четврток, 23 јуни 2022
Балкан 23.06.22 | 19:38

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

Црногорската влада донесе одлука со која се ограничуваат максималните маржи во продавниците на големо на пет отсто, за пченица, шеќер, масло и сол, додека максималната...

Балкан 23.06.22 | 19:30

Први случаи на заразени со мајмунски сипаници во Бугарија

Министерството за здравство на Бугарија денеска потврди за први случаи на лица заразени со мајмунски сипаници во таа држава. Станува збор за двајца мажи кои во изминатите...

Економија 23.06.22 | 19:28

Комисијата за финансирање и буџет разгледа 20 амандмани на ребалансот, не прифати ниту еден

На денешниот седми ден од амандманската расправа за Предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година на Комисијата за финансирање и буџет, беа разгледани 20 амандмани, а не...

Естрада 23.06.22 | 19:20

„А бре, Македонче“- нова песна на Балкан бенд

Вчеравечер се одржа промоција на уште една во низата народни песни кои ќе го обединат македонскиот народ. „Балкан бенд“ го промовираа најновиот музички проект насловен...

Свет 23.06.22 | 19:06

Додека Македонија останува во чекалната: Европскиот Парламент со огромно мнозинство го поддржа кандидатскиот статус на Украина

Огромното мнозинство членови на Парламентот на ЕУ го поддржа доделувањето кандидатски статус на Украина, Молдавија и Грузија. Гласањето се одржа во пресрет на самитот...

Македонија 23.06.22 | 18:46

Чашуле: Цела недела молчи и се крие, но откако виде дека неизбежно е ново вето, демек го послушал гласот на народот…

Цела недела молчи и се крие, но откако виде дека неизбежно е ново вето, “патриотски” го одби предлогот…демек го послушал гласот на народот…За какво историско...

Македонија 23.06.22 | 18:38

Мишел: Продолжува работата кон решение за Македонија

На ЕУ и треба Западен Балкан и на Западен Балкан му треба ЕУ, напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, непосредно по самитот ЕУ- Западен Балкан. Тој...

Свет 23.06.22 | 18:34

Во Австрија се укинува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Во Австрија ќе се укинат задолжителните вакцини против коронавирус, најави денеска министерот за здравство Јоханес Рауч. Никој не се вакцинира поради задолжителната...

Македонија 23.06.22 | 18:29

Мицковски: Хистерија им стварале, историско „Не” кажале! Си кажаа „Не“ на своите политики

Хистерија им стварале. Историско “Не” кажале. Си кажаа Не на своите политики, на своите преговори, на своите функционери, министри и чета апологети. Сега е време за одговорност,...

Македонија 23.06.22 | 18:25

Силјановска Давкова: Што треба да ни се случи за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?

Што треба да НИ СЕ СЛУЧИ за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?, прашува Гордана Силјановска Давкова. Да сториме нешто денес, утре е доцна! И...

Македонија 23.06.22 | 18:11

Овој „корона вирус“ прерано сте го прогласиле за готов: Димитров бара Македонија да ја замрзне работата на историчарите

Некој е нервозен. БГНЕС гледам пак се занимава со мене, со како што ме нарекоа “корона вирусот” за бугарската политика, вели поранешниот министер за надворешни работи...

Македонија 23.06.22 | 17:53

СПМ бара одговорност за лошите политики што ги спроведува Владата, Ковачевски, Османи и Маричиќ

Социјалистичката партија на Македонија бара одговорност за лошите политики што ги спроведува Владата, премиерот Ковачевски, министерот Османи и вицепремиерот Маричиќ. Во...

Македонија 23.06.22 | 17:46

Петков по состанокот во Брисел: Некои од барањата се многу тешки за прифаќање за Македонија, но тие веќе не се само барања на Софија, туку и на Европа

Некои од барањата поврзани со францускиот предлог се многу тешки за прифаќање за Република  Македонија. Но, она што стана јасно е дека тоа веќе не се само барања на Софија,...

Скопје 23.06.22 | 17:38

Веќе нема одење во шума: Жичарницата и автобуските линии до Водно од утре нема да функционираат

Од утре, петок, Жичарницата и автобуските линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б) нема да бидат во функција, соопшти ЈСП-Скопје. Времениот прекин на работа е согласно воведената...

Македонија 23.06.22 | 17:19

Ковачки: Ковачевски залудно ретерираше, неговиот предлог пропадна, следи оставка, одговорност мора да има

ВМРО-ДПМНЕ и народот победија. Последниот предлог кој ќе значеше бугаризација на Македонија пропадна, истакна на денешната вонредна прес конференција, Драган Ковачки...

Балкан 23.06.22 | 17:08

Рама: Ја жалам ЕУ, се надевам дека ќе можеме да им помогнеме

Албанскиот премиер Еди Рама на прес-конференција по Самитот во Брисел изрази жалење за Европската Унија бидејќи како што рече една земја членка на ЕУ го киднапира целиот...

Македонија 23.06.22 | 17:01

Димитров: Ќе не биде!

Ќе не биде- напиша на Фејсбук, Никола Димитров.

Македонија 23.06.22 | 16:57

Земјо моја колку векови во темнина си била: Мицкоски објави моќно видео

Земјо моја колку векови во темнина си била, колку темни сказни знаеш, земјо мила. Колку страдања на рамена си збрала, колку жртви ти за слобода си дала.

Македонија 23.06.22 | 16:36

ВО ЖИВО: Вонредна прес конференција на Драган Ковачки

Денеска (23.06.2022) во 16:30 часот, во просториите на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, во Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), ќе се одржи вонредна прес конференција...

Балкан 23.06.22 | 16:34

Кирил Петков кажа кога ќе даде оставка

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков од Брисел кажа дека планира в понеделник наутро да поднесе оставка до Владата. Оваа одлука дојде откако 123 пратници во Собранието...