петок, 20 мај 2022
Калеидоскоп 20.05.22 | 23:55

Најскапиот авионски билет чини 22.670 евра и постојано е продаден

Повратен авионски билет од Сан Франциско до Франкфурт во прва класа во моментов чини 22.670 евра, а интересно е тоа што секогаш е распродаден. Извршниот директор на „Луфтханза“,...

Астро 20.05.22 | 23:27

Вечерва погледнете во небото и ако видите четири ѕвезди кои формираат крст, желбата ќе ви се исполни

На денешен ден на небото над Ерусалим, во деновите познати како Света Педесетница, во 9 часот наутро во 357 година се појави Светиот Крст Господов, денот кога неверниците...

Свет 20.05.22 | 23:06

Торнадо беснее во Германија, повредени најмалку 40 лица

Најмалку 40 лица, од кои 10 се потешко повредени во торнадото кое погоди неколку места на северот на Германија. Најмногу повредени има во Падерборн, а во тој регион поради...

Балкан 20.05.22 | 22:57

Бројот на новозаразени во Србија се уште троцифрен

Според последните податоци, во Србија во последните 24 часа се откриени уште 336 нови  случаи на зараза со вирусот Ковид-19. Од последиците на вирусот починале три лица. Девет...

Свет 20.05.22 | 22:46

Макрон го објави новиот состав на Владата

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска ја назначи актуелната амбасадорка на Франција во Велика Британија, дипломатот од кариера Катрин Колона, за нов министер...

Скопје 20.05.22 | 22:30

Стојкоски: Нашата гордост од Ѓорче Петров ја испиша историјата на македонскиот фудбал

Пехарот доаѓа во Ѓорче. Убав спортски петок со возбудлива победа на нашите фудбалски херои од Фк Македонија Ѓорче Петров кој е творец на најголемиот спортски успеси,...

Балкан 20.05.22 | 22:23

Мишел вечерва во Сараево: БиХ има јасна европска перспектива

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел вечерва во Сараево изјави дека Босна и Херцеговина има јасна европска перспектива. Мишел кажа дека Европската геополитичка...

Балкан 20.05.22 | 22:11

Бајден му го честиташе реизборот на Вучиќ: Со нетрпение очекувам за време на вашиот втор мандат да ја продлабочиме нашата блиска соработка

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, прими честитка од претседателот на САД, Џозеф Бајден, соопштија од кабинетот на Вучиќ, при што е пренесена содржината...

Сервиси 20.05.22 | 21:58

Од викендов во попладневните часови пороен дожд, грмежи, засилен ветер и локална појава на град

Meтеорологот Славчо Попоски вели дека овој викенд под влијание на многу топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка во нашата држава, времето ќе...

Свет 20.05.22 | 21:46

Руското МO вечерва соопшти дека фабриката „Азовстал“ во Мариупол е целосно ослободена

Руското Министерство за одбрана вечерва соопшти дека фабриката „Азовстал“ во Мариупол е целосно ослободена. Територијата на металуршката фабрика „Азовстал“ во...

Фудбал 20.05.22 | 21:36

Македонија Ѓорче Петров го освои Купот на Македонија

Македонија Ѓорче Петров дојде до својот втор трофеј од Купот на Македонија откако по подобро изведување на пенали го победи Силекс во финалето, мечот во 120 минути игра...

Култура 20.05.22 | 21:30

Концерт на „B.C. Brass“ на Скопскиот Брас Фестивал

Вечерва се одржа првиот концерт од овогодинешното издание на Скопскиот Брас Фестивал. Нашите први гости оваа година ќе бидат „B.C. Brass“ (“Balkan Connection Brass”), брас квинтет...

Свет 20.05.22 | 21:23

Голем пожар избувна на аеродромот во Женева

Голем пожар избувна денеска по експлозијата на аеродромот во Женева, поради што е во прекин авиосообраќајот, јавува Дејли Мејл. На фотографиите и видеата објавени на...

Свет 20.05.22 | 21:18

Борел: Низ светот има недостиг од храна, ќе станува сè поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште еднаш предупреди на глобалниот недостиг од храна поради војната во Украина, која е еден од најголемите светски производители...

Македонија 20.05.22 | 21:14

Ковачевски нема потреба да го заштитува Џафери, тој сам си призна дека им викал на вработените

„Талат Џафери се однесуваше така бидејќи ние зедовме 37 пријави за промена на Дневниот ред. Замислете со 37 јавувања на пратеници целосно беа излезени од баланс, и ова...

Македонија 20.05.22 | 21:05

Лефков: Повикуваме сите граѓани да излезат на 18 јуни, протест со кој што ќе се бараат промени и предвремени избори

„Јавна покана и до БЕСА и до сите опозиционери, и до сите граѓани да се приклучат на протестот на 18-ти јуни. Затоа што тој нема да биде протест на ВМРО-ДПМНЕ, туку ќе биде...

Македонија 20.05.22 | 21:01

Зоран Иванов до Радев: Глуперда живкова

Новинарот Зоран Иванов, кој беше отпуштен од одборот на државната новинска агенција МИА поради неговите навреди кон бугарската министерка за надворешни работи Екатерина...

Македонија 20.05.22 | 20:17

Пратениците кои молчат за однесувањето на Џафери, практично се соучесници

Тоа попладне во собраниската сала имаше повеќе пратеници од власта, отколку од опозицијата. И тоа што е суштината е дека, ако сакаме да имаме современ пратенички дом,...

Свет 20.05.22 | 20:11

Торнадо удри сред Европа: Летаа дрва и покриви

Торнадо носеше покриви и дрва, а според првите податоци има и повредени во Германија. Околу 17 часот големо невреме ја погоди Германија, а торнадото направи штета во неколку...

Скопје 20.05.22 | 20:08

Стефковски: До септември ќе имаме камен темелник на прва детска градинка во општина Гази Баба

„Еден од горливите проблеми со кои што се соочуваат младите родители, младите брачни парови е уписот на деца во градинките. Ние како Општина имаме список од 460 деца кои...