сабота, 21 мај 2022
Македонија 21.05.22 | 22:32

Просветните работници се изиграни и манипулирани, договорот меѓу СОНК и владата не е соодветен на нивните барања

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа нивелирање...

Македонија 21.05.22 | 22:26

Во Рим ќе има средба меѓу Ковачевски и Петков, од Владата не очекуваат приближување на позициите

Во Рим ќе има средба меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот Кирил Петков, потврдуваат од МНР на прашање на Телма. Од Владата, велат дека не очекуваат...

Македонија 21.05.22 | 22:11

Јаневска: Реформите во образование на власта не дадоа никаков успех

Реформите во образование од страна на оваа власт беа набрзина спроведувани, недоволно осмислени, и спроведувани на неподготвен терен без анализа, без научен пристап,...

Патувања 21.05.22 | 21:56

Се уште неизвесно какви плажи ќе има ова лето во Охрид

Се уште неизвесно какви плажи ќе има ова лето на брегот на Охридското Езеро. Министерот за транспорт и врски Бочварски најави дека општините може сами да си ги уредуваат...

Балкан 21.05.22 | 21:44

Од Софија најави за пад на владата на Петков поради Македонија

Пратениците од партијата на Слави Трифонов изјавија дека Тошко Јорданов во петокот ја свикал пратеничката група и ги информирал дека лидерот на партијата има намера...

Сервиси 21.05.22 | 21:41

За само 24 часа од земјава излегле над 8.000 туристи

Изминатите 24 часа на ГП Богородица е забележана зголемена сообраќајна фреквенција и гужва на излезот од земјава кон Грција, која предизвикала некаде до пладне за излез...

Култура 21.05.22 | 21:29

„Реквием за војната“ од Бенџамин Бритн под диригентската палка на Бенџамин Шварц ја заокружи концертната сезона на Македонската филхармонија

Во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ се одржа концертот насловен „Слобода“ со кој оркестарот на Филхармонија го заокружи официјалниот дел од програмата на концертната...

Балкан 21.05.22 | 21:26

Албанија купува противтенковски ракети

Албанија купи противтенковски ракети Џавелин за да ја зајакне својата одбрана, соопшти денеска министерот за одбрана на таа земја Нико Пелеши. Во соопштението се наведува...

Култура 21.05.22 | 21:11

Со проекција на првиот македонски филм „Фросина“ отворена реновираната сала на „Вардар филм“

Синоќа реновираната сала за проекции на „Вардар филм“ ги пречека првите посетители кои во рамките на прослава на јубилејот на оваа институција имаа можност да ја...

Здравје 21.05.22 | 21:09

Предности за здравјето кои ги има јагодата, еве зошто треба често да јадете

Јагодата содржи голем број корисни состојки. Освен што се вкусни, тие се и полни со витамини и андтиоксиданси. Ова се главните предности кои јагодата која е позната...

Свет 21.05.22 | 20:54

Зеленски до Макрон: Украина не може да биде дел од „втора европска лига“

Украина треба да стане полноправен кандидат за пристапување во ЕУ, наместо да биде дел од т.н. пошироко предворје на ЕУ наречено „европската политичка заедница“ предложено...

Култура 21.05.22 | 20:50

Вечерва се затвора Фестивалот на монодрамата во Битола, 13 претстави конкурираат за наградата “Гран при“

Вечерва во Битола, на сцената на “Благој Стефановски – Баге“ на Народниот театар на затворањето на 23. по ред Фестивал на монодрамата во Битола, публиката ќе ја има...

Култура 21.05.22 | 20:40

Во Охрид се одржа Републичкиот натпревар „Млади библиотекари“, прилепчанката Исидора Николоска го освои првото место

Прилепчанката Исидора Николоска го освои првото место на 21. Републички натпревар „Млади библиотекари“ што вчера се одржа во организација на Библиотекарското здружение...

Црна хроника 21.05.22 | 20:39

Пожар во хотелот Буши, неколку лица побарале медицинска помош поради задушување

Неколку лица загушени се извадени попладнево од хотелските простории на хотел „Буши“ во кој од засега непознати причини, попладнево изби пожар. Според првичните информации...

Здравје 21.05.22 | 20:22

СЗО: Досега потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека од вирусот на мајмунски сипаници, кој прво беше регистриран во Англија, а потоа се прошири и во другите европски...

Астро 21.05.22 | 20:06

Голема среќа за овие 3 хороскопски знаци во јуни

На 21 мај Сонцето ќе влезе во знакот Близнаци и тука ќе остане сè до 21 јуни. Владеењето на Близнаците означува моќен период кога вашите желби доаѓаат особено до израз,...

Црна хроника 21.05.22 | 19:49

Во Пена се удави шест-годишно дете

Животот покрај реката Пена во тетовската населба Деребој заврши трагично за шест-годишно машко дете. Детската игра во дворот од семејната куќа го одвела до работ од...

Црна хроника 21.05.22 | 19:34

Со пиштол пукал во кучето на соседот

Министерството за внатрешни информира дека вчера во 08.25 часот во Полициската станица Драчево било пријавено дека на ул.„Малешевска“, К.В.(67) од Скопје испукал два куршуми...

Црна хроника 21.05.22 | 19:14

Сообраќајка на Качанички пат, маж е со повредена глава

Сообраќајка се случи на Качанички пат. Попладнево, се судрија две возила од кои едното е марка “панда”. Двете со скопски регистарски ознаки. Очевидци сведочат дека...

Црна хроника 21.05.22 | 18:58

Скопјанец нападнат и повреден во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 18.00 часот во СВР Скопје, Ш.Љ.(20) од Скопје пријавил дека околу 15.30 часот на ул.„Димитрие Чуповски“ лицата К.А....