недела, 29 мај 2022
Останати спортови 29.05.22 | 18:50

Иџе со огромна победа во Чешка

Игор Стефановски Иџе стигна до втората победа во овогодинешниот шампионат на ФИА на ридско брзински трки, откако уверливото возење од Португалија го потврди и денеска...

Скопје 29.05.22 | 18:44

Ѓорѓиевски: Не можеме да ги спречиме временските непогоди, но можеме да делуваме да не ни се случуваат вакви штети

На булеварот „Борис Трајковски” во населбата Пинтија, поради силното невреме кое го зафати овој дел на општината, падна голем потпорен ѕид кој е под надлежност на градот...

Балкан 29.05.22 | 18:40

Украинските бегалци бегаат од Бугарија, наишлте на хаос, омраза и русофили

Украинските бегалци масовно ја напуштаат Бугарија и се враќаат во Украина, велат информациите од бугарската гранична полиција и организацијата на доброволци која...

Скопје 29.05.22 | 18:36

„Улици и патишта“ го расчистуваат коловозот од разрушениот потпорен ѕид во населба Пинтија

Екипи од ЈП Улици и патишта интервенират во расчистување на разрушениот потпорен ѕид на бул. „Борис Трајковски“ во населба Пинтија Денеска екипите на ЈП Улици и патишта...

Економија 29.05.22 | 18:23

Од среда поскапуваат зејтинот за 7 денари, лебот за 2, табла јајца и килограм ориз за 5 денари

Иако опозицијата бараше мерките да траат до крајот на годината, во среда завршува рокот на дел од антикризните мерки по што се очекува дополнително поскапување на основните...

Фудбал 29.05.22 | 18:22

На денешен ден Пикси одби да шутира пенал против својата Звезда

На денешен ден пред 31 година Црвена Звезда стана европски првак во Бари во Финалето против Олимпик Марсеј и тоа на пенали. Во францускиот тогашен дрим тим настапуаше...

Скопје 29.05.22 | 18:04

Водата од дождот од врвот на Пинтија се лизга кон булеварот

Големо невреме попладнево се случуваше во Пинтија. Врнежите се обилни па водата од највисоките делови од населбата се спушта кон булеварот каде пак падна потпорен ѕид. Граѓани...

Фудбал 29.05.22 | 17:44

Мбапе објаснува зошто останал во ПСЖ

Еден од најдобрите фудбалери на светот, Килијан Мбапе објасни зошто го продолжи договорот со Пари Сен-Жермен. Напаѓачот неодамна можеше да замине во Реал Мадрид како...

Свет 29.05.22 | 17:30

Дали Ердоган може да ги помири Путин и Зеленски?

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека има намера утре телефонски да разговара со рускиот и украинскиот колега, Владимир Путин и Володимир Зеленски. –...

Балкан 29.05.22 | 17:15

На ова место исчезна авионот во Хрватска

Хрватската полиција денеска претпладне доби дојава од Управата за цивилна заштита дека од радарот на Хрватската служба за воздухопловна навигација во 11,25 часот исчезнал...

Црна хроника 29.05.22 | 16:57

Залутан куршум во Чаир скрши стакло на „бмв“

Вчера во 20:46 часот Ѓ.С.(32) од Скопје пријавил дека на подрачјето на Чаир ветробранското стакло од неговото патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, било...

Скопје 29.05.22 | 16:51

Од дождот падна потпорен ѕид во Пинтија

Најмногу дожд денеска во Скопје наврна во населбите Пинтија и Драчево. Обилните врнежи направија и штета. Се урна потпорен ѕид на булеварот „Борис Трајковски“ на семафорите...

Македонија Сервиси 29.05.22 | 16:30

Град колку пинг понг топче паѓаше во Лозово

 Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до граѓаните на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои од обилен дожд. Од Центарот информираат...

Балкан 29.05.22 | 16:20

Нема нови случаи: На Косово короната прогласена за „умрено“

Во Косово во изминатите 24 часа не е забележан ниту еден нов случај на заболен од Ковид-19, што е прв таков ден речиси од самиот почеток на пандемијата пред повеќе од две...

Црна хроника 29.05.22 | 16:01

МВР стана дувло за криминал: Заменик директорот на БЈБ Ариф Асани ослободи криминалец во Чаир кој пукаше во полицајци

Дали МВР е претворено во дувло на криминалци? Вакви прашања поставуваа граѓаните на социјалните мрежи откако беше објавено видео во кое во главна улога е заменик директорот...

Свет 29.05.22 | 15:49

Русија вети дека нема да користи нуклеарно оружје во Украина

 Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, не очекува неговата земја да користи нуклеарно оружје во војната во Украина, јави ДПА. – Според руските воени правила,...

Балкан 29.05.22 | 15:35

Се урна авион кај Сплит, тргнал за Германија

Хрватската контрола на летот го информирала Оперативниот центар за цивилна заштита за исчезнат авион од типот Цесна северно од Раковица, на надморска височина од 2.300...

Македонија 29.05.22 | 15:23

Тетово е под вода, Теута остави потоп

По денешните врнежи Тетово е под вода. Во градот има поплава и граѓаните се загрижени дека водата ќе им влезе во подрумите и домовите. Според жителите ова е директна...

Балкан 29.05.22 | 15:12

Вучиќ откри дека постои договор на маса за решавање на војната во Украина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска имал многу добар телефонски разговор со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, со кого...

Економија 29.05.22 | 14:53

Дали Ковачевски и Бесими ќе научат нешто од нобеловецот и професор по економија Пол Кругман?

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Охрид се сретна со добитникот на Нобеловата награда за економија Пол Кругман, професор на Универзитетот Њујорк, кој е во неколкудневна...