петок, 24 јуни 2022
Свет 24.06.22 | 23:59

Oбединетите нации го осудија ограничувањето на правото на абортус

Ограничувањето на пристапот до абортусот не ги спречува луѓето да го вршат и „тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио...

Свет 24.06.22 | 23:48

Фон Дер Лајен бара Европејците в зима да го намалат греењето за два степени

Ако луѓето ширум Европската унија го намалат греењето за само 2 степени и ја подигнат температурата на клима уредите за 2 степени, тоа би заштедило количина на енергија...

Патувања 24.06.22 | 23:38

Нема веќе „гага“ кока кола и фанта во салоните на Икеа

Македонците кои го посетуваат салонот на Икеа во Солун сигурно по пазарувањето застануваа на ручек во ресторанот и на пијачките кои се надалеку познати. Во нив само...

Балкан 24.06.22 | 23:22

Најново откритие: Бугарите постоеле уште во неолитот, пред 23.000 години

Истражувачот Мила Салахи е иницијатор на петицијата со која се бара промена на бугарската историја на државно ниво. Петицијата содржи интересни факти кои го побиваат...

Вести Црна хроника 24.06.22 | 23:05

Исчезнатото дете во Буково го нашле среде река

Веста дека во средата во 11.40 часот од дворот на семејната куќа во битолско Буково исчезнало три ипол годишно дете, кое било пронајдено по околу три часа, ја вознемири...

Македонија 24.06.22 | 23:03

Oсмани призна дека забрзано се работи на нов француски предлог

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека според актуелниот предлог, македонскиот јазик е еден од 25-те јазици на ЕУ и како таков станува дел од преговарачката...

Естрада 24.06.22 | 22:51

За 12.000 евра се продава „Јагуарот“ во кој се возеа Цеца и Аркан на венчавката

Цеца и Аркан на својата  венчавка пристигнаа со луксузна бордо лимузина „Јагуар маџестик лимо“, што беше невидена сензација во тоа време на овие простори. Овој модел...

Македонија 24.06.22 | 22:33

Oсмани откри што е неприфатливо во францускиот предлог

Вметнувањето на протоколот во преговарачката рамка го прави францускиот предлог неприфалтив за нашата страна, вели во своето вечерашно гостување во емисијата „360...

Свет 24.06.22 | 22:22

Вакви хаубици ќе добие Украина од Германија

Германската влада планира да ги зајакне артилериските сили на Украина со испраќање дополнителен број хаубици во борбата против Русија, јави ДПА, повикувајќи се на извори...

Свет 24.06.22 | 22:10

Maкрон го поддржува правото на абортус

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека абортусот е основно право на жените, откако Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше...

Македонија 24.06.22 | 21:52

Maричиќ вели дека пак не добиле нов предлог

Ние не сме добиле официјален предлог. Официјално претставување на документи што не се официјално добиени не може да има. Се беше сведено на неофицијална комуникација,...

Македонија 24.06.22 | 21:40

САД: Kредибилитетот на перспективата на проширување на ЕУ oд животна важност, поддржуваме преговори со Македонија и Албанија

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Македонија и ЕУ, а по неуспешниот Самит ЕУ-Западен...

Македонија 24.06.22 | 21:25

Пандов: Францускиот министер Бон потврди дека Ковачевски, Османи и Маричиќ го договарале францускиот предлог

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели дека...

Балкан 24.06.22 | 21:09

Ердоган предлага смртна казна за подметнувачите на пожари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предложи воведување смртна казна за одговорните за подметнување шумски пожари. „Каква казна треба да биде тоа? Смртна казна?...

Балкан 24.06.22 | 20:54

Небојша Стефановиќ наплаќал долгови за Дарко Шариќ!

Небојша Стефановиќ во времето кога тој беше министер за полиција наплаќал долгови за семејството на Дарко Шариќ, а за тоа наводно земал и голема провизија, дознава „Република.рс“...

Македонија 24.06.22 | 20:40

Маричиќ обвини дека се праќале патетични СМС пораки на министри за надворешни работи низ Европа, не кажа кој праќал

Денеска не сме добиле нов француски предлог или нацрт предлог, туку бугарското Собрание изгласа декларација во која ги реафирмира своите ставови. Ние ги изнесовме своите...

Балкан 24.06.22 | 20:22

Бугарското МНР го откри Османи дека лаже: Бара да се донесе протоколот што тој го договарал

Бугарското министерство за надворешни работи уште еднаш ги разобличи лагите на македонскиот шеф на дипломатијата Бујар Османи. Откако најпрво тврдеше дека го нема...

Естрада 24.06.22 | 20:17

Ви се верува ли дека има 60 години: Лидија Вукичевиќ со бикини и градите напред

Актерката Лидија Вукиќевиќ за еден месец ќе наполни 60 години, а сега се опушти на плажа и покажа со што располага, во флуоресцентни бикини. Вики од „Подобар живот“ уште...

Фудбал 24.06.22 | 20:06

Oд коњ на магаре: Кавани дочека да го бара Салернитана

Италијанскиот фудбалски прволигаш Салернитана по секоја цена настојува да го ангажира искусниот аргентински напаѓач Едисон Кавани, нудејќи му, притоа, и бонус во износ...

Македонија 24.06.22 | 19:57

Северномакедонски, кој е тој јазик, знае ли некој: Во проект на ЕУ прекрстен е македонскиот јазик

Во проект на ЕУ, македонскиот јазик е именуван како северномакедонски. Имено Арменд Нухиу на социјалните мрежи сподели свое искуство. Утрово добив понуда за превод...