сабота, 25 јуни 2022
Останати спортови 25.06.22 | 23:37

Георгиевски и Заборска го развеаа македонското знаме во Оран

Македонскиот медитерански тим со вкупно 114 членови од кои 77 спортисти вечерва продефилира на отворањето на годинешните Медитерански игри во Оран (Алжир). Сребрениот...

Мода и убавина 25.06.22 | 23:23

Намирници со скриени шеќери поради кои не можете да го симнете вишокот килограми

Мака мачите со килограмите, држите диета но резултати ни на повидок. Можеби проблемот е во скриениот шеќер во намирниците кои ви изгледаат диетални. Еве на што треба...

Македонија 25.06.22 | 23:17

Османи: Макрон кажа „Северномакедонци“ без намера да навреди

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во емисијата „10 Минути“ посочи дека убеден е оти претседателот на Франција, Емануел Макрон го нарекува нашиот...

Астро 25.06.22 | 23:15

Три хороскопски знаци кои поседуваат најголем шарм!

Да се поседува шарм е особина која не секој ја поседува. Шармантните луѓе се лесно препознатливи поради нивната моќ преку која ги освојуваат туѓите срца. Така, тие вечно...

Свет 25.06.22 | 23:02

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Шведска и Финска допрва треба да преземат „конкретни и искрени“ чекори да ја ублажат загриженоста на Турција пред нивното предложено влегување во НАТО, изјави во саботата...

Сервиси 25.06.22 | 22:57

И Крива Паланка ја зафати невреме – откорнати дрвја попречија патни правци

Невремето проследено со силен ветар и обилен дожд што попладнево го зафати кривопаланечкиот крај предизвика штети и откорна дрвја што го попречија сообраќајот на повеќе...

Патувања 25.06.22 | 22:53

Вашата идеална летна дестинација според хороскопскиот знак!

Овен Овните сакаат авантура и уживаат во необични нешта како што е скијање на вода, планинарење или крстарење. Што велите за ова третово – крстарење за ова лето? Бик Биковите...

Економија 25.06.22 | 22:47

Во погодените региони од невремето штрајкот во мирување

На итна седница на штрајкувачкиот одбор – Претседстелството на ССМ по електронски пат за потреба од ставање на генералниот штрајк во мирување во регионите погодени...

Свет 25.06.22 | 22:25

Путин вети ракети „Искандер-М“ на Белорусија против „агресивниот“ Запад

Русија ќе ѝ испорача на Белорусија ракетни системи „Искандер-М“, како и модернизирани борбени авиони „Су-25“, изјави во саботата рускиот претседател Владимир Путин...

Црна хроника 25.06.22 | 22:21

Дете од Кочани нападнато од познаник

Дете било нападнато од страна на познаник. Случајот го пријавила мајката на малолетникот во полициска станица во Кочани. На 24.06.2022 во 16:30 часот во Полициска станица Кочани...

Свет 25.06.22 | 22:15

Градоначалникот на Киев бара истрага – кој стои зад лажниот Кличко?!

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, побара истрагаа по серијата телефонски повици од човек што се претставувал со негово име и ги излажал градоначалниците на Берлин,...

Свет 25.06.22 | 22:08

Норвешки разузнавачи: Пукањето во Осло е чин на исламски тероризам

Норвешката разузнавачка служба ПСТ, задолжена за борба против тероризмот, објави дека го водат како чин на исламски тероризам пукањето во кое без убиени две лица, а...

Сервиси 25.06.22 | 22:01

Се расчистува теренот по невремето во Делчево – урнат кров на училиште, дел од градот без струја

Невремето кое вечерва го зафати Делчево предизвика голема штета на Градскиот пазар, урнат е дел од кровот на училиштето „Ванчо Прке“, повеќе улици се под вода и се непроодни,...

Македонија 25.06.22 | 21:54

Матичните лекари од 1 септември ќе ги затворат амбулантите?!

Или исполнување на барањата и повеќе пари на сметка или од 1 септември матичните ќе ги затворат ординациите на неодредено време. Последен крик на лекарите од примарното...

Црна хроника 25.06.22 | 21:50

Соседи претепале маж во дебарско

На 24.06.2022 во 14:30 часот во Полициска станица Дебар С.М.(32) од с.Могорче, дебарско, пријавил дека на 22.06.2022 околу 22:30 часот во с.Могорче, поради меѓусебно недоразбирање, бил...

Музика 25.06.22 | 21:41

Ќерката на Симон Трпчески, Лара, испрати музичка порака – „За овој свет“

„За овој свет“ е пораката испратена преку песна. Ќерката на светски познатиот пијанист, Симон Трпчески, Лара, отпеа преработка на песната на Тоше Проески, која како...

Црна хроника 25.06.22 | 21:31

Битолчанка нападната од поранешниот љубовник

Доцна синоќа, еден час пред полноќ, во Полициска станица Битола, битолчанка пријавила дека околу 18:00 часот на патот Битола—с.Бистрица, битолско, била физички нападната...

Свет 25.06.22 | 21:27

Коза активирала мини во Запорожје, повредени околу 40 руски војници

Најмалку 40 руски војници се повредени откако една коза со своето движење активира експлозив поставен околу болницата во Запорожје. Украинската разузнавачка служба...

Македонија 25.06.22 | 21:18

И да добиеме ново „НЕ“ од ЕУ, ДУИ не е за предвремени парламентарни избори

Шефот на дипломатијата Бујар Османи вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека и повторно да се добие нов негативен одговор од Европската Унија, сепак политичката...

Македонија 25.06.22 | 20:59

Османи: Нема што да кажат за јазикот, па наоѓаат некој преведувач само за да стават дамка на процесот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во „10 Минути“ на ТВ21 порача дека македонскиот јазик им бил еден од најважните прашања. Според него, првичната...