сабота, 28 мај 2022
Фудбал 28.05.22 | 23:47

Реал е кралот на Европа

Реал Мадрид  e новиот крал на Европа.Вкупно 14 трофеј што во  Лигата на шампионите што во некогашниот Куп на шампиони.Вечерва со мининални   1-0  беа подобри од Ливерпул...

Останати спортови 28.05.22 | 23:31

Почина спортистот Вангел Жабев, носител на медал од Параолимписките игри 1980 година

Вангел Жабев, спортистот и прв носител на Параолимписки медал од Параолимписките игри 1980 година во Арнхем Холандија во пливање, почина денеска во 83-тата година од животот. Жабев...

Здравје 28.05.22 | 23:29

Мајмунски сипанци на Малта

Министерството за здравство на Малта денеска соопшти дека во таа земја е забележан првиот случај на мајмунски сипаници. Маж на возраст од 38 години, кој неодамна престојувал...

Фудбал 28.05.22 | 23:25

Братот на Матип и неговата бремена сопруга едвај спасиле жива глава: Недостојна организација за ЛШ

Хаос пред стадионот Стад де Франс го одложи големото финале во Лигата на шампиони за половина час. Ливерпул и Реал Мадрид требаше да го започнат финалето во Лигата на...

Фудбал 28.05.22 | 23:16

Женскиот фудбалски клуб „Љуботен“ Тетово стана првак во македонската женска фудбалска лига

Женскиот фудбалски клуб „Љуботен“ од Тетово стана првак во оваа натпреварувачка сезона 2021/2022 со победата во последното коло од Првата женска фудбалска лига. Денеска...

Фудбал 28.05.22 | 23:12

Реал Мадрид поблиску до 14-тата титула со голот на Винциус Жуниор

Винициус Жуниор му донесе предност на Реал Мадрид, по додавање на Валверде, и по првиот удар кон голот на Алисон. Екипата на Реал Мадрид на стартот на вториот дел дојде...

Фудбал 28.05.22 | 22:42

Итуралде: Голот на Бензема е оправдано поништен

Самиот финиш од првото полувреме во Париз донесе голема тензија и драма на теренот и трибините, бидејќи голот кој го постигна Бензема беше милиметарски прегледуван...

Фудбал 28.05.22 | 22:40

Без голови во првото полувреме од финалето на ЛШ

Првиот дел од 66.финале во Купот/Лигата на шампионите, кое Ливерпул и Реал го играат на стадионот Франција во Сен Дени заврши без погодок. Првото полувреме мина во доминација...

Фудбал 28.05.22 | 22:36

Поништен чист гол на Бензема!?

Фудбалерите на Реал Мадрид беа целосно инфериорни против Ливерпул во првото полувреме на Лигата на шампионите, меѓутоа од првата вистинска шанса дојдоа до погодок. Иако...

Фудбал 28.05.22 | 22:33

Заниоло остави актерка, блогерка, манекенка, која од која позгодна

Фудбалерот на Рома Николо Заниоло кој и донесе европски трофеј важи за голем срцекршач, казуа и мајстор за скандали. Поради тешката повреда не играше речиси една година,...

Балкан 28.05.22 | 22:32

Во Белград одржан антивоен собир, побарано Русија да повлече од Србија 4.036 разузнавачи

Неформалната група „Руси, Украинци, Белоруси и Срби заедно против војната“денеска одржа нов антивоен протест во центарот на Белград, чиј координатор Пјотр Никитин...

Здравје 28.05.22 | 22:13

Три намирници кои се најдобри борци против канцерот

Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – остатокот се белковини од животинско потекло, житарки и масти. Трите најдобри „борци” против канцерот се...

Здравје 28.05.22 | 22:10

Нутриционистка го разбила митот за пиење вода со лимон наутро: Еве какво влијание има врз здравјето!

Пиењето вода со лимон во утринските часови стана ритуал за многу луѓе што сакаат да ослабат и да си подобрат здравјето. Иако нема научни докази што потврдуваат дека...

Свет 28.05.22 | 21:55

Штетата во Украина се проценува на 600 милијарди долари

Штетата што Украина ја претрпе досега поради руската инвазија достигна меѓу 564 и 600 милијарди долари, соопшти денеска Киевската школа за економија. Станува збор за...

Фудбал 28.05.22 | 21:46

Навивачи со билети бараат да влезат на стадион, редар ги прска со солзавец

Ужасната организација на финалето во Лигата на шампиони (ЛШ) го одложи мечот меѓу Реал Мадрид и Ливерпул, а навивачите со билети сè уште не можат да влезат на стадионот. Навивачите...

Фудбал 28.05.22 | 21:42

Започна финалето Ливерпул – Реал Мадид

Со задоцнување од 36 минути поради проблем со навивачите започна финалето во Лигата на шампионите Реал Мадид – Ливерпул. Причина за доцнењето е хаосот кој го направија...

Фудбал 28.05.22 | 21:30

Трето одложување на финалето – Мечот нема да започне пред 21 и 45 часот

Финалето на ЛШ меѓу Реал и Ливерпул, кое требаше да започне во 21 часот, па почетокот беше одложен за 21 и 15 поради проблеми со навивачите на Ливерпул на влезовите од стадионот,...

Фудбал 28.05.22 | 21:28

Ливерпулци скокаат ограда висока три метри за да влезат без билет

Навивачите на Ливерпул го одложија натпреварот против Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампиони (ЛШ) поради нивното варварско однесување во Париз кога дел од нив...

Фудбал 28.05.22 | 21:20

Хаос во Париз, второ одложување на мечот, стартот закажан за 21:30

Илјадници навивачи на Ливерпул со купени билети се уште се обидуваат да се пробијат во хаотичните сцени пред стадиотот „Сент Дени“ во Париз за да влезата на своите...

Македонија 28.05.22 | 21:10

МО ангажирале професор по право, платен од буџетска сметка да пишува текстови по социјални мрежи за поддршка на СДСМ, а за тоа поднел и извештај

Додека ја чекаме Министерот за одбрана Славјанка Петровска да се произнесе за криминалот од 90 милиони со резервните делови за оклопните транспортери (платени по цена...