сабота, 21 мај 2022
Свет 21.05.22 | 18:37

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска му порача на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека Анкара нема позитивно да гледа на членството на Финска...

Свет 21.05.22 | 18:24

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му порача на својот фински колега Саули Нинисте дека несанкционирањето на терористичките организации кои претставуваат закана...

Свет 21.05.22 | 18:07

Португалскиот премиер пристигна во Киев

Португалскиот премиер Антонио Коста утринава пристигна во Киев. Доаѓам овде со емоции и почит, во солидарност со оваа земја и овој народ, соочен со варварската руска...

Економија 21.05.22 | 17:44

Со ребалансот на буџетот Владата крати 200 милиони евра, инфлацијата ќе биде 7,2 проценти

Со ребалансот на буџетот ќе се скратат 200 милиони евра непродуктивни трошоци, расходите поради кризата и поради потребата да се заштити стандардот на граѓаните ќе мора...

Кујнски тефтер 21.05.22 | 17:34

7 Амбасади на земји членки на ЕУ и учениците од средното угостителско „Лазар Танев“ на кулинарски собир на Школка

Денес на Школка во Градскиот Парк заедно со 7 Амбасади на земји членки на ЕУ и учениците од средното угостителско „Лазар Танев“ направија вистински на кулинарски собир! Традиционалната...

Економија 21.05.22 | 17:24

ВМРО ДПМНЕ: Ребалансот на Буџетот ги покажува безидејните политики на власта

Како што буџетот за 2022 не беше развоен и не обезбедуваше подобар стандард на граѓаните, така и презентираниот ребаланс нема да ги промени економските состојби. Напротив...

Црна хроника 21.05.22 | 17:18

Патнички воз удри во автомобил кај Прилеп

Две лица се повредени во железничка несреќа која вчера попладне се случила непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп. Од МВР информираат дека несреќата...

Македонија 21.05.22 | 17:15

Усогласени измените за подобар Закон за служба во Армијата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Домот на Армијата во Скопје оствари заедничка средба со претставниците на Независниот синдикат на одбраната,...

Калеидоскоп 21.05.22 | 17:01

Дарувајте ги децата и помолете се за чудо, утре е летен Свети Никола

Освен зимскиот празник Свети Никола нашиот народ празнува и друг празник посветен на свети Николај Чудотворец архиепископ Мирликијски. Тоа е празникот Свети Никола...

Филм 21.05.22 | 16:52

Гола жена истрча на црвениот тепих во Кан

Жена се соблекла топлес и истрчала на црвениот тепих на Филмскиот фестивал во Кан, со порака испишана на телото во знак на протест против силувањата за кои се обвинуваат...

Економија 21.05.22 | 16:43

Курсот на доларот падна под 58 рубљи, првпат по 2018-та

Курсот на американскиот долар на Мосвковската берза во претпладневното тргување во петокот се спушти на минималното ниво во последните четир години, а динамиката на...

Фудбал 21.05.22 | 16:34

Мундијалскиот пехар пристигна во Скопје

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промотивниот настан за пречекот на ФИФА трофејот, во рамки на глобалната турнеја во пресрет на Светското фудбалско...

Здравје 21.05.22 | 16:22

СЗО потврди 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници, кои првично се регистрирани во Англија, досега заразени се 80 лица. Случаите се регистрирани...

Свет 21.05.22 | 16:01

Орбан: Европа ќе има тешка зима, многу потешка отколку што многумина мислат

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во Нови Сад изјави дека Европа ќе има тешка зима, како што рече, „потешка отколку што многумина мислат“. Ќе имаме тешка зима,...

Балкан 21.05.22 | 15:45

Вучиќ ќе разговара со Путин за цената на гасот

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека најверојатно во среда или четврток ќе разговара со својот руски колега Владимир Путин. Тој во интервју за...

Свет 21.05.22 | 15:40

Канада му воведе санкции на рускиот милијардер Лебедев, сопственикот на лондонски „Индипендент“

Канада му воведе санкции на Александар Лебедев, поранешен агент на советски КГБ, а во моментов сопственик на британските весници „Ивнинг Стандард“ и „Индипендент“,...

Балкан 21.05.22 | 15:33

Генчовска: Не се пазариме со Македонија зад кулисите

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска денеска потврди дека ставот на Бугарија за евроинтеграциите на Македонија останува непроменет. Според...

Свет 21.05.22 | 15:28

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот усвоен од американскиот Конгрес со кој се обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина во војната против...

Патувања 21.05.22 | 15:17

Што треба да знаете ако патувате во Грција?

На почетокот на месецов Грција укина голем дел од рестрикциите за спречување на ширењето на ковид-19, а единствената мерка што сè уште е во сила е маската во затворени...

Свет 21.05.22 | 15:09

Русија им забрани влез на Бајден, Блинкен и шефот на ЦИА

Русија соопшти дека им забранила влез во земјата на 963 американски државјани, меѓу кои и претседателот Џо Бајден, државниот секретар Ентони Блинкен и шефот на Централната...