недела, 29 мај 2022
Фудбал 29.05.22 | 22:14

Сент Етјен испадна, навивачите со факели удрија по фудбалерите

Сент Етјен денеска загуби во бараж натпреварот со Оксер и испадна од француската Лига 1. И во вториот натпревар беше 1:1, со што се играа продолженија по кои резултатот...

Ракомет 29.05.22 | 22:06

Потврдено заминувањето на девет играчи од Еурфарм Пелистер

Од таборот на ракометниот клуб Еурофарм Пелистер во текот на денешниот ден ја потврдија разделбата со дури девет играчи од своите редови. Тоа што се најавуваше во ракометните...

Свет 29.05.22 | 21:55

Уништена клучната инфраструктура во Северодоњецк

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека целата клучна инфраструктура во градот Северодоњецк во областа Луганск е уништена во руското гранатирање. Тој...

Сервиси 29.05.22 | 21:50

Земјотрес почувствуван во Македонија

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML 2,4 степени е регистриран денеска во 20 часот и 17 минути, на 25 километри југозападно од Тетово во пограничното епицентрално...

Македонија 29.05.22 | 21:39

Скандал ги тресе изборите во Лекарската комора, контроверзниот гинеколог Асани сака повторно да е во раководството

Изборите за нов прв човек на Лекарската комора на Македонија и воопшто избор на ново раководство минуваат со низа на скандали. Еден од нив, како што тврдат извори на...

Сервиси 29.05.22 | 21:21

И вечерва се најавуваат поројни дождови и грмежи, еве во кои делови од земјата

Од УХМР известуваат дека во вечерните часови има нестабилност проследена со грмежи и пороен дожд имаше претежно во централните делови и на исток, а движењето е претежно...

Македонија 29.05.22 | 21:18

Државниот врв утре на состанок со претседателката на Уставен суд

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска утре ќе одржи работен состанок со државниот врв на кој се очекува да се разговара за проблемите со кои се соочува...

Македонија 29.05.22 | 21:08

Касами ќе бара помош од Владата за Тетово да се справи со последиците од невремето

Општинскиот Kризен штаб попладнето во Тетово одржа седница поради невремето во градот и причинетите материјални штети по имотите на граѓаните и институциите на локално...

Свет 29.05.22 | 20:58

Се распаѓа единството на ЕУ поради санкциите за Русија, тврди германскиот министер

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек, во неделата изрази длабока загриженост поради „уривањето“ на единството во Европската унија пред самитот во понеделникот...

Фудбал 29.05.22 | 20:56

Генерацијата 2011 од ФК Кул со нова победа, блиску до завршниот турнир во Детска Лига

Генерацијата 2011 од фусбалскиот клуб Кул Кисела Вода забележа уште една победа и се наоѓа многу блиску до пласман на завршниот турнир во Детската Лига. Избраниците на...

Балкан 29.05.22 | 20:37

Се знае од која националност се патниците и пилотот во авионската несреќа во Хрватска

Полицијата соопшти дека пилотот кој денеска се урна во Хрватска е пилот по националност Швајцарец и уште тројца патници, соопшти полицијата врз основа на податоците...

Црна хроника 29.05.22 | 20:17

Автомобил се преврте на кров на патот Куманово – Скопје

Автомобил се преврте на кров на патот Куманово – Скопје. Несреќата се случила во близина на рафинеријата. Во моментов нема информации како дошло до несреќата и дали...

Свет 29.05.22 | 20:13

Голем пожар во индустриска зграда во Швајцарија

Голем пожар избувна денеска во индустриска зграда во швајцарската општина Шпрајтенбах, во близина на Цирих, соопшти полицијата. Како што наведе таа, итната помош згрижила...

Свет 29.05.22 | 20:04

Вооружен напад на фестивал: Едно лице загина, 7 повредени

Едно лице загина, а седум се повредени денеска при оружен напад на фестивал на отворено во источната американска држава Оклахома, соопштија локалните власти. Во соопштението...

Црна хроника 29.05.22 | 19:49

Дилер од Охрид кога ја видел полицијата ја фрлил дрогата и почнал да бега

Завчера во 23:10 часот во СВР Охрид приведен е М. Р. (23) од Охрид. Тој претходно, на  бул.„Туристичка“ во Охрид, кога забележал полициски службеници, исфрлил кутија во која...

Калеидоскоп 29.05.22 | 19:47

Масовна тепачка сред Прилеп

Денес на социјалните мрежи се споделува видео кое е снимено во Прилеп. На видеото може да се забележи масовна тепачка меѓу млади луѓе. „Вчера масовна тепачка и во Прилеп,...

Македонија 29.05.22 | 19:41

Фокус: Како ДУИ стана газда на зграда во центар на Тетово?

Владејачката ДУИ на чело со Али Ахмети го зголемила партискиот недвижен имот со деловно-административна зграда лоцирана во центарот на Тетово, во кругот на „Телеком“,...

Економија 29.05.22 | 19:40

Николоски: Заради неспособноста на СДСМ и ДУИ Битола за улично осветлување ќе плати 1.8 милиони денари повеќе

Општините бараат најдомаќински можни начини да ги намалат сметките за струја, тие не се виновни и нас ни е јасно, тие сметки за струја пак ги плаќаат граѓаните затоа...

Свет 29.05.22 | 19:14

Зеленски го напушти Киев првпат по почетокот на војната, ги посети војниците во Харков

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги посети украинските војници на фронтот во североисточниот украински регион Харков, соопштија од кабинетот на...

Црна хроника 29.05.22 | 19:00

Се трага по малолетничка од Радовиш – таткото се сомнева дека е со момчето

На 28.05.2022 во 23.25 часот во Полициската станица Радовиш М.А. (52) од с.Коџалија, радовишко, пријавил дека од домот се оддалечила неговата малолетна ќерка С.А.(15). Според пријавеното,...