четврток, 23 јуни 2022
Македонија 23.06.22 | 23:48

Груби: Не се откажуваме затоа што немаме друг пат, но нема ниту да станеме експеримент во 21 век

„Го споделувам и поддржувам ставот на премиерот Ковачевски во однос на билатералниот дијалог со Бугарија и евроинтегративниот процес“, напиша вечерва на Фејсбук...

Свет 23.06.22 | 23:43

Санду: Историски ден за Молдавија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, вечерва изјави дека потегот на Европската унија да и додели кандидатски статус на нејзината земја е историски ден. Таа додаде...

Музика 23.06.22 | 23:40

Евровизија сепак нема да се одржи во Украина поради „големиот“ ризик

Организаторите на Евровизија соопшти дека постои „голем ризик од воздушни напади“ во Украина со „висок ризик од голем број жртви“, поради што не се задоволени „неопходните...

Балкан 23.06.22 | 23:37

Прв случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска

Потврден е првиот случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска, дознава ХРТ од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб. Имено, станува...

Свет 23.06.22 | 22:57

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена и 30 години за кандидатски статус во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“ одлуката на Европскиот совет за доделување кандидатски статус на Украина. Во видеото објавено на Инстаграм...

Скопје 23.06.22 | 22:45

Се запали вентилација од оџак во центарот на Скопје, пожарот е локализиран

Во центарот на Скопје вечерва се запали вентилација од оџак во зграда, информира за МИА Ѕвонко Томески, командир на скопската бригада за противпожарна заштита. Пожарот...

Македонија 23.06.22 | 22:37

Макрон: Заев е храбар, тој го смени Уставот и името на државата – со „Северномакедонците“ ќе бараме начин да склучиме договор!

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е можен договор меѓу Скопје и Софија за преговарачката...

Македонија 23.06.22 | 22:25

Петров: Предлогот го дискутиравме во партијата, откако видовме дека јавноста и опозицијата не го прифаќаат донесовме став

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ Андреј Петров, во вечерашното интервју во емисијата 24 Отворено на ТВ 24, одговорајќи на прашањето дали се разговарало за францускиот...

Македонија 23.06.22 | 22:16

Макрон призна: Бугарско вето е неправедно спрема Македонија

На прес-конференција оваа вечер, францускиот претседател Емануел Макрон ја истакна „историската“ одлука за доделување кандидатски статус на Украина и Молдавија....

Македонија 23.06.22 | 22:02

Милошоски: Францускиот предлог е дипломатски неуспех на Ковачевски и Османи, оставка веднаш

Францускиот предлог е грешка и дипломатска неуспех на Владата на премиерот Димитар Ковачевски и неговиот министер за надворешни работи Бујар Османи, и треба да си поднесат...

Македонија 23.06.22 | 21:56

Петков за изјавата на Ковачевски: Со францускиот предлог и Македонија има што да добие

Бугарскиот премиер Кирил Петков доцна вечерва ја коментираше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски кој рече порано денеска дека за нас е неприфатлив францускиот...

Свет 23.06.22 | 21:43

Лидерите на ЕУ-27 на редовен самит во Брисел, главна тема Украина

Лидерите на ЕУ-27 во Брисел попладнево го започнаа редовниот јунски самит, чиј прв ден ќе биде посветен на ситуацијата во Украина, како и на кандидатурите на Украина,...

Македонија 23.06.22 | 21:31

Трајанов: Идејата не беше да ја „срушиме“ Владата, туку да ги заштитиме стратешките интереси

Лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов попладнево во врска со францускиот предлог изјави дека идејата не била да ја „срушат“ Владата, туку за да спречат загрозување...

Македонија 23.06.22 | 21:19

Петров: Идентитетот и јазикот се основни обележја, а нам не ни треба ЕУ по секоја цена

Идентитетот и јазикот се основни обележја, а нам не ни треба ЕУ по секоја цена. Сакаме да продолжиме со разговори, да бидеме прифатени како и сите останати држави во ова...

Македонија 23.06.22 | 21:00

Каде е Таче?!

Каде е премиерот на Македонија Димитар Ковачевски Таче?! На групната фотографија од денешниот ЕУ Самит на кој се расправаше за Западен Балкан не се гледа ликот на Таче....

Македонија 23.06.22 | 20:47

Колкави се шансите Скопје и Софија да го надминат спорот наредната недела? Руте вели 50 до 60 отсто

Холандскиот премиер Марк Руте пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Македонија, а со тоа и на Албанија. Тој нагласува...

Економија 23.06.22 | 20:37

Цената на становите ќе стагнира но нема да паѓа велат консултантите за недвижности

Стагнација на цената на метар квадратен. По вртоглавиот пораст изминатиов период, посебно во главниот град, консултантите за недвижности велат дека не може да се очекува...

Македонија 23.06.22 | 20:17

Бугарската комисија донесе одлука за Македонија

Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент, по осум часовна расправа и 40 минутниот извештај на министерката Теодора Генчовска, одлучи да го прифати само...

Балкан 23.06.22 | 19:52

Пусиќ: На Самитот ЕУ – Западен Балкан не е исполнето ниту едно очекување од регионот

Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска Весна Пусиќ денеска изрази разочарување од резултатите на самитот ЕУ – Западен Балкан и изјави дека „ниту...

Македонија 23.06.22 | 19:43

Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него!

Македонци, Нашата мила татковина Македонија некогаш беше една од најславните земји. Македонците ги поставија основите на уметноста на војувањето, со нивните победоносни...