недела, 22 мај 2022
Македонија 22.05.22 | 18:50

Коњановски: Во период од шест месеци од преземањето на Битола, асфалтиравме и реконструиравме улици во должина од осум километри

Фактот што двајцата сме градоначалници кои се обврзавме на промени, проекти, создавање на нова иднина за нашите општини, постојаната соработка и размена на искуство...

Скопје 22.05.22 | 18:38

Муцунски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ со чесна работа успеваат да го реализираат ветеното и покрај тоа што владата им ги намалува буџетските трансфери

Задоволство е да се биде денес во Битола, град со значајна историја за нашата држава, но и град којшто има динамична општинска администрација предводена од градоначалникот...

Здравје 22.05.22 | 18:25

Колку се опасни мајмунските сипаници, како да ги препознаете симптомите и како се шират?

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека од вирусот на мајмунски сипаници, кој прво беше регистриран во Англија, а потоа се прошири и во другите европски...

Останати спортови 22.05.22 | 18:15

Верстапен победи во Шпанија

Актуелниот светски првак во Формула 1, Холанѓанецот Макс Верстапен, победи на трката за Големата награда на Шпанија која денеска се возеше на патеката Каталуња во Барселона. Верстапен...

Црна хроника 22.05.22 | 18:05

Се запали „опел астра“ на Миладиновци-Штип

а 21.05.2022 во 19.00 часот во Полициска станица Штип е пријавено дека на автопатот Миладиновци-Штип во близина на надвозник кон село Криви Дол околу 18.50 часот настанал пожар...

Црна хроника 22.05.22 | 17:53

Полицијата за пожарот во „Буши“: Седумина гости завршиле на Клиника

На 21.05.2022 во 17,45 часот во СВР Скопје, Ќ.Б. пријавил дека во Старата скопска чаршија, на ул.„Самоилова“, во Скопје настанал пожар во кујна од хотел. Пожарот е изгаснат од...

Црна хроника 22.05.22 | 17:38

На рибник во Демир Капија си донеле марихуана

На 21.05.2022 година кај рибник во Демир Капија од полициски службеници од слобода се лишени Б.Ѓ.(31) од с.Пепелиште и М.Р.(30) од Неготино  затоа што кај нив била пронајдена марихуана. По...

Балкан 22.05.22 | 17:29

Претседателот на бугарскиот парламент потврди дека нема кревање на ветото за Македонија

Претседателот на Народното собрание на Бугарија Никола Минчев во интервју за БНР изјави дека Владата не се подготвува да го крене ветото за членството на Македонија...

Култура 22.05.22 | 17:27

Почнуваат „Денови на македонска култура“ во Белград

Деновите на македонската култура во Белград, најзначајната манифестација на македонската заедница во Србија, во организација на здружението Македониум од Белград,...

Филм 22.05.22 | 17:21

Карла Бруни со гламурозното издание на црвениот тепих во Кан

Карла Бруни го привлекла вниманието со појавувањето на премиерата на „Triangle Of Sadness“ во саботата за време на Канскиот филмски фестивал. Италијанско-француската пејачка...

Култура 22.05.22 | 17:18

Награда за животно дело за актерот Мето Јовановски на Балкан панорама филм фестивал во Измир

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски му беше доделена наградата Златен...

Астро 22.05.22 | 17:03

Хороскоп за лето: Бикови, Универзумот е на Ваша страна, Стрелецот ќе треба да ги реши кармичките задачи

Овен Човечките чакри не зависат само од планетите и ѕвездите, туку и од нас самите. Со цел Овенот да го одржува здравјето на внатрешната енергија, важно е да остане во...

Свет 22.05.22 | 16:57

Воената состојба во Украина е продолжена до крајот на август

Украинскиот Парламент изгласа продолжување на воената состојба и општа мобилизација за три месеци. Врховната Рада гласаше за продолжување на воената состојба до 23...

Свет 22.05.22 | 16:55

Француски министер: Ќе бидат потребни 15 или 20 години за Украина да влезе во ЕУ

Ќе бидат потребни „најверојатно 15 или 20 години“ за Украина да се приклучи на Европската унија, изјави денеска францускиот министер за европски прашања Клемент Бон,...

Психологија 22.05.22 | 16:42

Овие предмети и навики го попречуваат протокот на позитивна енергија

За да владее само позитивна енергија во вашиот дом и семејство, која ќе придонесе за привлекување здравје, љубов и пари, внимавајте на предметите кои се првиот магнет...

Македонија 22.05.22 | 16:39

Ковачевски утре на средба со Петков во Рим

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република...

Музика 22.05.22 | 16:38

Безвременскиот и магичен звук на култниот светски музички феномен Dead Can Dance на Таксират Фестивал

DEAD CAN DANCE конечно пристигнуваат во Скопје! Македонската публика за прв пат ќе има прилика да ужива во безвременскиот и магичен звук на култниот и единствен светски музички...

Свет 22.05.22 | 16:33

На Мариупол му се заканува епидемија

Несоодветен начин закопување на мртвите и летните дождови може да доведат до појава на епидемија во Мариупол, стравува градоначалникот на градот Вадим Бојченко. Покрај...

Музика 22.05.22 | 16:17

Џез составот Next to Silence вечерва ќе одржи концерт на најмагичното место на Охридското Езеро

В недела, на 22 мај, џез составот Next to Silence ќе одржи концерт на едно од најмагичните места на Охридското Езеро, а на кое се наоѓа археолошкиот локалитет Плоча-Миќов Град. Концертот,...

Балкан 22.05.22 | 16:02

Шарл Мишел проба ќебапи во Белград и во Сараево: Не ме прашувајте кои се подобри

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на Твитер објави фотографии на кои е придружуван од претседателот на Србија, Александар Вучиќ и градоначалничката на Сараево,...