петок, 27 мај 2022
Македонија 27.05.22 | 23:25

Поплава во рудникот во РЕК Битола

Додека Бислимовски се обидува вината за покачување на цената на струјата да ја префрли на градоначалниците кои сакаат да ги спасат општините погодени од високата цена...

Свет 27.05.22 | 23:18

Кличко: Се шири моја лажна изјава за Србија, барајте аудио или видео доказ

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко демантираше дека изјавил „Украинците ќе бидат ослободени од Русија како што Албанците се ослободени од Србија“. „Пријатели,...

Македонија 27.05.22 | 23:08

Костадинов: Пратениците да не ги трујат граѓаните со политички пазарења

Потпретседателот на СДСМ Перо Костадинов поканет во емисијата „360 степени“ на Алсат, апелира сите избрани пратеници да не ги трујат граѓаните со политички пазарења...

Култура 27.05.22 | 23:05

Мицкоски на театарска претстава во Велес во рамките на на фестивалот ,,5РЕ”

Заедно со членот на Извршниот комитет Зоран Љутков , градоначалникот на Велес, Марко Колев и пратеникот Игор Здравковски на одлична театарска претстава ,,Не се клади...

Македонија 27.05.22 | 23:02

Мисајловски: Ако ВМРО-ДПМНЕ е централна власт, многу повеќе ќе им се помага на општините

Одговарајќи на прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ инсистира на брзи избори плашејќи се од лоши резултати на дел од градоначалниците, партискиот потпретседател Владо Мисајловски...

Свет 27.05.22 | 22:49

Кулеба: Пристигнува уште тешко оружје од САД

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба денеска по телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен соопшти дека во Украина...

Македонија 27.05.22 | 22:47

Шест години се на власт, а постојано се соочуваме со кризи – затоа бараме предвремени избори!

Пред да ја започнеме оваа активна блокада, најавивме и пакет мерки, односно, побаравме и од СДСМ и од сите политички партии, да направиме и посебни работни тела, каде...

Свет 27.05.22 | 22:42

Кадиров: Полска може да биде следна

Лидерот на руската јужна провинција Чеченија, Рамзан Кадиров, кој е поддржан од Кремљ, објави видео во кое предупредува дека Полска би можела да биде следна по Украина,...

Македонија 27.05.22 | 22:38

Мисајловски: Џафери мисли дека тој го створил Деловникот, ако падне тој – паѓа и Владата!

Најавивме интерпелација за Талат Џафери, веќе почнавме да ги собираме потписите и се надеваме дека до следната недела ќе биде доставена и ќе започне процедурата во...

Македонија 27.05.22 | 22:35

Функционерите на власта се корумпирани и не одговараат, ако сакаме да бидеме дел од ЕУ мора да се искорени криминалот и корупцијата во државата

Ако мислите на овие случаи кои што беа отворени од Специјалното Јавно обвинителство, мислам дека многу сме коментирале и претходно се работи за еден цел процес кој што...

Македонија 27.05.22 | 22:33

Мисајловски: Со активната блокада се покажуваат погрешните политики на власта и вистинското лице на Талат Џафери

Легитимно е да има предвремени избори бидејќи проблемот во државата се Владата и сите коалицски партнери, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Целта на активната блокада...

Македонија 27.05.22 | 22:24

Богоев се пофали: Владата го штити стандардот на граѓаните, растат платите и пензиите

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во интервју за емисијата „Трилинг” на Телевизија 24 истакна дека Владата предводена од СДСМ постојано покажува што значи вистинска...

Економија 27.05.22 | 22:16

Доцни платата во градинките – Ќе има и казни

Вработените во градинките сѐ уште немаат земено плата за април. Министерката за труд најави дека ќе ја добијат следната недела, односно почетокот на јуни. Но, на тие...

Македонија 27.05.22 | 22:07

Софија: Темата за Македонија ќе мора да мине во Собрание

Владините коалициски партнери во Бугарија вечерва повеќе од три часа заседаваа на вонреден совет со фокус на односите со Република Македонија. Шефицата на...

Македонија 27.05.22 | 22:01

Над 60% од народот не е задоволен во кој правец оди државата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, вечерва гостуваше во емисијата „Трилинг“. Зборуваше за предвремените парламентарни избори кои насушно ѝ се...

Балкан 27.05.22 | 21:53

Поморски игри: Иран окупираше грчки бродови во Персискиот залив

Министерството за надворешни работи на Грција упати демарш до Иран и ги повикува грчките граѓани да избегнуваат патувања во конкретната земја, откако два брода што...

Македонија 27.05.22 | 21:52

Николоски: Бугарија води националистичка политика со уцени

За почеток СДСМ да ја прифати нашата иницијативата за лидерска средба. Сметам дека крајно неодговорно за двете најголеми политички партии да немаат нормална комуникација...

Македонија 27.05.22 | 21:49

Позиција на Софија за Скопје – Вонреден коалициски совет за кревање на ветото

Премиерот на една маса ги собира сите партнери во Владата за да ги информира за како што вели тој напредокот со Македонија. „Во однос на РСМ темата е многу важна...

Ракомет 27.05.22 | 21:41

Пешевски потпиша за Еурофарм Пелистер

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер од денеска е посилен за уште еден македонски репрезентативец, ракометарот Жарко Пешевски. Од битолскиот клуб соопштија дека од сезоната...

Македонија 27.05.22 | 21:27

Кабранов: Има ли нешто што му е по ќеф на Црвенковски откако е пензионер?

Новинарот Ацо Кабранов, кој важи за еден од главните поддржувачи на власта го нападна денешното обраќање на поранешниот претсдател Бранко Црвенковски кој рече дека...