервите...

Свет 26.06.22 | 22:06

Макрон побара од премиерката да формира „акциона влада“

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од премиерката на таа земја, Елизабет Борн, да предложи нова „акциона влада“, која ќе биде именувана на почетокот на...

Македонија 26.06.22 | 21:57

Жозеф: Бугарија како Русија, сличен пристап, различна тактика

Пристапот на Бугарија кон Македонија е сличен како тој на Русија кон Украина, но само без воена агресија, смета Едуард Џозеф познавач на политиките на Балканот и предавач...

Црна хроника 26.06.22 | 21:50

Сообраќајка во скопско Радишани, има починати

Трагедија вечерва го потресе Скопје. Во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница на клучката Радишани спрема Петровец едно лице го загуби својот живот, а повеќе...

Македонија 26.06.22 | 21:24

Две-три замки што ни се подготвуваат за полесно да голтнеме дека сме биле Бугари кои станале „Северномакедонци“!

Една од манипулациите што сега ни се пласира во врска со спорот со Бугарија, а кој, малку по малку, Бугарите го претворија во спор со ЕУ, е дека ако историјата била исклучена...

Свет 26.06.22 | 20:42

Унгарија со предупредување до ЕУ: „Луѓе, вразумете се“

Унгарија повикува на итни мировни преговори за ставање крај на војната меѓу Украина и Русија, предупредувајќи дека продолжениот конфликт ќе предизвика економска криза...

Свет 26.06.22 | 20:15

Путин првпат од почетокот на војната во Украина ќе отпатува во странство

Рускиот претседател Владимир Путин следната недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Путин првпат по инвазијата...

Балкан 26.06.22 | 20:10

Рама: Балканот и е потребен на ЕУ, исто колку што ЕУ на Балканот

Албанскиот премиер Еди Рама, се чини не го напуштил револтот во однос на Самитот на ЕУ, бидејќи истите поплаки ги повторил и за време на посетата на Австрија. Тој изјави...

Сервиси 26.06.22 | 20:06

Славчо Попоски најавува многу топло време под влијание на воздушна маса од Африка

– Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, во следните денови и понатаму времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност....

Скопје 26.06.22 | 19:51

ЈСП: Изменет режим на повеќе автобуски линии поради блокада на раскрсницата во Автокоманда

ЈСП информира дека утре, понеделник (27.06.2022 година), во период од 7 до 10 часот, поради најавената блокада на раскрсницата во Автокоманда на булевар „Александар Македонски“...

Здравје 26.06.22 | 19:48

Зголемен број колабирања поради високите температури

И болни и здрави на удар од пеколните горештини. Десетина колапси дневно евидентираат во скопската брза помош овој топол период. Утринава се онесвестила млада девојка...

Балкан 26.06.22 | 19:33

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите, изјави бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за Бугарското национално...

Свет 26.06.22 | 19:20

Нов украински напад врз нафтени платформи во Црно Море

Украинските сили нападнале нафтена платформа во Црното Море во сопственост на нафтена компанија од Крим, пренесе во неделата агенцијата ТАСС, што е вториот таков напад...

Свет 26.06.22 | 19:11

Борачот Арсланбек Алиев спаси шест луѓе од автомобил што гори

Арсланбек Алиев стана херој откако успеа да извлече шест лица од запален автомобил во Москва. Алиев е тренер на младинската борбена репрезентација на Дагестан, а со...

Црна хроника 26.06.22 | 19:02

Автомобил со скопски таблички заврши во Егејското море

Многу наши сограѓани викендов ја напуштија државата и заминаа на викенд во Грција, но сепак еден граѓанин нема да го памети по добро престојот кај јужниот сосед. Според...

Свет 26.06.22 | 18:57

Анти-НАТО протест во Мадрид

Илјадници луѓе денеска протестираа во Мадрид поради одржување на Самитот на НАТО следната недела во главниот град на Шпанија. Демонстрантите порачаа дека зголемувањето...

Свет 26.06.22 | 18:44

Велика Британија воведува доживотен затвор за возачите кои усмртиле некого во сообраќајна несреќа

Во Велика Британија следната недела стапуваат во сила промените на законот со кои е предвидено возач кој во сообраќајна несреќа усмртил друго лице би можел да биде...

Свет 26.06.22 | 18:35

Москва: Погодивме фабрика за оружје, лага е дека гранатиравме станбена зона во Киев

Русија соопшти дека денеска ја погодила фабриката за производство на ракети во Киев, а тврдењата дека погодилe станбена зона во главниот град на Украина ги нарече „лажни“. -Станува...