четврток, 19 мај 2022
Свет 19.05.22 | 23:55

Ќе поминеме преку барањата на Турција, вели финскиот претседател Нинисто

„Финска ќе помине преку барањата што Турција ги искажа во спротивставување на плановите на таа земја и на Шведска да се приклучат кон НАТО“, изјави денеска финскиот...

Македонија 19.05.22 | 23:37

Демири: Движењето БЕСА ќе ги искористи сите демократски механизми за предвремени избори

Движењето БЕСА, иако е за предвремени парламентарни избори, најавуваат став дека ќе ги поддржат сите предлози/закони кои се во интерес на граѓаните. Абдуш Демири во...

Вести 19.05.22 | 23:18

Велјановски: Власта СДСМ-ДУИ е најлошата од осамостојувањето на Македонија, легитимно и потребно е обединувањето на партиите за нивна смена

Оваа власт на СДСМ-ДУИ, верувајте, е нај лошата власт која што владеела со Република Македонија од нејзината независност. Тоа се факти, тоа се мерливи бројки кои што може...

Балкан 19.05.22 | 23:09

Претседателот на Србија правеше скара со претседателот на Европскиот совет

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва на социјалните мрежи објави фотографија со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Видно расположени, двајцата...

Македонија 19.05.22 | 23:04

Милошоски: Џафери после инцидентот ќе беше многу демократски ако си поднесеше оставка, тоа не е крај на свет

„Би требало основната абецеда да ја почитува првиот човек во Собранието најмногу од сите. И не мора ниту комисија да има за етички кодекс или за било какви санкции. Тој...

Македонија 19.05.22 | 22:50

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Димиттар Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со историјата. „Изненадува...

Култура 19.05.22 | 22:39

Марко Колев, градоначалник на Велес: Горд сум што ги поставивме темелите на новиот театарски фестивал „5ре“ кој ги руши стереотипите

Горд сум што ги поставивме темелите на новиот театарски фестивал „5ре“ посветен на бардот на македонското глумиште Петре Прличко кој ги руши стереотипите, рече Марко...

Македонија 19.05.22 | 22:25

Седум важни детали од литургијата за помирување меѓу СПЦ и МПЦ

Денеска во Соборниот храм „Свети Сава“ во Белград се случи првото сослужување на поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ, по 55 години, како дел од процесот кој треба да резултира...

Патувања 19.05.22 | 22:08

Грција очекува речиси еден милион туристи од Србија

Оваа година очекуваме 900.000 туристи од Србија во Грција, рече министерот за туризам на Грција Василис Кикиљас од Белград, каде што одржува низа средби со туристички оператори...

Македонија 19.05.22 | 21:52

Милошоски: На Османи побитна му беше номинацијата на Теута Арифи за амбасадор, отколку да изнајде пријатели во ЕП кои би се заложиле барањата на Бугарија да не бидат дел од оваа резолуција

Мислам дека и во минатото имало обиди на други земји членки, еве конкретно на Грција кога се носеле резолуции за Македонија во Европскиот Парламент да се наметне нивното...

Економија 19.05.22 | 21:44

Кадиевска Војновиќ: Една од причините за протестот на 18 јуни е економијата, оваа Влада го направи буџетот како дупка без дно

На 18 јуни е најавен голем протест од страна на ВМРО-ДПМНЕ, впрочем една од причините е економијата. Покрај многубројните причини затоа што ВМРО-ДПМНЕ се залага за предвремени...

Здравје 19.05.22 | 21:36

Ставот дека пандемијата е поразена е погрешен, предупредуваат експертите

Пандемијата на коронавирусот сè уште не е завршена, предупреди германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој истакна дека има значително зголемување на бројот...

Македонија 19.05.22 | 21:32

Радев и Јотова: Ако се прави притисок, нека биде врз РС Македонија која сака да влезе во ЕУ, а не врз Бугарија која со години е дел од ЕУ

Шефот на бугарската држава Румен Радев рече дека за време на сите негови средби и разговори со партнерите во Европа и САД, одржани изминативе денови, а и пред тоа, се...

Балкан 19.05.22 | 21:26

Таткото на Матеј Периш: Си го враќам мојот син дома, во неговиот Сплит

Телото на 27-годишниот Матеј Периш утре ќе биде испратено од црквата Св. Анте во Белград за Сплит, каде што ќе биде погребан, соопшти денеска белградската надбискупија. Таткото...

Македонија 19.05.22 | 21:22

Милошоски: Владата треба да биде поагилна и македонската дипломатија поконкретна во делот на европските интеграции

Македонија уште во 2001 година го потпиша процесот за стабилизација, асоцијација со ЕУ, потоа 2004 година поднесе апликација за членство,2005-та година доби кандидатски статус,...

Македонија 19.05.22 | 21:19

Петров: Одредени бугарски европратеници „лупаат глупости“

Нема никаква капитулација. Владата и СДСМ немаат намера да прифатат било какви можности за нешто што би било пречка на евроинтеграцискиот пат. Премиерот јасно кажа...

Македонија 19.05.22 | 21:16

Димитров со порака до Ковачевски: Невнимателен сте! Се навлекуваме на бугарски тези!

Ексминистерот за надворешни работи Никола Димитров одново „удри“ по премиерот Димитар Ковачевски. Тој вели дека изненадува изјавата на премиерот Ковачевски кој вели...

Македонија 19.05.22 | 21:12

Љубчо до Бугарите: Заев беше спремен да ви ги даде овие шест клучни личности, но вие не сфативте

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој деновиве беше спречен во обидот да одржи предавање во Софија, гостуваше во онлајн емисија со бугарскиот новинар Асен Генов. Притоа,...

Свет 19.05.22 | 21:08

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Убеден сум дека Шведска и Финска ќе успеат да влезат во НАТО и Германија прави се што е можно тоа да се случи, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц при посетата...

Останати спортови 19.05.22 | 21:06

Потенцијален меч во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ помеѓу Надал и Ѓоковиќ

Вториот грен слем турнир во сезоната ќе започне в недела на 22 мај и ќе трае до 5 јуни во Париз, Франција. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дозна за својот ривал...