среда, 25 мај 2022
Скопје 25.05.22 | 23:24

Стојкоски: Оваа несреќа во која изгубивме уште еден живот остава простор за огромна загриженост

Во близина на општината Ѓорче Петров се случи сообраќајна несреќа во која загина пешак. Со своја реакција на социјалните мрежи, вечерва се огласи градочалникот на оваа...

Психологија 25.05.22 | 23:24

Знаете ли каде ве гледаат жените на плажа?

Ако сте мислеле дека жените се подобри од мажите и дека физичкиот изглед не им е толку важен, многу се имате излажано затоа што ново истражување докажува дека и тоа како...

Македонија 25.05.22 | 23:17

По инцидентот во Собранието Џафери ја прекина 71. седница

Претседателот на Собранието Талат Џафери неколку минути пред 23 часот ја прекина 71. седницата, на која почна расправата по 15. точка од дневниот ред Дополнет предлог на...

Скопје 25.05.22 | 23:15

МВР потврди: Почина пешакот во Ѓорче Петров во кој удри Ауди

Едно лице загина кај општина Ѓорче Петров откако во него удрил автомобил, соопштија од МВР за МИА. Пријавено е дека кај Општина Ѓорче Петров, патничко моторно возило...

Свет 25.05.22 | 23:12

Валас: Идејата за ублажување на санкциите за Русија за да се деблокира извозот на жито од Украина не е на маса

Британскиот министер за одбрана Бен Валас ја отфрли идејата за укинување на голем број санкции за Русија во замена за отворање хуманитарни коридори за извоз на жито...

Останати спортови 25.05.22 | 23:09

Стартна победа на македонските одбојкари во Европската сребрена лига

Македонската одбојкарска репрезентација со победа ја почна новата сезона во ЦЕВ Европската сребрена лига, откако вечерва во Скопје ја совладаа Босна и Херцеговина...

Свет 25.05.22 | 23:04

Русија: Укинете ни ги санкциите и ќе дозволиме извоз на храна од Украина

Висок руски дипломат побара денес укинување на санкциите против Москва како предуслов да се избегне светска прехранбена криза поради блокадата на извозот на украинските...

Македонија 25.05.22 | 23:00

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку не добиеме почеток на преговори со ЕУ?

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку не добиеме почеток на преговори со Европската Унија.  Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, смета дека...

Свет 25.05.22 | 22:54

Ја убив баба ми, сега одам кон училиште – убиецот од Тексас го најавил масакрот на Фејсбук

Напаѓачот од Тексас, Салвадор Рамос, кој уби 19 деца и двајца возрасни објавил три текста на Фејсбук пред нападот. Според гувернерот на Тексас, Грег Абот, во првиот текст,...

Македонија 25.05.22 | 22:47

520.000 евра за европска опрема на собраниската сала

Собранискиот спикер Џафери денеска ја претстави новата модерна конференциска опрема во пленарната сала, што од утре ќе биде ставена во функција. Џафери информира дека...

Македонија 25.05.22 | 22:38

Диктатурата на ДУИ/СДСМ – Талат Џафери ги заклучи пратениците во собраниската сала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вечерва ги заклучи вратите од собраниската сала. Заклучени пратеници и хаос во Собрание! Диктатурата на ДУИ/СДСМ олицетворена...

Свет 25.05.22 | 22:37

Орбан: Унгарската влада формира Фонд за отпор и Фонд за одбрана

Владата и денеска одржа состанок на кој беше разгледана економската состојба во државата. Војната се одолговлекува, политиката на санкции во Брисел не се подобрува,...

Свет 25.05.22 | 22:28

Унгарија формира Фонд за отпор и Фонд за одбрана

Владата на Унгарија денеска одржала состанок на кој била разгледана економската состојба во државата. Унгарскиот премиер Виктор Орбан на својот профил објави: Војната...

Балкан 25.05.22 | 22:20

Вучиќ објави дали Србија ќе ѝ воведе санкции на Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ откри детали од разговорите на Светскиот економски форум. Како што рече, главна тема на собирот во Давос и натаму била Украина,...

Свет 25.05.22 | 22:18

Џонсон: Преземам целосна одговорност за кршењето на карантинот

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денес дека ја презема одговорноста за кршењето на епидемиолошките правила во својот кабинет. „Ја преземам целосната одговорност...

Македонија 25.05.22 | 22:13

Ковачевски го прими Дендијас

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас кој е во еднодневна посета...

Македонија 25.05.22 | 22:11

Вучиќ: Србија е убедливо најпопуларната земја во Македонија, немаме никакви проблеми

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот економски форум во Давос, зборувајќи за иницијативата Отворен Балкан и Македонија, во интервјуто на РТС оцени дека...

Македонија 25.05.22 | 22:06

Маричиќ: Внесувањето на Бугарите во Уставот не треба да се случи веднаш

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ смета дека внесувањето на Бугарите во Уставот на треба да се случи веднаш. -Мислам дека треба да се гледаат сите проблеми...

Скопје 25.05.22 | 22:02

Тешка сообраќајна несреќа вечерва во Скопје, Ауди удри во пешак

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во Ѓорче Петров во близина на зградата на Општината, објави 4news.mk. Според првичните информации патничко моторно возило марка...

Балкан 25.05.22 | 22:00

Украинските бегалци мора да ги напуштат бугарските хотели, почнуваат летните одмори

Десетици илјади украински бегалци кои се во бугарските одморалишта на Црното Море ќе мора да заминат до 1 јуни поради намалените владини субвенции и почетокот на сезоната...