четврток, 26 мај 2022
Сервиси 26.05.22 | 23:58

Од утре до понеделник се затвора сообраќајниот влез во Битола од Ресен

Од утре и во наредните три денови до понеделник, во целост ќе биде затворен западниот сообраќаен влез во Битола, односно од Ресен и Охрид. Од Општина Битола информираат...

Сервиси 26.05.22 | 23:50

Делови од Аеродром и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека планирано исклучување на електрична енергија  на ден 27.05.2022 година (петок) ќе имаат корисниците: Од 08:00 до 12:00 часот корисниците...

Свет 26.05.22 | 23:42

Медведев: Условите на Зеленски се идиотски и неостварливи

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави денеска дека условите што ги постави претседателот на Украина Володимир Зеленски...

Македонија 26.05.22 | 23:31

Петковски: Со навреди и заклучување врати во Собрание нема демократија

Поранешниот собраниски спикер Тито Петковски за Канал 5 вели дека затворањето на вратите во домот кој треба да е симбол на парламентарната демократија за да се пребројат...

Македонија 26.05.22 | 23:19

Иванов: Кога државата зема кредити за да ги поткрепи платите и пензиите тогаш таа, неизбежно, си прави – харакири!!

Кога државата зема кредити за да ги поткрепи платите и пензиите тогаш таа, неизбежно, си прави – харакири!!, коментира новинарот Зоран Иванов.

Патувања 26.05.22 | 23:06

Д-р Перишиќ: Да не ми ѕвоните од Хургада со дијареа, пијте пробиотик три дена пред патување

Здравствените проблеми, вклучувајќи ги и дигестивните проблеми, може да ви го уништат одморот, но не морат рече гастроентерологот Воислав Перишиќ, гостувајќи во емисијата...

Македонија 26.05.22 | 22:55

Арсовски до Каевски: Каде ви е Катица Јанева?

Жестока дебата меѓу портпаролите на СДСМ, Дарко Каевски и на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. По меѓусебните партиски обвинувања,...

Македонија 26.05.22 | 22:33

Илиевски: Со ова спремаат терен и за иницијативата за Талат Џафери

И после зошто 2% верба во судовите, коментира Богдан Илиевски на веста дека Уставниот суд на денешната седница ја отфрли иницијативата со која политичката партија Левица...

Естрада 26.05.22 | 22:13

„Лицето на Амбер кажа сè“: Интернетот гори околу реакцијата на Амбер Херд додека Кејт Мос зборуваше за врската со Џони Деп

Манекенката Кејт Мос вчера сведочеше пред судот во корист на Џони Деп во спорот со неговата поранешна сопруга Амбер Херд. За време на сведочењето, Амбер внимателно следеше...

Македонија 26.05.22 | 22:04

Димовски: Кое Собрание? Ние немаме Собрание

Главниот проблем во овој мандатен состав на Собранието е што не постои Собранието, рече во вечерашната „24 анализа“ Илија Димовски поранешен пратеник и координатор...

Свет 26.05.22 | 21:38

Сопругот на учителката-херој почина од срцев удар два дена по масакрот во Тексас

Сопругот на Ирма Гарсија, една од двете учителки убиени во масакрот во училиштето во Тексас, два дена по трагедијата почина од срцев удар. Информацијата на „Твитер“...

Економија 26.05.22 | 21:25

Бесими: За да има повисока плата мора да има поголема продуктивност во економијата

Да бев во позицијата да им кажам дека платите може да се зголемат за 30% и повеќе, тоа ќе беше хит и за граѓаните и за стопанството, рече министерот за финансии Бесими, во...

Македонија 26.05.22 | 21:16

Привилегирани пратеници доаѓаат само на полноќ, пред гласање

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ и универзитетска професорка Гордан Силјановска Давкова во вечерашното интервју во Тема на денот во централниот дневник на телевизија Сител,...

Економија 26.05.22 | 21:00

Бесими најави рестрикции: Ќе мора да се штеди енергија, цените тешко ќе се одржат на ова ниво

За време на ковид се зборуваше за некоја нова нормалност од економски аспект е да се мине низ различни кризи, после ковид инфлација, па сега војната во Украина. Без да...

Црна хроника 26.05.22 | 20:47

Возило предмалку излета од автопат, возачот е тешко повреден

Денеска, околу 19 часот, на автопатот Тетово-Гостивар тешко е повреден жител на Жетовјане, откако излетал со возилото од коловозната лента. Инцидентот се случил кај...

Црна хроника 26.05.22 | 20:30

Го прегазиле, ограбиле и на крај го фрлиле во слепа улица да си умре

70-годишниот Ахмед Кокица пред две недели излегол од работа, кога на пат кон дома и бил прегазен од автомобил на крстосница во скопската населба Топанско поле, пишува...

Македонија 26.05.22 | 20:16

Џафери се однесува како командант, не е првпат да нè затвори

Не е првпат да сме затворени, вели универзитетската професорка и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју во „Тема на денот“ во...

Црна хроника 26.05.22 | 20:03

Tри дена го нема 12-годишниот Ислаил Алији од Гостивар

Исчезнат е Ислаил Алији од Гостивар, има 12 години, јавува Сител. Исчезнат е веќе 3 дена, на себе носи сина маица, црни тренерки и црни патики. Се молат сите кои имаат било...

Македонија 26.05.22 | 19:57

Трајковски: Не е точно дека се повлеков од трката за претседател на НСДП

Актуелниот организациски секретар на партијата НСДП, која е дел од владејачката коалиција, Кристијан Трајковски, преку соопштение до медиумите демантира дека ја повлекол...

Македонија 26.05.22 | 19:45

Нови 108 заболени од ковид, активни 564 случаи

Нови 108 случаи на ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа од направени се 1.411 тестови. Новите случаи се во: Скопје – 70, Битола- 13, Штип – 7, Кавадарци – 3, Прилеп, Велес,Гостивар,...