понеделник, 23 мај 2022
Свет 23.05.22 | 23:59

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе бидат во срцето на Светскиот економски форум (СЕФ)...

Балкан 23.05.22 | 23:49

Вучиќ вети дека за шест години Белград ќе добие метро

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска при обиколката на работите на изградбата на белградското метро на Макишко поле изјави дека првата линија ќе биде...

Фудбал 23.05.22 | 23:40

Ноер останува на голот на Баерн

Капитенот на Баерн Минхен, 36-годишниот голман Мануел Ноер, го продолжи договорот со германскиот фудбалски гигант до лето 2024 година. Ноер дојде во Баерн во 2011 година од...

Економија 23.05.22 | 23:40

Бектеши: Бараме 900 милиони евра за враќање на долгови од претходните Влади- секоја претходна Влада сте вие

Ивор Мицковски реагира на зборовите на министерот за економија дека 900 милиони евра заем ќе ги употребат за враќање на долгови на претходните влади. Секоја претходна...

Фудбал 23.05.22 | 23:30

Mилевски со три нови имиња за дуелот со Бугарија

Македонската фудбалска репрезентација со тројца дебитанти во поширокиот состав ќе ја почне идниот месец новата сезона во Лигата на нации во група со Бугарија, Грузија...

Свет 23.05.22 | 23:20

EУ е свесна дека мора поактивно да учествува во реконтрукцијата Украина

Министрите за европски прашања на ЕУ денеска разговарале за сите начини на кои можат да и помогнат на Украина и како ЕУ да одигра улога по војната, јави дописничката...

Црна хроника 23.05.22 | 23:15

Инцидент во Чаир, вмешани заменик директорот на БЈБ и началник – употребено и огнено оружје

Во угостителскиот објект  „Галаксија“ во Чаир настанала вербална расправија која преминала во физички напад. Како што дознава „Курир“, во инцидентот учествувале...

Останати спортови 23.05.22 | 23:07

Фетел го ограбиле во Барселона, со скутер тргнал да ги бара крадците

Поранешниот светски првак во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел, бил ограбен во Барселона по што самиот со електричен скутер тргнал во потера по крадците, јавија...

Економија 23.05.22 | 22:53

Левица: Новото поскапување на струјата во јули ќе ја колабира државата

Сите енергетски компании поднесоа многу повисоки пресметки до Регулаторната комисија за енергетика за сопствените трошоци, со што неизбежно е ново поскапување на...

Балкан 23.05.22 | 22:39

Белград главна станица на германскиот канцелар, на поминување ќе дојде и во Скопје

Германскиот канцелар Олаф Шолц треба да ја посети Србија на 10 јуни, потврдија за ДВ од српски дипломатски извори. Белград ќе биде главна станица на неговата посета. „Се...

Македонија 23.05.22 | 22:26

Шамбески за прошетката на ќерката на Ковачевски во Ватикан: Ќерка му не е принцеза

Поранешниот амбасадор во Рим, Оливер Шамбески реагира на тоа што премиерот Ковачевски на приемот кај папата си ја поведе и својата ќерка. Тој смета дека ова е сериозна...

Балкан 23.05.22 | 22:07

Легија има вонбрачен син , не сакал да му го носат во затвор

Милорад Улемек Легија (54), поранешен командант на „Црвените беретки“, осуден на 40 години за организирање и учество во атентатот на тогашниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ,...

Филм 23.05.22 | 21:44

Грците ќе прават серија за најпознатата „Пинк Пантерка“ на Балканот

Една од најпознатите членки на криминалната банда „Пинк Пантер“ Оливера Чирковиќ беше во Скопје на Саемот на книга.Таа го промовираше третото издание на својата книга...

Балкан 23.05.22 | 21:27

За него не постои: Ердоган веќе никогаш нема да се сретне со Мицотакис

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави рече дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките на последниот...

Македонија 23.05.22 | 21:20

Дали ДУИ се спрема за избори?: Распишан конкурс за претседатели и членови на ограноци

Изборната комисија на Демократската унија за интеграција, на седницата одржана на 19 мај 2022 година во Тетово, објави Јавен повик за избор на кандидати за членови на Претседателството,...

Останати спортови 23.05.22 | 21:05

Новак ги задржа градите на Јелена да не испаднат

Новак Ѓоковиќ пред учеството на Роланд Гарос со сопругата Јелена се опушти во Шпанија каде имаат куќа. На плажите во Марбеља брачната двојка уживаше во водата и во сонцето. Во...

Македонија 23.05.22 | 20:51

Ковачевски, Петков, Генчоска и Османи седнаа на маса-договорот никогаш подалеку

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на неговата работна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј,...

Свет 23.05.22 | 20:34

Кои се тие: 20 земји ќе и дадат оружје на Украина

Дваесет земји ветија дека ќе и достават оружје на Украина за да и помогнат да се спротивстави на руските сили, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на...

Останати спортови 23.05.22 | 20:22

Надал нема став дали руските и белоруските тенисери треба да учествуваат на Вимблдон

Рафаел Надал нема став дали тенисерите од Белорусија и Русија треба да учествуваат на  Вимблдон. . – Немам јасен став. Секогаш има овластено тело или лице кое носи...

Свет 23.05.22 | 20:02

Меѓу „Азовците“ има и Хрвати

Меѓу т.н кучиња на војната кои се борат во Украина има и Хрвати, пишуваат српските медиуми. Конкретно, 2439 Хрвати се борат во единицата „Азов“ која мораше да се предаде...