недела, 22 мај 2022
Кошарка 22.05.22 | 22:44

Белград заработи 30 милиони евра од кошаркарискиот фајнал фор

Заменикот градоначалник на Белград, Горан Весиќ, објави дека главниот град на Србија го посетиле 20.000 гости за време на завршниот турнир во кошаркарската Евролига, истакнувајќи...

Фудбал 22.05.22 | 22:40

Погба се враќа во Јувентус!

Францускиот играч за врска Пол Погба, кому идниот месец му истекува договорот со Манчестер јунајтед, се очекува да ја продолжи кариерата во својот поранешен клуб Јувентус,...

Црна хроника 22.05.22 | 22:15

Oхриѓанка паднала од тераса

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР Охрид било пријавено дека во Охрид на ул.„Ванчо Питошески“ од зграда паднала Н.К.Д.(29). Taa била пренесена во болницата „Св.Еразмо“ за укажување...

Фудбал 22.05.22 | 21:59

Воска спорт на Нефи Усеини не влезе во Првата лига

Тиквеш и Скопје ќе играат и во следната сезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево триумфираа во бараж пресметките против Воска и Беласица. Фудбалерите...

Балкан 22.05.22 | 21:47

Промашил за 50 метри: Oвој астролог откри каде точно ќе биде пронајден Матеј

Астрологот Рамиз Шљивиќ од Тузла ноткрил каде ќе биде пронајдено телото на Матеј Периш Тој се пофали погрешил во прогнозите за 50 метри. – Сè што ми кажа интуицијата...

Скопје 22.05.22 | 21:38

Ни срам ни перде: 20 годишник се возел на патеката во Градски парк со возило

По добиени информации дека денеска околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, полицијата презела мерки за пронаоѓање...

Црна хроника 22.05.22 | 21:15

Koсовка избегала од сопругот од Гази Баба

На 21.05.2022 во 18,30 часот во Полициска станица Гази Баба Б.И.(30) од Скопје пријавил дека од дома се оддалечила неговата сопруга И.Б.И.(29) од Р.Косово. Се преземаат мерки за пронаоѓање...

Фудбал 22.05.22 | 21:03

Погледнете ја тепачката меѓу „Торцида“ и хрватската полиција

Во судирот меѓу хрватската полиција и навивачите на фудбалскиот клуб „Хајдук“ од Сплит синоќа биле ранети или повредени 15 навивачи и 20 полицајци, но никој не е животно...

Естрада 22.05.22 | 20:57

Името кое го одбраа Грашо и Хана, Даниела го сакаше за нивното неродено дете

Моментално најпопуларниот брачен пар во Хрватска, Петар Грашо и Хана Хуљиќ, чекаaт девојче, а како што дознава „РТЛ Ексклузив“, малечката ќе се вика Алба. Нивното прво...

Свет 22.05.22 | 20:41

Идејата дека сакам да ги контролирам човечките тела е луда: Бил Гејтс се правда дека немал лоши намери за време на короната

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс изјави дека коронавирусот го гледа како личен непријател и дека постојано се прашува дали е попаметен од нас и како може да не измами. –...

Фудбал 22.05.22 | 20:31

Maнчестер Сити и Милан шампиони

Завршното коло во Премиер лигата донесе вечерва драматична разврска во шампионската трка во која Манчестер сити на крајот ја одбрани титулата пред Ливерпул со триумф...

Свет 22.05.22 | 20:23

Нови немири во Иран: Убиен е полковник на иранската револуционерна гарда

Во Техеран, главниот град на Иран, убиен е полковник на иранската револуционерна гарда. Иранската револуционерна гарда соопшти дека полковникот Хасан Саџад Ходајари...

Ракомет 22.05.22 | 20:20

Дибиров: Причината што останувам во Вардар, најискрено…

Русинот кој зборува македонски подобро и од некои што цел живот живеат тука, за „Жешко столче“ открива која е причината што прифати да остане уште една година во неговиот...

Македонија 22.05.22 | 20:17

Koвачевски смета дека почетокoт на преговорите со Македонија е прашање на безбедноста на Европа

Прашањето на почеток на преговорите на Брисел со Македонија е неопходен одговор на потребата за безбедноста на Европа, констатирале на денешната средба премиерот...

Македонија 22.05.22 | 20:05

Муцунски: Популистичките статистики ништо не значат за граѓаните кои имаат се поголеми трошоци за живот и живеат се посиромашно

Во однос на номиналното зголемување на платата која статистички се случува, но, граѓаните се сведоци дека заради енормно зголемената инфлација тие номинални средства...

Естрада 22.05.22 | 20:00

ВО ЖИВО: Гледајте ја „Златна бубамара на попусларноста 2022“

Гледајте го 25-тото јубилејно издание на „Златна бубамара на популарноста“ со порака „Наместо да кивнеме – време е да живнеме“! Преносот на популарното шоу е на Канал...

Вести 22.05.22 | 19:49

Пола Влада сосе ќерката на Ковачевски кај папата во Ватикан и на гробот на Св.Кирил

Во владиното соопштението се вели дека на 24 мај официјалниот дел од програмата започнува со оддавање почит пред гробот на Свети Кирил во базиликата Сан Клементе, каде...

Македонија 22.05.22 | 19:34

Нефи Усеини го прошета Крешник Бектеши низ Охрид, седнаа и во неговата пицерија дивоградба

Министерот за економија Крешник Бектеши за домаќин во Охрид го избра Нефи Усеини, контроверзен бизнисмен за кого има обвинение за напад со пиштол и истраги за две дивоградби. Нефи...

Македонија 22.05.22 | 19:19

Владини службеници патувале во Бугарија како новинари?

Вработени во владината служба за општи и заеднички работи, како новинари, на државен трошок престојуваа во Бугарија три дена. Тие наводно отишле да присуствуваат и да...

Балкан 22.05.22 | 19:03

Другарот на Матеј се обидел да се самоубие!

Матеј Периш (27) ќе биде погребан утре на гробиштата Ловринац во Сплит, а на истото место е погребан и неговиот најдобар пријател Ивор Алуниќ (26), кој трагично загина три...